רגע לפני

בני בן זקן, צמרת הליגה הלאומית ומה הקשר לערן זהבי? שחר ילין בטור אישי

כשאנו נמצאים רגע לפני הישורת האחרונה בדמות משחקי הפלייאוף, אפשר כבר להמר שמכבי תל אביב והפועל באר שבע יתמודדו ראש בראש על האליפות גם בעונה הנוכחית כשברקע תנסה בית"ר ירושלים להפריע ואולי אף להפתיע. ומבחינתי, הפועל באר שבע, כמו בשנתיים האחרונות, זה הסיפור הגדול. ומדוע?

אני נזכר בשיחה ערה שניהלתי לפני 3 חודשים עם אחד המאמנים בנבחרות הצעירות, רגע אחרי הדחתה מאירופה ונסיגה ביכולת במשחקי הליגה. כשלקחתי צד בוויכוח נאחזתי ביכולת המנטלית של הקבוצה. החבר לא הסכים. "איפה היכולת המנטלית שלהם עכשיו?" זרק לעברי. עניתי לו ש"סבבה, בוא נדבר בסוף העונה".

ומסתבר שאין צורך להמתין עד סוף העונה. כי מה לא עבר העונה על הפועל באר שבע? חוץ מטנק, כמעט הכל: אליניב ברדה, שיר צדק, פציעות ללא הפסקה בכל מערכי הקבוצה, הרכבים מאולתרים, פלופ ושמו קאוונקה, פוסט בוזגלו, מיכאל אוחנה. ובטח שכחתי עוד כמה אקסידנטים שבמועדונים אחרים היו מביאים לקריסת מערכות.

היכולת של ברק בכר והפועל באר שבע להיות ממוקדי מטרה ולהתעלם מכל רעש רקע מכל סוג ובכל מצב מעוררת השתאות והתפעלות. ובמילים אחרות: חוסן מנטלי. עובדה.

בני בן זקן
כמו הפועל באר שבע כך גם בב"ז מתעלם באלגנטיות ובאדישות מרגיזה מכל רעש רקע והאמינו לי, אלה עולים בעשרות מונים על אלה של ברק בכר בבירת הנגב. מרגע שהחליף את מימר ונחת בבית וגן מנפנף בן זקן באלגנטיות את התקשורת שיורדת לו לחיים, את אלי טביב שמותח לו את גבולות הסבלנות, את פני הפוקר של אוחנה ממרומי היציע ואת הקהל המלוהק שקורא לו "תתפטר" כל שני וחמישי. סליחה, שקרא לו להתפטר. כי בן זקן, פסיכולוג במקצועו, ידע ויודע שאין טעם להתעסק במה שלא בשליטה שלך (תקשורת, קהל) ותחת זאת בוחר ויודע להיות ממוקד מטרה, חד וערני לכל תרחיש. וכל זאת בשקט ובקור רוח מופתי. בטח לוחש לעצמו השכם וערב "שימשיכו לנבוח, השיירה עבור גם תעבור". והיא עוברת ועולה. לא פלא שהוא וברק בכר נוהגים לשוחח ולהחליף דעות מידי פעם. סוסים מנטליים.

הלאומית כמרקחה
כמידי שנה גם בעונה הנוכחית שומרת הליגה הלאומית על מסורת רבת השנים וממשיכה להוות עניין רב לגבי זהות העולה השנייה לליגת העל, זאת בהנחה שקובי רפואה כבר יכול להתחיל לתכנן את העונה הבאה.

הפועל כ"ס, הפועל ראשל"צ, בית"ר ת"א, הפועל עפולה, הפועל חדרה, הפועל קטמון. 3 נקודות בלבד מפרידות בין מקום 2 למקום 7. ויש גם את שתי האחיות מנצרת שלא אמרו את המילה האחרונה.

עפולה? נטולת מסורת, חדרה? עדיין בוסר, בית"ר? רוצים בכלל להישאר בלאומית. קטמון? לא טובים מספיק. נשארנו עם כפר סבא וראשל"צ. אם אני צריך להמר (ואני לא) אני שם את הז'יטונים על הברקוביצ'ים. בגלל התעוזה ובזכות החוצפה.
לפני חודש ויותר, לאחר שספגו הפסד ביתי מהדהד (5:0) מהפועל מרמורק, קרא איל ברקוביץ' למודיעין אזרחי לחקור את שחקני הקבוצה שלו – כן כן, הקבוצה שלו - בגין החשש שמכרו משחק. לא פחות ולא יותר. הארץ געשה והרבה מלל(כולל ממני) של אנטי יצא נגדם. סו וואט? הברקוביצ'ים בשלהם. 

מאז עשתה הקבוצה 3 ניצחונות, תיקו והפסד ומקום 2 בטבלה ביחד עם כפר סבא המדרדרת. אז נכון שברקוביץ' "העליב" את השחקנים שלו ונכון שבתחילה היה נדמה כי עוד רגע הוא ממוטט עליו את העונה כולה, אולם בפועל קרא ההיפך: השחקנים נתמלאו חמת זעם ובאו למחול על כבודם ולהוכיח לבעלים כי הקשר בין מכירת משחק ובינם לא קיים אפילו בדמיון. אולי רק של איל וניר.

הפעם שיחק להם המזל, לא ממליץ להם להבא לאמץ הגישה הזאת.

במחשבה שנייה:
1. ערן זהבי אומר ש"אין לי התנגדות לחזור לנבחרת". ולכם?
2. האם שטרן חלובה יקח את אבי לוזון לידו?
3. ארז אדלשטיין נח ומחייך.

שלכם,

שחר ילין – מנטור ומאמן מנטלי בספורט.

הכותב הינו בוגר פסיכולוגיית ספורט, מאמן NLP
בוגר מכללת ICU בית ספר למנטורינג ולאימון אישי


לטיפים נוספים בלוג: sye-mentor.blogspot.co.il
לפניה ולעצה אישית: yellin_s@bezeqint.net
פייסבוק: שחר ילין מאמן מנטלי.
 

תגובות

+ הוסף תגובה
1
רק חדרה תעלה
(הפועל חדרה: 00:22 04-03-2018)
רק חדרה ותל אביב
2
רק חדרה
(ניסים : 14:09 12-03-2018)
לא יעזור לאף אחד לחדרה יש.את ההתקפה החזקה ביותר ההגנה מתיצבת לאחרונה בנוסף חדרה לא הפסידה לקבוצות בצמרת אז חדרה תעלה ותכבוש מקום שני השמפניה נמצאת ומוכנה לרגע .הגדול אסכם כך חדרה לעולם לא תצעדי לבד תודה לראש העיר שלנו גנדלמן
3
רק חדרה
(ניסים : 14:10 12-03-2018)
לא יעזור לאף אחד לחדרה יש.את ההתקפה החזקה ביותר ההגנה מתיצבת לאחרונה בנוסף חדרה לא הפסידה לקבוצות בצמרת אז חדרה תעלה ותכבוש מקום שני השמפניה נמצאת ומוכנה לרגע .הגדול אסכם כך חדרה לעולם לא תצעדי לבד תודה לראש העיר שלנו גנדלמן

סקר דאבל פס

מי המועמדת העיקרית לרדת לליגה ב' מליגה א' צפון?