חולם על עלייה

לא לפני הרבה זמן קרע סאמר חלאיילה רשתות במדי קבוצות האזור. היום, אחרי שסגר שנתיים מוצלחות של אימון בקבוצת נעוריו, הפועל סכנין הוא מתפנה לספר לנו על חלומו הגדול: לאמן את בני סכנין בליגת העל. בינתיים זה נראה רחוק, אך מי יודע? לפחות אז הוא יוכל לספר שאנחנו כתבנו עליו בפעם הראשונה. קבלו את מאמן העונה של ליגה ב' צפון א'.

הרבה דיבורים והצהרות לא תשמעו מסאמר חלאיילה כמאמנה של הפועל סכנין. למעשה, קבוצתו היא אחת מהיותר אלמוניות בליגה, למרות שבשנתיים האחרונות תפסה מקום של קבע בצמרת. ככה זה שאתה משמש כחצר האחורית של בני סכנין הגדולה.

 

חלאיילה שיחגוג 37 באוגוסט מקפיד על צניעות אבל שמדובר על הקריירה שלו כשחקן זה משתנה. כחלוץ קורע רשתות הוא שיחק כמעט בכל קבוצות האזור הנחשבות. כמו רגליו גם העלה ליגה וגם השאיר. כדורגל זה מחלה והיום הוא עדיין משחק בקבוצת הוותיקים של סכנין.
את הקריירה שלו ככדורגלן החל (איך לא?) בנוער של בני סכנין. באותה תקופה הקבוצה החלה להעפיל במעלה הליגות וכשסיים גיל נוער היא בדיוק עלתה לליגה א'. המאמן דאז, עזמי נאסר ז"ל, לא התעלם מהחור הצעיר והמוכשר ולקח אותו תחת חסותו אולם לאחר כמה משחקים הבין חלאיילה כי הוא רוצה להתבטא יותר מאשר נותנים לו ועבר לשחק בברירת המחדל הבאה של כל שחקן צעיר בעיר, הפועל סכנין גם אז בליגה ב'.
לאחר כמה עונות מוצלחות ברמה האישית, עבר חלאיילה לשחק בהפועל כאוכב תחת שרביטו של סאלם שלעאטה שהיה בדיעבד גם זב שבזכותו הוא פרץ החוצה. בעונתו השנייה בקבוצה כבש חלאיילה 46 (!!) שערים וסיים כמלך שערי הצפון. נכון שהרמה בליגה ב' באותן שנים הייתה נמוכה בהרבה מאשר היום אך עדיין, גם כמות כזו של שערים לא הולכת ברגל. הוא היה ידוע ברגל שמאל האימתנית שלו והיה המבצע העיקרי של הכדורים החופשיים. "שלעאטה נתן לי את החופש שהייתי צריך במגרש", אומר חלאיילה. "לפי כל משחק הוא היה אומר לי לקחת את הכדור ולרוץ".
ההצלחה האישית לא נעלמה מעיניהם של אנשי הכדורגל באזור בעונת 99/2000 עבר לשחק במכבי בני ירכא עימה העפיל לליגה ב' כשכבש את שער הניצחון בדקה ה-90 על הפועל פקיעין (1:2). אגב, תיקו היה מעלה את הפועל יאנוח. באותה עונה הרעיד את הרשת 22 פעם.

 

סאמר חלאיילה. הרעיד רשתות בקבוצות האזור (צילום: מחמוד גאליה)


עונה לאחר מכן עבר לשחק בדיר חנא תחת שרביטו של כאמל גנאים. גם שם עלה עם הקבוצה והמשיך עימה לליגה ב'. "אלו היו השנים הכי יפות שלי כשחקן. כצ'ופר על ההצלחות קיבלנו אפילו פעמיים מחנה אימון ברומניה".
לאחר עוד חצי עונה ובכפר מנדא עבר לדיר אל אסד עם עלה כמעט לליגה ב' ובעונת 2002/3 חזר לקבוצת נעוריו, הפועל סכנין. את העונה הזו הוא זוכר לטובה ולו רק בגלל השער שהשאיר את קבוצתו בליגה.
"לאחר איזושהי תסבוכת משפטית הקשורה לירידות ליגה מצאנו את עצמנו משחקים באמצע חודש אוגוסט, בשיא החום בנתניה נגד הפועל כאבול על ההישארות בליגה. את שער הניצחון (1:2) כבשתי אני בדקה ה-119 וזה היה הרגע הכי מתוק שלי ככדורגלן פעיל", הוא נזכר.

