אדוני המאמן, ואדוני המפרק?

שחר ילין בטור אישי על איגוד המאמנים ומעמדם

איגוד המאמנים המחודש והמתחדש מנסה לשנות, לקדם ולהעצים את עבודתו ודמותו של מאמן הכדורגל בישראל ועל כך מגיע שאפו. שנים על גבי שנים שמאמנים פסעו בדרך לא מוארת ובשבילים לא מסומנים ובהחלט יש תחושה של התחדשות ורצון כנה לקדם ולייעל.

יחד עם זאת, אני מנסה להבין את מטרת המפגש שנערך בימים האחרונים שכותרתו - חיזוק מעמד המאמן. אודה מיד שלא נכחתי בכנס ושהמידע שברשותי נשען על התקשורת הכתובה והמצולמת. אולם רוח הדברים העולה ממפגש זה מדברת על מסגרת שתבטיח (עד כמה שניתן) לשמור על מקום עבודתו ומשרתו של המאמן, זאת בעזרת מספר הצעות שלא נפרט כאן. סורי, לי זה לא מובן ואף מקומם. מה זאת אומרת לשמור על משרתו של המאמן? האם יש תקדים לכך בעולם? ברור שלא. האם עיגון סעיף כזה קיים בענפי ספורט אחרים? אין סיכוי. לא יעבור מבחן בית דין לעבודה.

צריך להבין: כשמאמן מפוטר אז מאמן אחר בא במקומו. בחשבון פשוט זה אומר שאף משרה לא נותרת בלתי מאוישת ופועל יוצא של כך הוא שמספר המשרות המוצעות למאמנים - בכל הרמות ובכל הגילאים - לעולם לא תקטן! וזאת פריבילגיה שאין בהרבה מקומות עבודה אחרים.

זאת ועוד, נזכיר שמדובר במשרה בעסק עצמאי לכל דבר ועניין ולא ג'וב סקטוריאלי. המאמן הוא לא שכיר - הוא קבלן! יפה עשה יו"ר ההתאחדות שרמז למאמנים שיבחנו דרכם והתנהלותם הם. "אדם לאדם זאב" ומאמן למאמן באותה מתכונת.
היה אך סמלי שביום שנערך מפגש זה הגיש שומר הסף יואב כץ תביעה על מיליון שקלים נגד ניר קלינגר ובית"ר ירושלים, זאת בגין התנהלות לא לויאלית מצדו של המאמן שנטש. שמעתי את קלינגר מתראיין בכנס, מוטב לו אם היה שומר על פרופיל נמוך, כך לדעתי. כי מי שיש לו חמאה על הראש, מוטב לו שלא ייצא לשמש.  ולסיום הייתי שולח למאמנים אגרת עם המסר שהעביר אופיר חיים ימים ספורים לאחר שפוטר מהפועל ת"א: "אם באמת רוצים אותך, תבוא בתנאים שלך. עם עמידה על שלך יעריכו אותך יותר".

מה כן היינו מציעים למאמנים? כמו שחקנים, תדאגו גם אתם להתארגן כלכלית ליום שאחרי. מאמנים בליגות הבכירות באירופה מחזיקים רובם ככולם בתואר אקדמאי. צא ולמד. פה כן הייתי מצפה שארגון המאמנים ירים את הכפפה.
אין מתנות חינם חברים מאמנים יקרים. כמו השחקן כך גם המאמן: תהיה טוב תקבל חולצת הרכב. לא תהייה טוב יש מי שממתין להזדמנות על הספסל. כך היה כך הווה וכך יהיה.

ועכשיו מה?
שמענו וקראנו וראינו אודות דוח המפרק לגבי ההתנהלות השערורייתית והלא תקינה של ראשי הפועל תל אביב כדורגל מאז טביב את הראל ועד כבירי האיש והפסל. מדובר בדוח אמיץ שלא פסח על אף אחד ושהפך כל אבן על מנת להגיע לחקר האמת. מה שמזכיר לי את התסקיר שהגישו מפרקי הפועל פתח תקווה בשנת 2015 אודות ההתנהלות של ראשיה היא עוד מתקופתו של מאיר שמיר ועד הלכה לפירוק. גם במקרה זה מדובר בדוח אמיץ שמעלה שאלות רבות ויותר מכך אף מצביע על אלמנטים מסוכנים ואינטרסים רבים של המעורבים בניהול הקבוצה.

וכך נכתב בתסקיר: "התסקיר מגולל את התנהלותו של מאיר שמיר מאז רכש את הפועל פתח תקוה ובו נטען כי לכל אורך הדרך מטרתו הייתה לרכוש את שטח אצטדיון האורווה, שטמן בחובו הזדמנות כלכלית בתחום הנדל"ן ועליה הרוויחו הוא ושותפיו סכומי כסף גבוהים. זאת בעוד הקבוצה מצאה את עצמה ללא מגרש חלופי, ואף נכנסה להליך פירוק לאחר שנים ספורות. בתסקיר מבקשים המפרקים למתן שורה של סעדים אופרטיביים כנגד שמיר ולקיים דיון מקדים כדי לדון בממצאי התסקיר. על שמיר להגיש את תגובתו לתסקיר, כשלאחר מכן יחליט בית המשפט על המשך ההליך".

ומאז ועד היום? כמעט כלום חוץ ממריחת זמן. כך אמר המפרק עמית פינס במרץ 2015: "זה לא תסקיר פשוט. והוא התעכב מאחר שהיו לנו לגביו כמה וכמה התלבטויות משפטיות ואחרות. איש מהמעורבים בתסקיר לא הערים קשיים על הכנתו. אני מניח שבית המשפט יקבע דיון בנושא, כפי שביקשנו בתסקיר עצמו. מעבר לכך אין לי כוונה להתייחס להליך שהינו תלוי ועומד". ומאז? היה דיון אחד בביהמ"ש בו שלחה השופטת את הצדדים לגישור. מאז עברו 3 (!) שנים. וכלום לא קורה. ויש סיבות להאמין שזה לא יהיה שונה במקרה העכשווי של הפועל תל אביב. "ואיזה מסכנים האוהדים שאוכלים להם ת'לב".

במחשבה שנייה:
1. איך דיוויד בלאט השחיל למכבי את ווילבקין. ככה עושים דיוויד?
2. מאז בניון עזב את מכבי פ"ת הקבוצה לא פוגעת
3. וניקולה וויצ'יץ' ממשיך למרוח את כולם. מיסטר טפלון.

שלכם,

שחר ילין – מנטור ומאמן מנטלי בספורט.

הכותב הינו בוגר פסיכולוגיית ספורט, מאמן NLP
בוגר מכללת ICU בית ספר למנטורינג ולאימון אישי


לטיפים נוספים בלוג: sye-mentor.blogspot.co.il
לפניה ולעצה אישית: yellin_s@bezeqint.net
פייסבוק: שחר ילין מאמן מנטלי.
 

סקר דאבל פס

העונה הסתיימה בליגות הנמוכות, מה יחכה לנו בעונה הבאה בליגות א'?