אחרון המוהיקנים

שלמה לירן הוא אולי אחרון המוהיקנים. בגיל 60 (כמעט) הוא לא מתבייש להצהיר: "אני עדיין לומד". הוא טקטיקן בלתי נלאה, יודע להפיק משחקניו 120 אחוז מיכולתם והכי חשוב – ווינר. תשאלו את ניסים אדרי, שועל ותיק בליגה א' שנפל בפח שטמן לו לירן במשחק העלייה. דיוקן של One man show, האיש ששמו נרדף לזה של הפועל רמות מנשה הקבוצה החובבנית האחרונה שתשחק בעונה הבאה בליגה א'.

שלמה, מה הסוד שלכם?
"אנחנו לא רודפים אחרי שחקנים. הם באים אלינו ואנחנו משאירים רק את המתאימים. אני חושב שאפשר להגדיר אותנו כמו יחידה מובחרת בצבא. חומר שחקנים מצוין, חומר אנושי טוב עוד יותר. שש השחקנים מהקיבוץ עצמו היו אלה שחיברו בין כולם ויחד נרתמו לעשייה היומיומית".


אין ספק כי הפועל רמות מנשה היא סוג של קונסנזוס. אפילו אני צהלתי כשקיבלתי את הבשורה על העלייה של הקבוצה (רק אל תספרו לאף אחד...).
רק האנשים הקרובים באמת אליו יודעים ששלמה לירן, מאמן/יו"ר/אפסנאי/כל התשובות נכונות בעצם עירוני במקור. הוא נולד ב-1950 בבת ים ומגיל 10 בחר בכדורגל כיעד העיקרי שלו בחיים.
עד גיל 14 שיחק "במגרש האדום", בן מחזור של רוני קלדרון, חיים פרנקו ואבי בנימין האגדתיים ששיחקו עימו בקבוצת הנערים של הפועל ת"א. "הייתי הולך ברגל למגרש הישן של מכבי יפו ורואה שם משחקים", הוא נזכר בערגה. למרות זאת, אהדתו הייתה נתונה להפועל פ"ת...
בגיל 14 עקר לבדו לקיבוץ שם לא ויתר על חלומו והמשיך לשחק כדורגל "בתקופה בה עוד שיחקו על מגרש קטרגל עם נעלי עבודה כשהיו חוזרים מהפלחה". יחד עם עוד 3 "עירוניים" שהגיעו עימו היו הארבעה כוכבים בליגה האזורית.
בהמשך הצטרף להפועל זכרון יעקב עימה עלה מליגה ג' לליגה א'. בעונה בה עלתה, הקים לירן את הפועל רמות מנשה והצטרף עימה לליגה האזורית כשכל אותה תקופה הוא ממשיך לככב כקשר עושה משחק בזכרון יעקב. "הייתי גם שחקן וגם מאמן הקבוצה וכל זה בגיל 21. במקביל אימנתי גם ילדים בקיבוץ ובין אלה שהיו בקבוצת כיתות ה-ו היה אייל שפירא ז"ל, כישרון ענק שהיה מבוקש ע"י הפועל חדרה ששיחקה אז בליגה הלאומית".
עד כמה לירן נקשר למקום ולקבוצה ניתן ללמוד מהסיפור הבא: עד שנת 79 לא היה בקיבוץ רמות מנשה מגרש כדורגל וזאת למרות שהקבוצה "קרעה" את הליגה.
אז איך הייתם משחקים?
"היינו מיישרים שטח עם טרקטור, תוחמים עם חבלים, סוחבים שערי ברזל ומשחקים".