במקביל ולאחר שקיבל את תעודת המאמן, אימן את הוותיקים של סכנין ועימם עלה הליגה המחוזית לליגה הארצית. בגיל 34 תלה את הנעליים, קצת חיפש את עצמו ובתחילת העונה שעברה מונה למאמן הבוגרים של הפועל סכנין. "היה מאד מחמיא לקבל את התפקיד במיוחד בקבוצה שלי עצמי ועל כך אני מודה להנהלה וליו"ר שהיה אז טאריף טראד".
סכנין רצה יפה אז ואיימה עד לפתיחת הסיבוב השני על ההגמוניה של אלאהלי א.א. פאחם ואחווה חיפה. סדרה של הפסדים הרחיקו אותה סופית מהצמרת הגבוהה ומחלום העלייה.
בתחילת העונה החליטה ההנהלה ללכת בכל הכוח על העלייה. לצורך כך, החתימו את השלישייה: איימן חלאיילה, סטו יעקוביאן וחנא פרהוד. במחזור השלישי הבין המאמן כי זה לא זה והשלישייה לא מספקת את הסחורה. ברגע שהוא מגדיר מכונן מבחינתו ניגש אל ההנהלה והודיע באופן חד משמעי: "הם או אני".
ההנהלה ידעה כי אם תגבה את השחקנים הקבוצה תמצא את עצמה חיש מתרסקת לכיוון התחתית ולכן במהלך אמיץ שחררו את כל השלושה ונשארו עם שחקני הבית. "האמנתי בשחקני הבית שלנו מפתיחת העונה והם לא אכזבו אותי".
הקבוצה המשיכה לעבור טלטלות גם בפן הניהולי והיו"ר טראד הוחלף בוואליד גאליה. גאליה הביא עימו משב רוח רענן, השחקנים הבינו שיש להם סוג של אבא והחלו לתת תפוקה על המגרש. 7 ניצחונות רצופים העמידו את הקבוצה שוב בפלייאוף העליון וזאת שוב, עם שחקני בית בלבד.


אז מה בכ"ז התחבר?
"לפעמים צריך לתת לשחקנים זמן כדי להתגבש ולהבין מה רוצים מהם. טרום העונה שלנו היה שונה לחלוטין ולכן היינו צריכים להתארגן מחדש. כל הסיבוב הראשון היה למעשה כמו טרום עונה".
את הפועל סכנין עיצב בצלמו ובדמותו. המערך שהציב היה התקפי בעקרו 4-5-1 והתבסס בעיקר על פריצות קטלניות מהאגפים בראשותם של שאדי זבידאת וראשיד טרבייה.
על העונה הבאה עדיין מוקדם לדבר מבחינתו: "הייתה לי שיחה ראשונית עם ההנהלה שהביעה את רצונה שאשר עונה נוספת. במקביל קיבלתי כמה הצעות מקבוצות נוספות. החלום שלי הוא לעלות ליגה בתור מאמן ולא משנה מאיזה ליגה אך אשקול כל הצעה לגופה".

שאיפות לעתיד?

ברור לא? להשתלב בצוות המקצועי של בני סכנין.
מסר לשחקנים הצעירים?
"מי שרוצה להצליח חייב לשמור על אורך חיים ספורטיבי. אני רואה את הצעירים בעיר שלנו מתבטלים בפגרות ומאד מצר על כך. לשחקנים שלי נתתי תוכנית אימונים לקיץ כולי תקווה שהם יישמו אותה".
 תגובות

+ הוסף תגובה

סקר דאבל פס

העונה הסתיימה בליגות הנמוכות, מה יחכה לנו בעונה הבאה בליגות א'?