רבותי, ההיסטוריה חוזרת

הפועל בית שאן/מסילות מודל 2010 לא הייתה שונה הרבה מקודמתה המיתולוגית מ-1995, רק הליגות היו שונות. כמו אז, גם הפעם הגיעה הקבוצה שהוחייתה מחדש בקיץ הקודם למשחק נגד הירידה שהיה עבורה לחיים ומוות וכמה סימלי שהוא התקיים בדיוק באותו מקום, אצטדיון בית שאן. אפילו המאמן, הוא אחיו של מאמן המיתולוגית. מולה התייצבה הקבוצה שעשתה הכי הרבה שטויות העונה, בית"ר משהד. בית שאן אמנם לא הופיעה למחצית הראשונה אך בשנייה התעוררה ושרדה עוד סרט מלחמה בליגה ב'.

במהלך כל העונה קראנו לבית שאן/מסילות, רק מסילות. כוחו של הרגל. הרי הרעיון להחיות את הפועל בית שאן מחדש הגיע דרך אנשי מסילות. הבית שאנים עדיין דבקים במכבי שלהם. אם מפשפשים בהיסטוריה ניתן למצוא הרבה זהויות לאותה בית שאן מיתולוגית. גם היא יצאה מהתנועה הקיבוצית (שדה נחום) והכי מעניין שמאמנה באותן עונות קסומות בליגת העל היה אחיו של מאמן הקבוצה כיום ולכן הוחלט לכנותה בית שאן, רק לצורך הכתבה הזו.
מולה התייצבה לקרב ההישרדות בית"ר משהד הקבוצה שעשתה הכי הרבה שטויות העונה. הגדולה שבהן הייתה להפסיק את המשחק באור עקיבא ע"י הישארות ב-6 שחקנים בטענה של "פציעות". ההחלטה האומללה עלתה להם בהפחתת 6 נקודות ליגה בפועל "שעלו" לה במשחק חוץ במגדל העמק בשלב הראשון של הפלייאוף ובאובדן הביתיות. לא שיש לה בית, אבל בכ"ז.

 

אליאס לוי. אחיו, אלישע אימן את המקבילה המיתולוגית. (צילום: עמוס קלס)


כ-350 צופים הגיעו למשחק שנפתח בגישושים שעשו רושם כאילו שחקני שתי הקבוצות עדיין לא התעוררו מההלם של שריקת הפתיחה. ככל שנקפו הדקות השתלטה משהד על מרכז השדה ותקפה גלים גלים את בית שאן והשער ריחף באוויר.
לאחר מספר ערבוביות ברחבה שהביכו את הגנת בית שאן, הצליחה משהד לעלות ליתרון בדקה ה-25. המגן המקומי, אליאב דהן התקשה בהרחקת הכדור וטהא אמארה דחק מקרוב וקבע 0:1 לאורחים. דווקא לאחר השער השתחררה מעט בית שאן והחלה להניע יותר את הכדור כשמשהד נסוגה באופן תמוה לאחור. עשר הדקות האחרונות של המחצית הראשונה הייתה בשליטה מוחלטת של הבית שאנים שבאו על שכרם בדקה ה-45. עמוס קלס היתל בשחקן אורח שלקח את הכדור בידו. השופט, אורן סימיניאן הורה על בעיטה חופשית 20 מטר אלכסונית לשער האורחים. עופר סתווי לקח את הכדור והפציץ למרכז השער כשהשוער האורח, עמרן מרעי לא הספיק לראות את הכדור, 1:1. השופט אפילו לא חידש את המשחק.
למחצית השנייה עלתה מסילות אחרת לגמרי ועם שינוי במערך מה שגרם לה לשלוט במרכז השדה. משהד מצידה ניסתה לתקוף בעיקר דרך האגף הימני, אך נחשפה פעם אחר פעם למתפרצות דרך אגף זה, אותן ניצל קלס כדי להעמיד שוב ושוב את החלוץ שגיב לוזון מול השער. רק חוסר ריכוז מצידו של הארחון השאירו את התוצאה על כנה. בדקה ה-60 פרץ קלס מהאגף השמאלי, עבר את שני הבלמים האורחים והוכשל באופן ברור בתוך הרחבה, השופט הורה להמשיך.
בדקה ה-80, לאחר שבעיטה של עומר שח'אדה פגשה את המשקוף, נעשה צדק: עמוס קלס שלח את דביר תורג'מן מול השוער, זה נתפס על ידי המגן האורח אמין מנסור והשופט הורה על פנדל לזכות המקומיים. עופר סתווי לא נלחץ, בעט לפינה השמאלית וקבע 1:2 ביתי לקול תשואות הקהל.