בעידודו של רכז המשק, ויקטור בליט (שעברת את שמו לאבי בן דרור) פנה לצבי בהיר ז"ל מניר דוד שהיה חבר בוועד האולימפי והיה מומחה למגרשי דשא. בעזרת הידע של בהיר בתחום הקים לירן כמעט לבדו את המגרש "עם אבנים שהבאנו מהצפון, חמרה מנתניה ודשא מניר דוד. היה לנו שופל ומשאית וזה הספיק".
לחנוכת המגרש הוזמנה הפועל חדרה הגדולה מהלאומית בשורותיה שיחקו שלום שוורץ, אורי צ'אושו והשוער גדעון אלרן. את רמות מנשה חיזקו יוסי סופר ואבי ארגז. במחצית הדהימה רמות מנשה כשהוליכה 0:2 משערים של לירן בעצמו וגיל מור לאחר בישול של לירן. מור אגב, היה בכלל שחקן כדורסל בליגה הארצית שהיה משחק כדורגל בשביל הכיף. במחצית השנייה הפכה חדרה את התוצאה והובילה 2:4 לפני שאהרון פדידה בם ה-17, לימים בהפועל חיפה, צימק ל-4:3.
המגרש המדוגם הפך למוקד עלייה לרגל. המקומיים המשיכו לשחוט את הליגה האזורית ולקחו 15 אליפויות ובמקביל הביסה יריבות אימון ששיחקו בליגות של ההתאחדות.

 

שלמה לירן בתדריך. "יש לי עוד מה ללמוד ואתגרים לעבור" (צילום: עמוס קלס)


רגע השיא של הקבוצה החובבנית נרשם בטרום עונת 84/5 אז קיימה מכבי חיפה של שלמה שרף משחק אימון נגד הקיבוצניקים. למעשה,הקבוצות קיימו משחק ראשון בינהן עונה קודם לכן אם כי הוא נערף ביוקנעם והסתיים בניצחונם של הירוקים, 0:1 משער של משה סלקטר. רמות מנשה החטיאה פנדל בדקה ה-90 מרגליו של... קלוד דהן.
המפגש השני והאמור התקיים המגרש המטופח של רמות מנשה. רמות מנשה הוליכה 0:2 במחצית משערים של אהרון פדידה ופרדי חייט (דודו של רון חייט) בסיום נגמר 2:5 לקבוצה החיפאים בשורותיה שיחקו רוני רוזנטל, זאהי ארמלי, ציון מרילי והשוער, אבי רן ז"ל.
בשנת 1984 השלים לירן קורס מאמנים בוינגייט כשעל בני כיתתו נמנו אז דני נוימן, יוסי מזרחי, ויקו חדד ואייל לחמן. במקביל המשיך לשחק כדורגל בקבוצה וגם הפך לרכז הספורט של המועצה. "במסגרת תפקידי התאפשר לי לארגן טורנירים אלופי האלופים של הליגות האזוריות השונות". באותה עונה בכדי לקבל את תעודה המיוחלת אימן בזיכרון יעקב והשלים את הסטאז'.
עשר שנים לאחר מכן, בשנת 95 החליט לצרף את מנשה להתאחדות לכדורגל. "תמיד רציתי להצטרף להתאחדות אך חששתי בשל האלימות. חומר השחקנים שלנו היה קצת מעל הליגות הללו לפחות מבחינה אנושית. כשאלימות החלה לדעוך החלטתי שזה הזמן לרשום את הקבוצה תחת ההתאחדות".
לפני כן, בעונת 94/5 אימן במקביל את הפועל תל חנן בליגה ב' תחת היו"ר צבי זילקה, אביו של אורן, שחקן עירוני א.א. פאחם בעונה שחלפה.
בעונה הראשונה שלה בליגה ג' שובצה רמות מנשה בליגה ג' מפרץ. משחק הבכורה שלה התקיים בדליית אל כרמל בשל העובדה שהמגרש לא היה מוכשר לליגה. שלמה לירן וחניכיו שי מנדלסון (שיחק על לפני שתי עונות), גיא בן דרור ועוד פגשו בסיבוב הראשון של גביע המדינה את מכבי ג'דידה. בדקה ה-70 במצב של 0:21 (חמישייה למנדלסון) שרק השופט לסיום בטענה כי אין למשחק ערך ספורטיבי. באותה עונה סיימה רמות מנשה במום הרביעי המכובד שלירן נוטל חלק גם כשחקן. לאחר אותה עונה החליט לפרוש ממשחק כשהוא בן 46.
בעונת 99/2000 עשתה רמות מנשה היסטוריה כשהעפילה לראשונה בתולדותיה לליגה ב'. למרות שסיימה במקום השני במחוז יזרעאל (ראשונה סיימה אסי גלבוע). העלייה התאפשרה בשל האיחוד בקרית שמונה בין מכבי ששיחקה אז בליגה ב' להפועל ששיחקה ב-א'. בזמנו לא היו חוקים ברורים לגבי העליות והירידות והאישור לעליית ליגה הגיע רק לאחר שלירן וחבריו להנהלה הפעילו לחץ על ההתאחדות. באותן השנים נשארה למעשה הקבוצה היחידה שייצגה את ההתיישבות העובדת לאחר שהפועל אפיקים התפרקה. עונה לאחר מכן סיימה הקבוצה במקום ה-14 וירדה חזרה לליגה ג' (היו 3 יורדות). אז לירן הוכיח בפעם הראשונה את עקשנותו.

