לזכרו של ויקטור

לפני 60 שנה הקים ויקטור (צ'צ'ו) עטיה את מכבי השרון נתניה. מאז הקפיד ללוות אותה בכל משחק עד לפני כ-4 שנים, אז חלה באלצהיימר. לפני שבועיים נפטר בגיל 80 אז ליוו אותו שחקניו, מאמניו, חבריו ומשפחתו בדרכו האחרונה. אדם שהיה הדוגמא החיה למהותן של הליגות הנמוכות בישראל. אחד שהשקיע ממרצו ובעיקר מהונו שלא היה, בכדי להשאיר את הקבוצה בחיים. יהי זכרו ברוך.

לפני כ-4 שנים פרש ויקטור (צ'צ'ו) עטיה ז"ל מכדורגל באופן סופי וזאת לאחר 56 שנים של פעילות רצופה הן כשחקן והן כיו"ר. הכל באותה הקבוצה. על הפרישה הוא לא החליט בעצמו. מחלת האלצהיימר בה חלה הכריחה אותו. את המשך פרויקט החיים שלו לקח בן הזקונים, אילן המכהן מאז כיו"ר הקבוצה. לפני 3 שנים הוא עשה היסטוריה כשהעלה אותה לראשונה ב-60 שנות קיומה לליגה ב'.
"ההחלטה שאבא יפרוש הגיעה כשהיינו עוד בליגה ג'", נזכר עטיה ג'וניור, "הוא נסע להתאחדות לוועדת משמעת וכשלא חזר, התחלנו לדאוג לו. בסופו של דבר מצאנו אותו מסתובב באזור, מבולבל משהו. הבנו שהמחלה הכריעה אותו".
עד אז הקפיד ויקטור ז"ל לפקוד את משחקי קבוצתו באדיקות. "הוא לא ישב לשנייה. תמיד היה נוהג לעמוד את כל 90 הדקות. למרות המתח לא היית שומע אותו אף פעם מקלל שופט. הוא שנא ועדות משמעת, פחד מהן. ידע כי זימון לכזו פירושו קנס והפסד כספי".
הוא עלה לארץ בשנת 1949 בגיל 19, שוכן יחד עם המשפחה במעברת פרדסיה ושנתיים מאוחר יותר הקים את הקבוצה שנקראה אז מכבי בית ליד. אז שיחקה בליגה א', הנמוכה ביותר. הוא היה המגן השמאלי של הקבוצה.
בהמשך התחתן, הקים משפחה עם 11 ילדים ועבר לדיור קבע בנתניה. את הקבוצה לקח עימו ושינה את שמה בשנת 1962 למכבי "השרון" נתניה על שם אזור השרון. אז שיחקה הקבוצה במגרש בשכונת ציון. בתחילת שנות ה-70 פרש ממשחק פעיל והפך להיות באופן רשמי יו"ר הקבוצה כפי המתחייב בתקנון ההתאחדות. הליגות התרחבו אולם הקבוצה שמעולם לא עלתה ליגה המשיכה לצנוח כלפי מטה. "שיחקו אז בשביל הכיף. למי היה אכפת באיזה ליגה אנחנו".
ויקטור ז"ל המשיך להיות הרוח החיה שמאחרי הקבוצה, דאג לכל הפרטים הטכניים, כולל רישום השחקנים למרות שלא ידע כלל קרוא וכתוב. מי שסייע בידו היו בניו שבאופן טבעי התחברו לקבוצה ואף שיחקו בה במהלך השנים. בתחילת שנות ה-90 שיחקו כל שבעת הבנים: עמוס, מאיר, שמעון, ניסים, אריה, שאול ואילן בעת ובעונה אחת בקבוצה. גם הגיסים (במשפחת עטיה יש עוד 4 בנות) הצטרפו. אך מי שהכי התחבר אליה היה בן הזקונים, אילן שמגיל 9 מלווה את אביו. "אני הייתי היחיד שלמד ברצינות בבית ולכן זה היה טבעי שאעזור לו במילוי טפסים, הגשת מכתבים להתאחדות וכד'".
לעטיה ז"ל גם לא היה מעולם רישיון נהיגה. הוא היה יוצא פעמיים בשבוע באותה השעה ממקום עבודתו בחברת "דיור לעולה", עולה על אותה מונית שרות במחלף נתניה, ברוב המקרים עם אותו הנהג ומשם למשרדי ההתאחדות שהיו ממוקמים ברחוב מרמורק בת"א. תמיד היה זה בליווי בנו הקטן, אילן שהחל ללמוד את כל רזי "המקצוע".
אין מי שלא אהב את האיש. כשהיה נוסע להתאחדות תמיד הביא עימו עוגיות "קעקע" והיה מחלק לעובדים. במקביל היה מקבל סיוע במילוי הטפסים. כל ראשי הקבוצות והשופטים העריכו אותו ונתנו לו כבוד. באחד המשחקים בעונת העלייה של הקבוצה מליגה ג' מול עלייה כפ"ס הובילה השרון 2:3 לקראת הסיום והשופט התמהמה בשריקת הסיום. באחד המהלכים התגלגל הכדור לויקטור, זה תפסו בשתי ידיו וסירב להחזירו בטענה כי המשחק הסתיים. לאחר דקות ארוכות הוא התרצה ואפשר לשופט לשרוק. כולם כמובן סלחו לו..

 

ויקטור עטיה יחד עם ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג. היה מוכר ואהוב (צילום: מיקי ז'אן)


עד כמה ויקטור היה מוכר ואהוב גם לא בקרב קהילת הכדורגל יכול להעיד המקרה הבא. באחת הנסיעות שלו להתאחדות, איבד בדרך את ארנקו בו הייתה המשכורת שמשך והייתה מיועדת לקניות לחג של המשפחה. להפתעת המשפחה, בערבו של אותו היום התקשר נהג המונית שהסיע אותו והודיע על מציאת האבדה. למחרת היום התייצב והשיב את האבדה במלואה. מסתבר כי היה זה אחד מהנהגים הקבועים עימם היה נוסע חזרה הביתה. הוא סירב כמובן, לקבל משהו בתמורה.

