ליגה ב', צפון א': נבחרי העונה

כשיש רק 6 קבוצות רציניות בליגה קל מאד לבחור את שחקני העונה. לוקחים אחד בכל תפקיד, מערבבים, מתייעצים, שואלים ומרכיבים את הפאזל. גם לגבי המאמן לא היו יותר מידי ספקות אך לגבי השחקן לא רק שלא היו ספקות כמעט כל אחד ששאלנו אמר את אותו השם. קבלו את נבחרי העונה של מחוז צפון א' של ליגה ב'.

כבר במחזור ה-15 היה ברור כי יש בליגה רק 6 קבוצות רציניות שרוצות לעלות ליגה. מאחר והייתה כבר יורדת בטוחה מסומנת כל היתר חיפשו איך לברוח מנשירה לפלייאוף התחתון. כל זה הפך את הבחירה שלנו לנבחרת העונה קלה יחסית.

 

למאמן העונה בחרנו את סאמר חלאיילה, מאמנה הצעיר של הפועל סכנין. חלאיילה בעונתו השנייה בקבוצה הוליך את הקבוצה למקום הרביעי המכובד אך זה לא מה שזיכה אותו בתואר שלנו.
בקיץ שעבר החליטו בסכנין לסמן עלייה ולצורך כך החתימו את שלישיית הוותיקים, איימן חלאיילה, חנא פרהוד וסטו יעקוביאן. כבר במחזור השלישי לאחר התבוסה הקשה 4:1 למכבי כפר סמיע הבין המאמן כי זה לא זה. בצעד אמיץ מבחינתו הודיע חלאיילה להנהלה כי זה "או הוא או הם". ההנהלה החליטה לצדד במאמן ולא הצטערה. עם שחקני בית ולמרות המשך צולע משהו הצליח חלאיילה לייצב את השורות עם שחקני בית בלבד ולסיים את העונה עם 12 ניצחונות ב-16 משחקים כולל בחוץ על מעלות ובית"ר נהירה, במקום הרביעי המכובד ובהפסד לנהריה בסיבוב הראשון של הפלייאוף. מעבר להצלחה יצק חלאיילה יסודות איתנים לקבוצה שתמיד חסתה בצל אחותה הגדולה מליגת העל.

 

לגבי שחקן העונה, שאלנו 10 אנשים המקורבים לליגה, 9 מהם אמרו מבלי לחשוב: שלומי ביטון כשמייד אחריו הגיע שמו של תמיר ברשישת מאחי עכו. אנחנו החלטנו לבחור בביטון מכיוון שלעיתים נראה היה שהוא לבדו סוחב את הקבוצה על גבו.
שימו לב לסטטיסטיקה של ביטון: 31 משחקי ליגה, 29 מהם מלאים. עוד שני משחקי גביע מלאים וכמובן 21 שערים (44.9% מסך כל שעריה של בית"ר חיפה), כולל שלישייה גדולה במשחק החשוב נגד הירידה מול עירוני כאבול. סה"כ שיחק ביטון 2,915 דקות (מתוך 2,970 !!) יותר מכל שחקן אחר בליגה והיה הגורם העיקרי שהשאיר את הקבוצה בליגה.
לא הרחק אחריו מדורג תמיר ברשישת החלוץ המוכשר של אחי עכו. במו רגליו הביא החלוץ המוכשר לקבוצתו לפחות 9 נקודות כמו רגליו עם שערים מכריעים כשהחשוב מבינם היה בניצחון 2:3 על הפועל סכנין בדקה ה-90. סה"כ כבש ברשישת 18 שערים ונרשם בהיסטוריה של הקבוצה.

 

שלומי ביטון. נשא את בית"ר חיפה על הגב (צילום: לירן דורף)

 

תגלית העונה הוא איברהים עכאר בן ה-19 קשרה של אחי עכו. את העונה הוא פתח בקבוצה הנוער אולם חיש הבינו בבוגרים את גודל הכישרון שלו והוא הוקפץ לבוגרים. שותף ב-21 משחקי ליגה (פתח ב-5) מה של הפריע לו לכבוש 4 שערים כשבשניים מהם ניצח למעשה את המשחק בדקות הסיום. מעבר לכך מדובר בשחקן מאד יצירתי, מהיר שעשה הרבה מהומות ליד הרחבות מה שפינה את חבריו לכבוש שערים. כישרון עולה שעוד נשמע עליו בקרוב.
עוד כישרון עולה שניתן לציין הוא חאלד אגא, קשרה של בית"ר נהריה. אגא בן ה-23 הוא עוד שחקן מוכשר מבית היוצר של אבו סנאן כשרבים מ-15 השערים שכבש לזכותה של נהריה בכל המסגרות היו מכריעים.