 

רמות מנשה מודל 2010. ליגה א' חייבת קבוצות כמוה (צילום: עמוס קלס)


באותן שנים ההתאחדות לא הייתה ממחושבת ומשוכללת כמו היום. שמועות הגיעו לאוזניו כי קבוצות שיתפו שחקנים עם 5 צהובים. לירן לא התעצל, נסע למשרדי ההתאחדות, פתח את הקלסרים של דו"חות השיפוט הידניים ומצא 3 קבוצות שעשו כן. את הממצאים הגיש באמצעות עו"ד חנוך קינן למחלקה המשפטית שהעמידה לדין את כפר יסיף שהגדילה לעשות ושיתפה חמש פעמים שחקנים מורחקים. העונש היה הפחתת נקודות ורמות מנשה שרדה בליגה.
עונה לאחר מכן זה לא עזר לה. הקבוצה סיימה במקום ה-15 ונשרה סופית. "אמנם שיחקנו יפה והשגנו תוצאות נחמדות אך היינו קיבוצניקים תמימים וכנראה שליגה ב' הייתה גדולה עלינו אז".
לאחר כמה שנים של מאבקי צמרת הצליחה רמות מנשה להעפיל שוב לליגה ב' וגם הפעם היה זה מהשולחן הירוק. היה זה בסיומה של עונת 2007/8. עונה שזה עתה חלפה הוליכה הקבוצה את הטבלה אך כשלה במחזורים האחרונים והשאירה את העלייה להפועל א.א. גאנם. פירוקה של מכבי טורעאן בליגה ב' פינה לה את המקום בתור הסגנית בצפונית הטובה ביותר.
לעומת עונת העלייה הקודמת, הפעם זה הלך לה יותר טוב. השחקנים כבר היו מגובשים, הכירו את הליגה והמנטאליות וגם לירן בעצמו היה משופשף יותר. זה הספיק למקום חמישי. בעונה שחלפה סומנה המטרה אם כי עדיין לא ביודעין. "פתחנו את העונה המטרה לשרוד בליגה ומה שיבוא אחריו זה בונוס".
חמישה מחזורים לסיום כשהקבוצה הבטיחה את המקום בפלייאוף העליון שאלתי את לירן מה יהיה אם תעלה לליגה א'? "לא חושב על זה, אנחנו באים לנצח ולשחק כדורגל נטו", ענה.
כפי שציינתי בפתיחת הכתבה, רמות מנשה היא קבוצה חובבנית נטו. אפילו למשחקים השחקנים מגיעים עם הרכבים הפרטיים ("אני נותן להם להסתדר לבד בינהם"), הרכב של לירן דומה למחסן אפסנאות נייד על כל המשתמע מכך. אף אחד מהשחקנים לא מקבל כסף אך לאיש לא אכפת. כולם באים לשחק כדורגל כי זה מה שהם הכי אוהבים לעשות.