מגרשה הביתי של הקבוצה היה ממוקם כאמור, בשכונת בן ציון ובתמורה לכך שהיה מאפשר למחלקת הנוער של מכבי נתניה להשתמש במגרש לאימונים היה מקבל למשחקים את הקופסא. לימים, כשנהרס אותו מגרש נותרה למעשה השרון ללא מגרש ביתי וכך זה עד היום למרות שבעיר הוקם מגרש בעלות של 8 מיליון ₪ אולם בשל סכסוך משפטי מתמשך של העירייה עם בית"ר טוברוק הוא עומד סגור.
למרות שהשרון נתניה הייתה כל השנים דלת אמצעים הרבה שחקנים עברו דרכה. חלקם ידועים – חלקם פחות. המפורסמים שבהם היו אחים מומו ויוסי (קרלוס) אדרי מבית"ר נתניה המיתולוגית שסיימו שם את הקריירה.
ויקטור ז"ל היה איש צנוע ומעולם לא חיפש לעשות כסף מהקבוצה, ההיפך הוא אף תרם לה. ההעברה הכי גדולה שלו הייתה ב-2001 אז שחרר את שלי מימון למכבי כפר יונה דאז תמורת 4 כדורים. לא היה מאושר ממנו באותו היום. חסך לו את הקנייה...
מוועדות משמעת הוא פחד כמו מאש ותמיד שהייתה פורצת מהומה במגרש הוא היה מבין הראשונים שרצו להפריד. "ממש כמו השוטר אזולאי".
כאחד שהלך איתו מגיל צעיר היה זה רק טבעי שבנו, אילן עטיה יהיה זה שימשיך את דרכו של ויקטור. לאחר שפרש עקב מחלתו לקח אילן את העניינים לידיו, הפך ליו"ר בפועל כשאחיו ויקטור ושמעון מכהנים בהנהלה. הוא גם זכה לכינוי של אביו: צ'צו הקטן. בעונה שחלפה הצעידו האחים את הקבוצה להישג הכי גדול שלה: מקום חמישי ופלייאוף בליגה ב', הרבה בעזרת סיוע מבחוץ.
"כל עוד אני חי הקבוצה תתקיים", הכריז אילן עטיה, "הזמנים השתנו והיום שם המשחק הוא כסף. אני מודה לאנשים שהיו העונה לצידי, אבי רואימי ומשה דדש ומקווה שנעשה בעונה הבאה, עוד צעד קדימה".
להלוויה הגיעו רבים כולל מטירה, קלאנסווה, טייבה וכפר יונה. מההתאחדות וממרכז מכבי הוא מאד מאוכזב: "נתן סלובטניק שהכיר את אבא שנים לא טרח לבוא להלוויה ומההתאחדות לא שלחו אפילו מברק למרות שהודעתי לכולם באמצעות הודעת SMS".

אנשים כמו ויקטור עטייה ז"ל הולכים ונעלמים מהכדורגל הישראלי בכלל ומהליגות הנמוכות בפרט. מותו סימל סופו של עידן בקבוצה. יהי זכרו ברוך.תגובות

+ הוסף תגובה
1
לאילן היקר ולמשפחת השרון נתניה
(מכבי קביליו יפו: 10:02 06-07-2010)
תנחומינו הכנים. מי יתן ולא תדעו עוד דאבה. משפחת מכבי קביליו יפו מחבקת אתכם ומצדיעה לאיש הענק ויקטור עטיה ז"ל. יהיה זכרו ברוך
2
שיהיה זכרו ברוך ממשפחת בני טייבה
(בני טייבה: 16:59 06-07-2010)
בהצלחה השרון נתניהה
3
צצו
(נתניתי: 19:27 06-07-2010)
אין היום אנשים כמו צצו ויקטור עטיה זה אגדה הלואי והשרון יצליחו יותר ושיהיה דרבי נתניתי אוהבים אתכם בנתניה
4
אין אנשים כאלה בכדורגל בן אדם ענק הלך לעולמו,הבן אילן בן אדם נשמה
5
למכבי השרון
(רחמים: 22:21 06-07-2010)
צאצו היה איש גדול שכולם העריכו איפה הימים עם הכדורים והאוירון אילן ימשיךךךךךך
6
האחד והיחיד
(דני: 15:35 12-07-2010)
צצו ז"ל היה הגדול מכולם
7
לאילן חזק ואמץ ישר כוח אוהבים אותך
8
לאבי רואימי ומשה דדש ולכל השחקנים חזקו ואמצו בהצלחה גדולה. זו צוואתו של אבא שלי מכבי השרון נתניה תעשה הסטוריה "סינדרלה".
9
סבא יקר אוהבים אותך
(אורי בלולו: 22:39 14-07-2010)
אתה איש גדול
10
שלא תדעו עוד צער
( פרדסיה : 10:31 23-07-2010)
11
לאילן וכל האחים
( ירון: 10:37 23-07-2010)
שלא תדעו עוד צער משתתפים בצערכם הפועל פרדסיה ומשפחת מלאכי
12
משתתפים בצערכם ומאחלים לכם שתמשיכו את דרכו
13
אבא אני מתגעגעת
(יהודית הראל : 23:56 27-07-2010)
אלוקים לוקח רק את הטובים מתגעגעת המוןן

סקר דאבל פס

מי תעפיל לליגה הלאומית מליגה א' דרום?