הליגה השישים בטיבה

כוכב הישרדות, נתי שדה, בטור אישי על התפתחות הכדורגל בארץ. ממי אנחנו צריכים ללמוד ולמה אנחנו תקועים מאחור?

כמה מילים עוד נשפוך ונשפוך עד שיקום כבר מישהו ובאמת יציל לנו את הכדורגל בארץ? כמה עוד נדבר ונצעק "הפוך גוטה, הפוך!" עד שמישהו יעשה מעשה? ולא, לא אכפת לי בכלל איך יקראו לו ולא אכפת לי בכלל מאיזה צד הוא במפה הפוליטית ו/או הספורטיבית בארץ.

מצידי שיהיה זה ביבי בעצמו, כבל או זוהיר, חזן או גלאון. מצידי שיהיה זה רביבו, ברקוביץ', שפיגלר או סילבי ז'אן, אין לי בעיה אפילו עם מירי רגב (למרות הדוברת שלה, למרות) העיקר שמישהו כבר יעשה!

חיים רביבו (ערוץ הספורט)
תאוריית המלכה האדומה (מהסיפור הקסום "עליסה בארץ הפלאות") גורסת כי צריך לרוץ הרבה כדי להישאר במקום. ואז בא הכדורגל הישראלי וקבע שצריך לרוץ הרבה כדי ללכת אחורה, ובעוד שבמירוץ החימוש האבולוציוני, כאשר הניצוד מתחספס ומחזק את שריונו, כך גם מתחדדות יותר שיניו של הצייד. אצלנו בכדורגל מעט השיניים שנותרו הן קהות ונושרות.

אז מה עושים? מסתכלים סביב ולומדים!

ובכן, כולם מכירים את המהפך שעשתה בלגיה בעשור האחרון כשלקחה את הכדורגל והפכה אותו לפרויקט מדיני ועשתה רפורמה ענקית בנוער וכבר בתוך עשור קוטפת פירות דה ברויינים מתוקים. בואו ונדבר על מולדת הכדורגל, אנגליה, שנכשלת תמידית בכל טורניר כדורגל גדול מאז 1966.

הכדורגל האנגלי מנסה היום ללמוד מכישלונות העבר והוא השיק לא מכבר תוכניות לפיתוח הנוער, הזרים כספים והקים מרכז מפואר לנבחרות אנגליה בכל הגילאים. מועדוני הפאר שלה כגון מנצ׳סטר יונייטד וסיטי, צ׳לסי וארסנל משקיעות גם הן המון כסף ומשאבים באקדמיות הנוער שלהן והנה בקיץ האחרון האנגלים כבר קוטפים את הפירות כשזכו באליפות העולם עד גיל 20, אליפות אירופה עד גיל 19 ואליפות אירופה עד גיל 17 ועוד לא דיברנו על חמשת המועדונים (יונייטד, סיטי, טוטנהאם, ליברפול, צ׳לסי) שכבר הבטיחו את השתתפותם במעמד שמינית גמר ליגת האלופות השנה.

בטח תגידו טוב זאת אנגליה מולדת הכדורגל, מדינה בעלת 53 מיליון תושבים ותקציב כמעט בלתי מוגבל, אז בואו ונלך לאיסלנד שמונה אך ורק 330 אלף תושבים. איסלנד, שעד לא מכבר נקראה בפי כל אוהד מצוי "נמושת יבשת" חיכתה כמונו למושיע, רק שאצלה הוא אכן הופיע בדמותו של סיגורור ראגנר אייולספין שבתפקידו כ"אחראי לחינוך כדורגל" הציג חזון ויעדים, חקר, הפך, בדק והכי חשוב יישם את המלצותיו הוא ושיפר מאמנים, בנה תשתיות, הקים מגרשים מתאימים והגדיל את שעות לימוד הכדורגל לילדים במדינה עד אשר הצליח להפוך את איסלנד הנמושה לחתיכת לביאה מהדרג השני באירופה!

אצלנו עוד לא קם הסיגורור שלנו ולא מזמן סיכמנו עוד קמפיין אירופאי כושל של מכבי ת"א והפועל ב"ש באירופה, לפני כחודש גם נפרדנו לשמחתנו מעוד קמפיין מביש של נבחרת ישראל במוקדמות גביע העולם ואנחנו רק רצים אחורה.

אז מתי כבר נפסיק לדבר ונתחיל לעשות? מתי כבר יקום האיש שיבוא ויפעל ללא פוליטיקה ואינטרס אישי, אלא אך ורק למען קידום הכדורגל בארץ? ומי, מי יהיה האיש שיתחיל להריץ אותנו קדימה או כמו שהמשיכה ואמרה המלכה האדומה לאליס: "אם את רוצה להגיע למקום אחר, את צריכה לרוץ לפחות פי שניים יותר מהר".  

תגובות

+ הוסף תגובה
1
לא יקרה
(אני: 19:47 08-12-2017)
לא יקרה וחבל להתעצבן על זה. קומבינות היינו וקומבינות נישאר לתמיד.
2
יפה מאוד
(מיכאל: 20:19 08-12-2017)
נתי, כתיבה מדהימה! נהניתי לקרוא.
3
יפה נתי
(איציק זוהר: 20:36 08-12-2017)
יופי של כתבה
4
כל התגובות נכונות
(אני: 17:25 14-01-2018)
אמרו לפנינו, לצערי גם יאמרו אחרינו.. העיקר כועסים על זהבי...

סקר דאבל פס

מי המועמדת העיקרית לרדת לליגה ב' מליגה א' צפון?