מקצוענות ומקצועיות הדרך למצוינות

בתום דרכי במחלקת הנוער של הפועל חיפה כשחקן קיבלתי החלטה לצאת ולשרת את מדינתנו והתנדבתי ליחידת הצנחנים כלוחם בגדוד 890, כאשר לימים כלוחמים צעירים ומאומנים היטב עברנו את מלחמת יום הכיפורים בקרבות הקשים ביותר בתולדות צה"ל - קרב החווה הסינית, סרפאום, בואכה לסואץ ורמת הגולן

כלוחם וכמפקד תובנותי היו והנחוני כי מי שמאומן ברמות הגבוהות ביותר והקשות והמאתגרות ויכול להם, יוכל לעמוד בכל משימה ואתגר, וכך היה, מעטים למול רבים, אומנם עם נפגעים רבים ואבדות בנפש ובנפש קמנו למול אוייב ויכולנו לו בשעות שהוגדרו הקשות ביותר לעם ישראל.

את דרכי כמאמן התחלתי במחלקת הכדורגל של מכבי נתניה החל מילדים ועד לנוער במחזור שליימים הוציא 8 שחקנים לקבוצה הבוגרת. מה שהנחה אותי הוא: אין קיצורי דרך, יש לעצור ולהסביר במיוחד לילדים 1000 פעם על טעויות הכי הקטנות ולא לדלג, לתת לילד את התחושה שההנאה יוצרת את ההנעה ותחושת הרצון למושלמות (מצויינות כבר אמרנו).

הקשר עם השחקן ובעיותיו או לחילופין מודיעין על כל ילד ונער חשובים מאוד למשברים אותם הילדים /נערים /נוער/ חווים במהלך דרכם ולהיות שם בשבילם הוא לא חשוב פחות מהדרך / או מתוצאות. אימנתי את הנוער של מכבי פ"ת, הפועל כ"ס ואת הבוגרים בהפועל כפר קאסם ומה שתמיד השארתי זה שבכל מקום אליו הגעתי. שחקנים התחברו אל דרכי ועשו הכל על מנת לא לאכזב.

משם ובמשך כ-7 שנים כמאמן / מנהל מקצועי/ ומנכ'ל בקבוצת אס"א ת"א נשים עם 7 אליפויות /4 גביעי מדינה, חזרתי לנהל מקצועית את מועדון קדימה /צורן, שם כאילו נמלאו מצברי ההצלחה והרצון להוכיח שגם (במועדונים "קטנים ") ניתן להצליח. יצאתי בדרכי לאתר מאמנים שראויים לעבוד מול ילדים אך בעיקר להאמין שדרך עבודה קשה ודורשנית ההצלחה כמובן תגיע. אני נוכח כמעט בכל אימוני המועדון ודורש מהמאמנים תוכניות עבודה שתואמות את דרכי: מקצבים, למידת יסודות המשחק תוך כדי הקניית המושג הנאה בדרך להנעה ואז הבחנתי שכישרונות ברמות הגבוהות ביותר יכולות לצמוח אצל המאמנים הטובים ביותר וכך היה. אני מסיים עונה רביעית במועדון שבשנה הזוייה זו לקח 3 אליפויות מדינה עם קבוצת נערים א', קבוצת ילדים ב' וקבוצת ילדים ג'.

שחקנים הועברו ונרכשו ע"י מועדון מכבי חיפה איתו אנו בהסכם שיתוף פעולה, 2 שחקנים שהם מהמובילים בקבוצותיהם ועוד 3 שחקנים יוצאים למבחנים השבוע. שחקנים עברו למכבי פ"ת ואחד למכבי ת"א, הפכנו להיות בית יוצר לשחקנים בדרך הקשה שמביאה לתוצאות. צוות המועדון שכולל את אמנון רז האגדי שעוזר באימוני העשרה וכמובן מר גיל לבנוני היועץ המנטאלי של המועדון שעושה ימים כלילות בפתרון מצבי לחץ לשחקנים ברמת הפרט, ובהקבוצה יניב לביא (קפטן הפועל רעננה, וקריית שמונה בעבר) מוביל את בית הספר לכדורגל להצלחות והעתיד נראה מבטיח בקדימה /צורן.

מה שמנחה אותי הוא שגם בקורס טייס מגיעים ילדים שדרך מאמנים מוכשרים אך דורשניים שמקפידים על הפרטים הקטנים ביותר, בסופו של תהליך יוצאים גם טייסים הכי טובים בעולם ולכן ההקפדה על הפרטים הקטנים ביותר, עבודה קשה ולפעמים סזיפית תביא לתוצאות הטובות ביותר. נכון לא כל אחד יכול להיות טייס אך גם שחקן עובר דרך קשה ומאתגרת לא פחות.

לעולם לא נשכח: "האדם לפני השחקן".  

תגובות

+ הוסף תגובה