סגירת חלון ההעברות

זה הזמן לפרוע שטרות ו/או כיצד אמור סעיף 8א החדש לתקנון הבוררות לסייע לשחקני הכדורגל

עם סגירת חלון ההעברות בליגות הנמוכות ועם תקתוק שעון החול לסגירת החלון בליגות המקצועניות, הגיע הזמן של כולם, הן השחקנים ובעלי התפקיד על הדשא והן הקבוצות ובעליהם - לפרוע שטרות. כידוע כמעט לכל שחקן כדורגל, בעיקר בליגות החובבניות מוסר התשלומים לשחקני כדורגל בישראל נמצא בשפל המדרגה!

נסו לשחזר לעצמכם כמה פעמים שמעתם או קראתם על שחקני כדורגל אשר שכרם הולן ו/או התעכב ועל כמה חברים למקצוע שנפגעו בשל עיכובי השכר ונאלצו לכתת רגליהם בין בתי משפט ובוררויות על מנת לזכות בשכרם.

מי מכם לא נתקל בקבוצות אשר בטרם תחילת העונה רדפו אחר שירותיכם והציעו עולם ומלואו, העיקר שתחתמו אצלם. שכר גבוה, מענקים, רכב, אין כמעט דבר שקבוצות אינן מוכנות לשלם כשהם רוצות שחקן. בתקופת ההעברות מבטיחים לכם הרים וגבעות. ומה קורה רגע אחרי? מי מכם לא חווה את התירוצים האין סופיים של ראשי הקבוצות כשמגיע זמן התשלום. העיריה לא העבירה כסף, הספונסר ברח ומילת הקסם הידועה מחר תקבלו את הכסף.

בכדורגל - הסכם חתום הוא תעודת הביטוח שלכם. לעולם אל תסתפקו במילה של היו"ר או לחיצת יד ג'נטלמנית. תמיד חתמו הסכם ברור מנוסח היטב, זו חובתכם וחובת המעסיק שלכם.

מרבית סוכני השחקנים בשוק היום אינם בעלי השכלה משפטית ולכן לעיתים קרובות ניסוח ההסכם נוטה להעלות לא מעט בעיות ואי הבנות. גם בליגה הלאומית ואף ליגת העל (שם יש הסכם בקרה בנוסח חוזה אחיד), ישנם סעיפי חובה שלדעתי צריכים להופיע בהסכמי שחקן הנובעים מכח תקנוני ההתאחדות ופיפ"א (ובמיוחד לשחקנים חופשיים) ומי שלא יודע מהם או חלילה אם נציגיו אינם שמים לב, ימצא את עצמו בבעיה קשה בעתיד שהפתרון היחיד לה הוא לשלם כסף והרבה.

ההסכם האמור צריך לשמור על זכויות השחקנים והקבוצות בהתאם למו"מ בן הצדדים, אנא וודאו כי ההסכם אכן מנוסח היטב, חשיבות ההסכם כפולה ומכופלת בליגות הנמוכות מאשר בליגות המקצועניות שם כאמור כולם חותמים על הסכם בקרה אחיד שתנאיו משתנים בהתאם למו"מ בעוד שבליגות א-ג הכללים פתוחים ולעיתים שונים לחלוטין.

לשם הגנה על זכויות שחקני הכדורגל כעובדים מקבלי שכר, נוסף לאחרונה סעיף 8 א לתקנון שעיקרו סמכויות נוספות בגין אי תשלום במועד לשחקנים ולקבוצות.

"קבוצה חייבת למלא את התחייבויותיה הכספיות כלפי שחקנים, מאמנים (לרבות צוות האימון: עוזרי מאמן, מאמן כושר, מאמן שוערים) וכלפי קבוצות אחרות בהתאם לתנאים הקבועים בהסכמים שהיא חתומה עליהם עם שחקנים ומאמנים בנוגע להעסקתם ותנאים נלווים להעסקתם ועם קבוצות אחרות בנוגע להעברת או השאלת שחקנים". ככל שיימצא שקבוצה מאחרת בתשלום המתחייב למשך פרק זמן העולה על 30 ימים ללא בסיס חוזי לכאורי לעיכוב בתשלום, יכול ויוטלו על הקבוצה סנקציות כגון קנס כספי ואף מניעת רישום שחקנים בחלון ההעברות.

בכדי לנצל את הוראות הסעיף יש לשלוח לקבוצה החייבת דרישת תשלום בכתב שבה יינתן לקבוצה המעכבת תשלום פרק זמן של 10 ימים לפחות לקיים את התחייבותה על פי ההסכם, היה והקבוצה לא תשלם חרף ההתראה, הבורר בתביעת הבוררות שתוגש לתשלום הזכויות של השחקן או המאמן יהיה רשאי להטיל את הסנקציות האמורות. הסעיף נוצר בכדי להעניק כלי נוסף ומנגנון הגנה (מאיים) נגד קבוצות סוררות שכאמור לא מכבדות את ההסכם עליו חתמו.

הכותב הינו סוכן שחקני כדורגל מורשה (מייצג) ושותף בכיר במשרד עורכי הדין אהרוני, אטינגר, גרינברג ושות', הכתבה אינה תחליף לייעוץ משפטי אלא כללית בלבד. בכל הליך משפטי או אחר מומלץ לפנות לעו"ד מהתחום להתייעצות ולהמשך הטיפול.

 

תגובות

+ הוסף תגובה
1
כל הכבוד
(צחי: 18:18 25-01-2018)
מכיר את שחר אחלה גבר, עזר לאחי הרבה, גם סוכן טוב וגם עורך דין מצוין.

סקר דאבל פס

מי המועמדת העיקרית לרדת לליגה ב' מליגה א' צפון?