על מכביזם והפועליזם

שחר ילין בטור אישי ומסקרן על מכבי והפועל

עכשיו זה הזמן של הפועל באר שבע יותר מתמיד, כי לאחר ששפכנו עליהם ים של קונפטי ומחמאות במשך עונה וחצי הגיע מה שהיה צפוי: תקופה שלא הולך כלום.

ראשית, חשוב להדגיש כאן ומיד שכל גרם של מחמאות שגרפו בבאר שבע, מראשון השחקנים דרך צוות האימון ועד אחרון המנהלים בואכה אלי ואלונה ברקת, הכל כולל הכל נכתב ונאמר והוקלד ונשמע בצדק רב. לפחות מהזוית האישית שלי אני מתחייב כאן שהפועל באר שבע של סוף העונה שעברה עד מחצית העונה הנוכחית שיחקה את הכדורגל הטוב ביותר והמחויב ביותר והפיזי ביותר שראיתי כאן בארץ הקודש.

ואז זה הגיע. ניצחונות דחוקים. הפסדים ואיבוד נקודות. יכולת לא משכנעת. כבדות. עייפות ולאות. החמצות אדירות. ספיגות רכות של שערים. הדחה מגביע המדינה. מדוע ולמה ואיך זה קרה אין לנו יכולת לדעת מהמקום שלנו, אולם יהיה מרתק לראות ולבחון כיצד בהפועל באר שבע ייצאו מהתקיעות בה הם נמצאים.

במכבי תל אביב ידעו לעבור את תקופת היובש בצורה מעוררת כבוד. מינימום דיבורים ומקסימום מעשים. לאחר שאיבדה את כתר האליפות בעונה שעברה והעונה כבר נזקקה למשקפת כדי לראות את הגב של באר שבע במרחק 11 נקודות פור, הרי שבשבוע החולף סגרו החברים מקריית שלום את הפער שעומד כרגע על 3 נקודות בלבד כולל ניצחון בקרב פנים מול פנים. המכביזים חי בועט לא רק בכדורסל. מסקרן ביותר לראות ולעקוב אחרי הפועל ב"ש בתקופה הקרובה. ואפרופו מכביזם לעומת הפועליזם. גמר גביע המדינה בכדורסל התנקז אל הדקה וחצי האחרונות של ההתמודדות בין מכבי ת"א של שמעון ודיוויד המצולקים לבין הפועל ירושלים של אורי אלון הנובוריש. כשהיה כבר די ברור שמכבי הולכים להשתין בסלון ובבית של הפועל ירושלים ולזכות בגביע המדינה, חדלו שחקני הפועל ירושלים לשחק. ממש כך. חלק נעמדו, חלק גררו רגליים במקרה הטוב. תהלוכה של לוזרים. וזה כל ההבדל. מכבי ת"א גם ברגעי השפל שלהם ולאחרונה היו לאט מעט כאלה, מעולם, אבל מעולם, לא הפסיקה לשחק. אם לא עבור עצמם אז בשם המכביזם. ומי שרוצה מוזמן לתרגם לסוטדמאייר.

מעניין היה לקרוא טרם המשחק בין בית"ר ירושלים להפועל תל אביב את הראיונות שהעניקו שחקנים לתקשורת הכתובה והמצולמת. ישראל זגורי, חסוס ראדה, דן מורי וחן עזרא מצד הבית"רים, בן רייכרט, אריאל הרוש ואיל משומר עשו זאת עבור הפועלים. ולמה כוונת המשורר כשהוא אומר שהיה מעניין? יש מי שגורס שראיון לפני משחק יכול להסיט מהדרך והמטרה. ויש מי שטוען שאדרבא, עוף על עצמך, דבר, תוציא, תתראיין. כי ברגע שאתה עושה כך אתה בעצם מצהיר ומתחייב לפעול טוב ונכון מה שמוסיף לעקומת הביטחון טרם תחילת המשחק.

אם ככה תישאל השאלה איך פועלים נכון? מה באמת צריך לעשות? כיצד אמור השחקן לנהוג? פשוט מאוד: אין חוקים. אין נכון ולא נכון. לעשות מה שטוב ואפקטיבי ואקולוגי לך. ובהחלט שזה יכול להשתנות מפעם לפעם. איך שאנו מרגישים בכל רגע נתון כך מומלץ לפעול.

במחשבה שנייה:
1. מי באמת מייעץ ליעקב שחר?
2. מתי יקראו ליואב ג'רפי ולאריק ינקו לשער הנבחרת?
3. כמה סבלנות יגלה איל ברקוביץ' כלפי מאמן ראשל"צ?

שלכם,

שחר ילין - מנטור ומאמן מנטאלי בספורט.

הכותב הינו בוגר פסיכולוגיית ספורט
ומכללת ICU בית ספר למנטורינג ולאימון אישי


פייסבוק: שחר ילין - מאמן מנטאלי ומנטור ספורט
לטיפים נוספים בלוג: sye-mentor.blogspot.co.il
לפניה ולעצה אישית: yellin_s@bezeqint.net  

תגובות

+ הוסף תגובה
1
האליפות תלויה אך ורק בבאר שבע איבוד הנקודות וצמצום הפער נובע מחוסר היכולת של קבוצה ישראלית להחזיק מעמד בשתי מפעלים למרות ספסל עמוק ולמרות רוטציות, עכשיו לאחר שהודחה מהמפעל האירופי זה המבחן האמיתי האם תצליח להתאושש,שוב הכל תלוי בעצמה
2
שחר ילין היה שוער בינוני
(מלאבס: 11:43 28-02-2017)
שבעיקר דגר על הספסל באורווה. היה בקבוצה שדאז הייתה בליגה הראשונה, היום מדובר על קבוצה חצי מקצוענית. מדבר על הפועל פת. אז בתור מי שראה בעיקר ספסל, על סמך מה אתה מריץ שוערים לנבחרת ? אתה לא איש מקצוע אלא מאמן מנטלי. בהצלחה בדרכך אבל תעשה מה אתה יודע.

סקר דאבל פס

מי תשרוד ומי תרד במשחקי המבחן בליגה א'?