 

התואר של השחקן המתקמבק שייך ליעקב גושה מבית"ר חיפה. גושה שהקריירה שלו נראתה גמורה לאחר שנפצע לפני שתי עונות. בעונה שעברה הוא חזר למגרשים אך לא הרבה לשחק למרות זאת כבש 9 שערים. העונה היה גושה מעמודי התווך של אחווה חיפה. שיחק ב-26 משחקים וכבש 8 שערים.

 

אכזבת העונה הוא מראדונה דיבי, קשרה של אחווה חיפה. דיבי שכבר בקיץ בקול תרועה רמה מבית"ר לאחר עונה טובה שם (19 שערים) במטרה לשדרג את החלק ההתקפי של אחווה. דיבי שקיבל הרבה קרדיט ממאמניו לא סיפק את הסחורה והסתפק רק ב-4 כיבושים למרות ששותף ב-21 משחקים.

 

התופעה הוא חוסאם שלעאטה הממאן להיגמר. בגיל 36 + כבש שלעאטה 9 שערים והיה מבין עמודי התווך של הפועל כאוכב בתחילת העונה אז רצה קדימה. למרות החלשות לקראת אמצע העונה הוכיח כי ניסיונו נחוץ לקבוצה ובגילו המופלג שותף בכל משחקיה. השרה הרבה שקט בחלק הקדמי, משך אליו את ההגנות ושחרר את חבריו לכיבוש שערים שהשאירו בסופו של דבר את הקבוצה בליגה.

 

וואפד טרודי (באדום). הניסיון והשקט שלו עזרו לכפר סמיע להגיע קורב לעלייה.

 

נבחרת העונה:

 

שוער:
למרות שספג 31 שערים (שלישי בליגה) הוכיח נדב לוי כי שוער הוא 70 אחוז מקבוצה. למרות שהייתה לו הגנה בינונית ולא יציבה הציל פעמים רבות את נהריה מהפסדים. נעדר רק ממשחק אחד בגלל צהובים והיא בין הבולטים בקבוצה בפלייאוף ולולא הפנדל שספג מכפר סמיע לא בטוח שהקבוצה לא הייתה עולה לגמר האזורי.

בלם אחורי:
העונה של אחי עכו מחולקת ל-2. לפני הגעתו ואחרי הגעתו של הבלם האחורי, אסף פק. עד שהגיע במחזור ה-7 ספגה הקבוצה 6 שערים, לאחר שהגיע ב-24 המשחקים איתו ספגה 19 בלבד. היה מעוז ההגנה של הקבוצה והרבה בזכותו היא רצה ל-10 ניצחונות רצופים. החמיץ רק 10 דקות בסיבוב השני ואף התכבד בכיבוש שער.
מגן ימני:
בגיל 33 הוכיח וואפד טרודי, מגינה הימני של הפועל כפר סמיע שאפשר לבלוט. אמנם סגנון משחקו מיושן משהו והוא מתבסס הרבה על הרחקות אך את הניסיון, השקט והנשמה שהכניס בהגנה של הקבוצה עזרו לה להגיע על סף משחק העלייה. שיחק 30 משחקים, כשרק בשניים הוא לא פתח בהרכב הראשון.
מגן שמאלי:
למרות האכזבה מאחווה חיפה אי אפשר לקחת לג'רייס בראנסי את הקרדיט של השחקן הבולט בשורותיה. למרות שתופקד כמגן שמאלי פתח את העונה בסערה כשכבש 3 שערים בשלושת המשחקים הראשונים. כשהקבוצה שינתה מערך הסתפק במשימות הגנה. לקראת סיום העונה נחלש אך זה לא מה שייקח ממנו את המקום בנבחרת. שיחק 28 משחקים (נעדר מ-3 בשל צהובים), כבש 4 שערים כולל אחד בגביע.
בלם קדמי:
הנציג היחיד בנבחרת שאינו נמנה על חמשת הראשונות הוא הבלם הקדמי של מג'דל כרום, חאלד זבידאת. למי שראה אותו העונה לא ברור מה הוא עושה בליגה הזו. בנוי היטב, בעל חוש התמצאות מעולה ומרבה לתמוך בהתקפה, לעיתים נדמה היה כי הוא בכל מקום במגרש. שיחק 24 ממשחקי הקבוצה והיה מהגורמים העיקריים שהיא הבטיחה את ההישארות.

