כפר שלם ורעננה בלאומית: הבעיות והמפתחות להצלחה בליגה השנייה

הכשרונות נמצאים במחוז הצפוני ובמחוז הדרומי זו הקבוצתיות, הטקטיקה, הגישה הרצינית. בכפר שלם הכיחו שהטקטיקה ניצחה את הפאניקה. ברעננה, הקבוצה כבשה ללא הרף והרבה בזכות מאמן העונה

לאורך כל חיי כמאמן בליגות העליונות הקפדתי כל עונה לגלות שחקן או שניים מליגה א'. רפי כהן, מוחמד הינדי, ספוואן זועבי, מוחמד פודי ושלומי בן עשור הם רק חלק מרשימה צפונית ארוכה. חוסיין סאלאמה מחורפיש, אדהם חמוד ממקר ואייל ארשיד מגדיידה אף שיחקו במדי סכנין בשני המפגשים ההיסטוריים מול ניוקאסל. ולכן לא הבנתי את הדיעה הרווחת כי הכדורגל במחוז הדרומי איכותי יותר מבצפוני. העונה הזו מצאתי את הפיתרון לסוגייה.

הכשרונות נמצאים במחוז הצפוני ובמחוז הדרומי זו הקבוצתיות, הטקטיקה, הגישה הרצינית. אין כמו הקבוצה של נועם שוהם להוות דוגמא לטקטיקה כשאיתן אהרון ואביחי יחיא הם דוגמא ומודל ליציבות וחוסר פאניקה. הטקטיקה ניצחה את הפאניקה.

סיכום העונה של הפועל כפר שלם

הבעיות שהתעוררו במהלכה:
1. הקבוצה סיימה כהגנה מספר שבע בליגה כלומר שש קבוצות ספגו פחות ממנה.

2. למרות הספיגה המוגזמת, ידעו החברים של איתן אהרון לחוליית ההגנה לא להפוך את מאזן הספיגה להפסדים כך שכפר שלם, יחד עם מודיעין, מסיימת 30 משחקים עם הכי מעט הפסדים בליגה - חמישה.

3. משחק ההתקפה של הכתומים היה אדיר כשנועם שוהם שם דגש לדבריו על "תבניות התקפה". ואכן ה'כפר' כבשו ממוצע אדיר של כמעט שני שערים למשחק (58 שערים ב-30 משחקים).

4. חלוקת השערים היתה אדירה. 11 צמדים, 6 שלשות, רביעייה וחמישייה. 5.הקבוצה היחידה בליגה אותה כפר שלם לא מצליחה לנצח היא היריבה לדרבי הקטן, שמשון ת"א.

מהכובשים הבכירים. בוארון (מדיה הפועל כפר שלם)
5. כמעט מחצית מהשערים (27) נכבשו ע"י שלושה שחקנים (מולאט גברא, עומר בוארון ועידו אקסברד, 9 כל אחד).

6. שניים מהכובשים הבכירים, בוארון ואקסברד, לא פתחו את העונה אצל נועם שוהם, כלומר אהרון ויחיא ידעו להביא את השחקנים הבכירים, היקרים והמתאימים תוך כדי תנועה ונועם שוהם ידע לשלבם טקטית.

7. גם שחקני ההגנה של הכפר היו מעורבים במשחק ההתקפה, אם זה בהנעת כדור ואם זה בגיחות לעומק וכבשו יחד 12 שערים (איתן אהרון עם שער, פלג בראון הצעיר עם שניים ועומר שירזי עם שלושה)

מפתחות ההכנה ללאומית:
נועם שוהם הפעם עשה זאת, לאחר שנות השרדות לא קלות. שוהם, אחד השחקנים היותר חכמים שצמחו בכדורגל הישראלי ראוי לאמון של הנהלת כפר שלם לבנות את הקבוצה ולהכינה לליגה הלאומית. הלקח מהירידה אחרי עונה אחת צריכה ללמד את כפר שלם לקח אך לא להלחיץ. נהפוך הוא. ככל ששוהם ישמור על המבנה של עונת העלייה וינסה לשמר מקסימום שחקנים מההרכב ששיחק יחד העונה, אלה שמכירים אחד את השני ואת המאמן, על דרישותיו וסגנונו, כך הכפר תגיע חזקה יותר ללאומית.

שחקני כפר שלם. שוהם צריך לשמר את רוב הסגל (מדיה הפועל כפר שלם)
1. הקישור: השדרה של הקישור טל איילה, דולה בלולו, דין סופר ואייל אינברום, בחיזוק של קשר 50-50 עוצמתי יכולים להוות משולש קישור מצויין בלאומית.

2. האגפים: מולאט גברא, עומר שירזי וליברוס מימין, מרבי ובראון משמאל, הם מגינים/קשרי קו ראויים.

3. דרוש בלם, רצוי רגל שמאל, לתמיר חיימוביץ', ניב ווהבה וקריספי יוכל להספיק

4. פורז וולקוביץ ולידור כהן שוערים מצויינים.