 

עופר סתווי. עשה צדק בשוויון ובמהפך. (צילום: עמוס קלס)


לאחר השער נסוגה בית שאן באופן אוטומטי לאחור, אך עדיין הייתה מסוכנת יותר בעיקר בזכות שחקני ההתקפה לוזון-תורג'מן-קלס שהביכו את הגנת האורחים. שוב, רק חוסר ריכוז מנע מהיתרון לצמוח.
חמש דקות לסיום הוכרע למעשה המשחק. כדור ארוך שנשלח מהגנת מסילות עבר את הקו האחורי של משהד ודביר תורג'מן ניצל את מהירותו כדי לקבוע 1:3 לבית שאן. השער הוציא כמעט סופית את הרוח מהמפרשים של שחקני משהד. ממש לפני הכניסה לתוספת הזמן הורחק מוחמד עלוש האורח לאחר שפגע ללא כדור בליאור בן שטרית שנכנס כמחליף והותיר את משהד בעשרה שחקנים.
בניסיון אחרון שלחה משהד את כל הכלים שלה להתקפה באמצעות כדורים ארוכים לרחבה שאחד מהם בתוספת הזמן מצא את הגנת מסילות לא מרוכזת ואמין מנסור מול השוער עשהאל ויינר גלגל פנימה וצימק ל-3:2. משהד עוד ניסתה לעשות משהו אך בדקה שנשארה זה כבר היה מעט מידי ושריקת השופט שלחה אותה לליגה ג' ואת המקומיים להתחבק ולצהול כאילו זה עתה זכו באליפות.
 תגובות

+ הוסף תגובה
1
משתתפים בשמחתכם
(שחקני ואוהדי מכבי בית שאן: 20:52 15-05-2010)
אוהבים אתכם ברכות על ההישרדות נחגוג יחדיו בשיפודי הכיכר
2
נשארנו בליגה יאלללללה מסילות
( ישששששששששש: 22:07 15-05-2010)
3
כל הכבוד לבית שאן
(עופר: 23:31 15-05-2010)
ב"ה שנה הבאה תתמודדו על העליה
4
טעות חמורה בכותרת המשנה!!!
(אחד שמבין: 00:03 16-05-2010)
משחק ההישרדות של הפועל בית שאן בליגה הלאומית (הליגה הראשונה אז) היה בסוף עונת 1994/5 ולא ב- 1996, והאצטדיון בו שרדה בית שאן היה קריית אליעזר בחיפה נגד מכבי חיפה ולא במגרש בבית שאן (שאז עוד לא שופץ והורחב לאצטדיון). דיוק, חברים, דיוק...
5
חבל שבית שאן לא ירדה ליגה !!
(אוהד אדום: 16:51 16-05-2010)
קבוצות לא ספורטיביות אשר מוכרות משחקים מקומם בליגה אזורית !! עוד מעט מכבי ת"א תהיה בליגה ג' !!
6
ביתר פתחו לכם רגליים אין לך בושה
(לאוהד האדום: 21:13 16-05-2010)
איפה הימים של דנן בן גוזי וינסנט קהימי חאדר עוד יחזרו הימים ההם ואז בתענכים תעשו במכנסיים
7
מסילות תתביישו
(אדום: 21:58 16-05-2010)
קיבוץ תומך הפועל עושה יד אחת עם בית שאן המוכרים, אין מחילה בקרוב הפירוק.

סקר דאבל פס

מי תעפיל לליגה הלאומית מליגה א' דרום?