 

יעקב רבינוביץ' (במרכז). ידוע במשחק הראש והאגפים (צילום: שרבל נאסר)

 

קישור:
הנציג השני של אחי עכו בנבחרת הוא הקשר המצוין, שאדי גדבאן. הבחור מתקדם מעונה לעונה ובזו שחלפה היה לב ליבה של ההתקפה שלא התבייש גם לעשות הגנה אם היה צורך. שיחק ב-27 משחקים (פתח ב-24), כבש 8 שערים ובישל עוד 7.
72 שערי ליגה כבשה בית"ר נהריה העונה, על 14 מהם אחראי יעקב רבינוביץ' באופן ישיר מעבר ל-12 הבישולים שלו. ידוע במשחק הראש המצוין שלו ובפריצות מן האגפים. שיחק 27 משחקי ליגה (פתח ב-25) ובנוסף לשערי הליגה הוסיף עוד צמד בגביע.
עוד אחד מהילדים המוכשרים של פס הייצור של סכנין הוא הקשר, רשיד טרביה. טרביה שלא הצליח להשתלב בבוגרים של בני סכנין מצא את עצמו פורח בהפועל הקטנה. שחקן מהיר ויצירתי שיודע לקרוא מהלכי משחק. כבש רק 8 שערים אך הטריד הרבה את ההגנות היריבות ממש כמו מספר 11 טיפוסי. שותף ב-26 משחקים (רק 9 מלאים).

 

תמיר ברשישת (בשחור). העניק במו רגליו 9 נקודות לעכו.


התקפה:
על שלומי ביטון אין הרבה מה להוסיף ממה שהרחבנו עליו בבחירתו לשחקן העונה. נשמה אחת גדולה שנותן הכל על המגרש ובנוסף כישרוני מאד ובעל חוש התמצאות נדיר ברחבה.
גם על תמיר ברשישת אין יותר מידי מה להוסיף. שותף ב-26 משחקי ליגה (פתח ב-25) והעניק כאמור במו רגליו לקבוצה 9 נקודות בשלבים קריטיים. בנוסף ל-18 שכבש בישל 5 נוספים.
פאדי זיאדה מהפועל כפר סמיע משלים את השלישייה הקטלנית שכבשה יחד בליגה 57 שערים. שחקן מהיר בחסד עליון וכשהוא פורץ תשאלו את הגנת רמת מנשה כמה קשה לשמור עליו. שותף ב-30 משחקי ליגה (פתח ב-29) וכבש 18 שערים כחצי מהם מכריעים. בגיל 22 נראה כי כל עתידו לפניו.

 

אנו מקווים כי הבחירה שלנו אכן משקפת את הליגה ואת שחקניה. שיהיה לכולנו המשך מונדיאל מהנה.
 תגובות

+ הוסף תגובה
1
המלך שלמה
(א.ן: 20:40 15-06-2010)
שלומי שחקן טוב ואדם גדול אומנם חסר לו קצת שכל אבל באמת מגיע לו התואר המכובד הזה אבל זה מעמד מחייב ,ועכשיו הוא צריך לעבוד כפול ממה שהו עבד עד עכשיו על מנת לשמור על התואר הזה לפחות.
2
אחי עכו
(המלך: 23:31 16-06-2010)
הבלם של אחי עכו שחקן שחקן אין עליו אסף פק תמשיך ככה ותלך עם הלב בשנה הבאה
3
שלמי ביטון רק ליגת העל
(אריה: 22:40 27-10-2010)
מאמנים פחדנים קחו תותח ויציל אותכם מפיטורים

סקר דאבל פס

העונה הסתיימה בליגות הנמוכות, מה יחכה לנו בעונה הבאה בליגות א'?