5. כל תשומת הלב ופגיעה בבחירת שחקני ההתקפה, פה חייבים בכפר שלם לשים את מירב התקציב.


הפועל רעננה: מאמן העונה, הגאון ממחוז צפון - אסי אלימלך 

בליגת העל - מכבי חיפה ומכבי תל-אביב. בלאומית - מכבי יפו ורמת השרון. בליגה א' - טירה ורעננה. אלה הן שש הקבוצות מקרב 62 הקבוצות בשלוש הליגות העליונות בישראל שחצו את רף כיבוש 60 השערים בישראל. העולה הצפונית, הפועל רעננה, נמצאת שם. אלא שלקבוצה של אשר אלון יש נתון מקצועי אדיר נוסף: ההגנה הטובה בכדורגל הישראלי, שספגה 15, ממוצע של חצי שער למשחק.

הליגה הצרפתית צומצמה העונה מ-20 ל-18 קבוצות וההישרדות בליגה האיכותית והקצבית הזו הפכה להיות קשה, במיוחד לעולות החדשות. אחת מהן, לה-האבר, עלתה בעונה הקודמת כשהיתה התקפה מספר 9 בליגה , אך הגנתית, ספגה 19 שערים ב-38 משחקים, בדיוק כמו רעננה, ממוצע של חצי שער למשחק. לה-האבר על סף הישרדות בליגת העל בצרפת בזכות השמירה על הסגנון, נכון לעכשיו ספגה אותו מספר שערים כמו מונאקו מהמקום השני בטבלה הצרפתית.

זה מה שעל אסי אלימלך לעשות בעונה הבאה בלאומית, לשמור על המגמה איתה הוא המשיך עוד מעונה מוצלחת אשתקד, שם הקבוצה הקודמת שלו, בקה, סיימה בצמרת בזכות, איך לא, ההגנה החזקה בליגה!

אצל אסי אלימלך ההגנה מתחילה מלמעלה ונראה שרובל דהאמשה האיימתני הולך בשנים הקרובות לפרק הגנות. בשיטת ה-5-3-2 של רעננה, אלימלך חייב ללכת על ה"מכנה משותף" ולמצוא לרובל שחקן כמוהו, בשום אופן לא שונה ממנו ולבנות את תאומי המגדל. עומאר יונס המפוספס המושאל מנתניה לכפר קאסם, פיראס גנאים מטירה או חלוץ זר בסגנון שושנצב מבאר שבע, הם הדוגמאות לטייפ החלוץ שרעננה חייבת להחתים.

הדבר החזק בקרן היסוד הוא שיתוף הפעולה בין שני שחקני אגף ימין, אחד ששמענו עליו, יונתן פרבר ואחד שנשמע עליו חיים מקונן, תרשמו את השמות. בגיבוי שניר שוקר הותיק, הקומבינציה בימין נעולה. אלימלך חייב להביא אל משרדם של דולב היו"ר ועוז המנכ"ל שלישייה דומה לאגף השמאלי. המנהל האגדי מיכאל ביטון חייב כבר להכין את הדירה למגן השמאלי או לקשר 50-50 רגל שמאל שרעננה תהיה חייבת לאתר.

קבוצה כובשת. הפועל רעננה (דאפר מחאמיד)
לאלימלך אסור לחשוש מלהביא שחקנים ששיחקו מולו, הוא חייב לסמוך על התחושות שלו. מצטייני העונה בצפון, כמו עזאת חלאילה ממגדל העמק ואחמד חלאילה מצעירי אם אל פאחם, הם אלטרנטיבות נוספות לחוד.
שאקר סאקר מנשר כשילוב לניר עזריה זאת כאשר אלימלך יבחר במשחק מסויים לשחק על מתפרצות ועל מהירות.

בקומבינצית שמאל לא הייתי פוסל את עידן בנימין ששיחק אצל אסי בבקה, או אולי את האיש שירד ליגה עם הפועל פ"ת, אבי ריקן. ב"קומבינצייה" האהובה על המאמן-האגפים, יש פעמים שרק צריך לזהות את האיש כמו ריקן הרעיון הכי גדול שיכול אלימלך להביא אליו לרעננה.

בקישור האחורי בלט איזי הנסן, אמנם רך, אך מוכשר, אשר הושאל מנתניה לקרית ים. בשתי העונות האחרונות, עמית סרוסי, הוא השוער שספג הכי מעט שערים בכדורגל הישראלי ואין ראוי ממנו להמשיך להגן על שערה של רעננה. הכי חשוב בתהליך הבנייה, המשכיות ומינימום שינויים.

הבחירה בגרונדמן כאיצטדיון ביתי (ולא בלויטה) היא בחירה ענקית. אחרי עונה בה רעננה הפסידה במשחקי הבית רק פעם אחת בודדת וספגה ב-15 משחקי בית מאזן מינימלי של שישה שערים, חייבת את האוירה הכי קרובה למגרש בקרן היסוד, עם יציעים קרובים לדשא ולכן הבחירה נכונה.
 

תגובות

+ הוסף תגובה

סקר דאבל פס

איזו עלייה הייתה מתוקה יותר?