עכשיו כשעליתם ליגה א' מה יהיה איתך?
"שים לב שכל העליות הראשונות שלנו הגיעו פעם ב-10 שנים. בגיל 50 כשעלינו לליגה ב' סימנתי לעצמי מטרה לעלות לליגה א' ולפרוש. היום בגיל 60 כשעלינו לליגה א' אני חושב שיש לי עוד מה ללמוד ועוד אתגרים לעמוד בפניהם ולכן החלטתי לחכות עם הפרישה. אגב, לפי הקצב הזה בגיל 80 אנחנו בליגת העל...".
יהיה קשה בליגה א'.
"אני מסכים. זו כבר פאזה אחרת אך אני מאמין שעם האנשים שהצטרפו אלי להנהלה ועם חשיבה נכונה גם לרצות לעלות ליגה לא יהיה בשמיים. נלמד מטעויות העבר, ננסה להתאים את עצמנו לליגה, שנה – שנתיים ואז נראה".
שחקנים?
"המטרה היא לשמור כמובן על הסגל הקיים ואליו לצרף שחקנים צעירים שמחפשים במה נאותה. אולי נצליח להחזיר הביתה כמה מהנודדים כמו חוליאן דרוקר מעפולה ואז גם נסגור מעגל. הייתי מאד שמח לעשות שיתוף פעולה עם קבוצה גדולה ולהשביח אצלנו את הצעירים שלה".
מסר?
"חשוב שגם המועצה שלנו, מרכז הפועל וגם קברניטי ההתאחדות יבינו שקבוצה כמו רמות מנשה בליגה א' חשובה מאד בעיקר על רקע פרשות השחיתות שנחשפו העונה. קבוצות כמו רמות מנשה יכולות להיות אלה שמגשרות על הפערים המביאות לקירוב לבבות".

 

הדבר הראשון העומד על הפרק אצל שלמה לירן הוא הכשרת המגרש לליגה א'. כרגע הכדור בידיה של המועצה המקומית שהייתה אחראית עד היום לאחזקת המגרש. עלות ההתאמה היא כמיליון ₪ הכוללת הקמת חומה ויציעים. לדעתי ולדעת רבים ההתאחדות חייבת להבין שחובה לטפח קבוצות כמו רמות מנשה ואנשים כמו לירן עבורם ערך הספורט וטהרת המשחק הם ראשונים במעלה. בזכותם ניתן יהיה להחיות מחדש את הרוח של הליגות הנמוכות שאבדה איי שם לפני כ-10 שנים. טוב תעשה גם מועצת ההימורים שתשקיע גם היא בתשתיות באזור כפי שעשתה בגלבוע ובעפולה. אולי אז נוכל לקבוע סופית את ערש הכדורגל החדש של ישראל.
 תגובות

+ הוסף תגובה
1
כול הכבוד לרמות מנשה
(מ.ס כפר קמא : 15:28 18-06-2010)
המון הצלחה !!
2
טרם הקמת המגרש ב79כבר זכינו באליפויות
(משה לוי - אר"הב.: 17:18 18-06-2010)
ב1971 החלה הקבוצה לשחק בליגה אזורית מגידו הקטנה שהתקיימה בקיץוזכתה שם ב15אליפויות.מ1972הצטרפה גםלליגת חוף הכרמל הגדו לה שהפכה לימיםלליגה של5מועצות אזוריות מחוףהכרמל-מגידו עד עמק,ב.שאן,גלבוע,יזרעאל וגל'תחתוןוזכתה ב5אליפויות מול אלי גוטמן שאימןאז שם
3
לא משחקים בשביל כסף משחקים בשביל ההנאה !!
4
ענקיים כל הכבוד
(איציק: 12:49 19-06-2010)
אני עוקב אחרי הקבוצה הזאת בעונה האחרונה מצדיע לכם.
5
מלך ומלאכים מהשמיים
(חליל זבידאת: 08:57 20-06-2010)
אני בטוח שעדיין שלמה המלך עוד לא אמר את המילה האחרונה בתחום הכדורגל .
6
יישר כוח
(טרומר קובי: 15:59 22-06-2010)
אנכי וכול צוות D&I בע"מ מברכים אותך ומאחלים לך ולקבוצה עוד השגים רבים בהמשך, המשך כך ואל תשתנה. חברך קובי טרומר
7
שלמה לירן
(יוסי זריהן: 12:47 05-01-2011)
אני מכיר את שלמה כבר הרבה שנים וראיתי כבר בעבר כמה הכדורגל חשוב לו כל הכבוד לך איש יקר תמשיך בדרכך הברוכה ובהצלחה בהמשך אתה תותח