המהפכה כבר כאן

המגמה סביב קידום מאמנים שהגיעו מהליגות הנמוכות מתגברת ולראייה מספרם העולה בקבוצות ליגת העל. שחר ילין בטור אישי על התופעה החיובית

בשקט מדורג מתבצעת מיני מהפכה בשוק המאמנים של הכדורגל הישראלי, ליתר דיוק בגלריה של מאמני ליגת העל. מתוך 14 קבוצות יש לשמונה מהן מאמן שצמח מלמטה, מהליגות הנמוכות: בית"ר ירושלים, הפועל עכו, מ.ס אשדוד, מכבי נתניה, בני סכנין, מכבי פתח תקווה, הפועל אשקלון והפועל רעננה. משחק הכיסאות של המאמנים הותיקים אאוט, הדור החדש - אין.

"הגדולות" דוגמת הפועל ב"ש, מכבי ת"א ומכבי חיפה עדיין נעולות בקונספציה ישנה (כמו הנבחרות השונות בהתאחדות), למרות שגם המינוי של ברק בכר בזמנו היה חידוש מרענן ברוח החשיבה של ברקת את ברקת.  כבר נכתב כאן בעבר אודות הקסם שיש בליגות הנמוכות. מאמנים ושחקנים נפלאים ששמו להם למטרה להשתמש במשאב העצום הטמון שם, זאת על מנת להתקדם וללמוד ולהתפתח ולחשוף תורה חדשה, ברוח הזמן. הרחק מאור הזרקורים ומאולפני הטלוויזיה, שוקדים המאמנים הצומחים מלמטה על הבניית היסודות שלהם ומגבשים עצמם תוך כדי תנועה. הליגה הלאומית, ליגה א' וליגה ב'. עולם שלם ומופלא מתפתח שם.

היום יותר מאי פעם המאמנים נחשפים לשיטות אימון/משחק, הכל נגיש וקרוב. אין צורך לנסוע להשתלם במועדונים באירופה כדי להתקדם, זאת אומרת שזה נחמד ואחלה, אך מאמן שמחליט להתקדם וללמוד מוצא עולם שלם של אפשרויות צריך רק לשוחח עם ד"ר גוגל ומיסטר פייסבוק, לדגום ולקרוא חומרים. ואכן אט אט מתפתחת בקרב המאמנים קהילת שיח מקומית.

היום יותר מהעבר מודעים בעלי הקבוצות והמועדונים בליגת העל לדור החדש והצמא והרעב של המאמנים המתחדשים, יש מי שיגידו מאמני יוטיוב ולפטופ. ומדוע לא? הספורט לא כתמול שלשום. שיטות אימון, תוכנות מעקב, מערכי אימון חדשניים, ציוד משוכלל, תובנות ולקחים שהופקו מהעבר, התגמשות ויצירתיות בהקניית סגנון משחק. עולם חדש. לא כל אחד יכול לשנות, לא כל מאמן יכול להשתנות.

המעניין הוא לתהות על ההבדלים בין כאן לשם. כאן זה אנחנו, שם זה באירופה ובאמריקה. כאן בארץ אין השקעה בהתפתחות המאמן מעבר לקורס, חסרים לימודים מעמיקים ורחבים, פיתוח עולם הידע ותחומי עניין מעבר למגרש, מחוץ לדשא וחדר ההלבשה ואולי הגיע הזמן להחליט שאימון כדורגל זאת פרופסיה ובהתאם לכך להשקיע במאמנים. תמיד סיקרן אותי לערוך סקר בין מאמני ליגת העל בחמש השנים האחרונות ולשאול אותם: איזה תואר יש לך בנוסף להיותך מחזיק בתעודת מאמן? ואיזה ספר קראת לאחרונה?

בעידן הנוכחי, בו כל פיפס מצולם ומועבר בטלוויזיה/רדיו/איטרנט, ניתן ללמוד בקלות על יכולת החשיבה וההתבטאות של כל אחד מאיתנו, מאמנים, שחקנים, יו"רים, מנהלים. לרוב איך שזה יראה וישמע בראיון, אותו הדבר בחדר ההלבשה. לא מעודד חברים, סורי. יחד עם זאת כן יש שינוי, כן יש תפנית בעלילה, כן יש דור חדש שמתדפק על דלתות הקבוצות. פתחו להם הדלת, הרשו להם להיכנס. זה יהיה תחילתו של שינוי. הרי עד עכשיו זה לא עבד, לא ככה?

במחשבה שנייה:
1. מישהו יודע מה קורה עם בן רייכרט?
2. כמה מוכן לספוג גיא לוזון?
3. קטש, ד"ש מאדלשטיין.

שלכם,

שחר ילין - מנטור ומאמן מנטלי בספורט.

הכותב הינו בוגר פסיכולוגיית ספורט, מאמן NLP
בוגר מכללת ICU בית ספר למנטורינג ולאימון אישי


לטיפים נוספים בלוג: sye-mentor.blogspot.co.il
לפניה ולעצה אישית: yellin_s@bezeqint.net
פייסבוק: שחר ילין מאמן מנטלי.
 

תגובות

+ הוסף תגובה
1
בני בן זקן
(חמוטל : 16:39 08-12-2017)
לכל אוהדי ביתר יש לכם מאמן שהוא מנהיג ווינר אישיות מעולה רגיש ואכפתי כל זה המאמן אחד של ביתר ..

סקר דאבל פס

מי המועמדת העיקרית לרדת לליגה ב' מליגה א' צפון?