מהפיכת "היום שאחרי" הכדורגל

תואר ראשון במכללה האקדמית אונו תואר ראשון במכללה האקדמית אונו
חיי כדורגלן עלולים להיות מאוד קצרים. הקריירה בדרך כלל לא עוברת את גיל ה-35 ומאותו רגע עולים סימני שאלה שרובם מתנקזים לשאלה מה עכשיו? עמרי אפק הרים את הכפפה - תואר ראשון בחינוך לשחקני כדורגל

חיי הכדורגלן, הם פנטזיה של רבים. זוהר, תהילה, לרוב גם פרנסה טובה, אבל בעיקר עיסוק בדבר שכולנו אוהדים יותר מכל, כדורגל. לאורך הקריירה ישנן עליות ומורדות וחלקים נעימים פחות, כמו פציעות, או בעיות כלכליות למי שחווה מועדונים צנועים או את הליגות הנמוכות, אולם הדבר המשמעותי ביותר הוא סוגיית "היום שאחרי" - מה עושים ביום שקריירת המשחק נגמרת?

זהו הרגע שבו נאלץ האדם להמציא את עצמו מחדש, להיפרד מהדבר אותו הוא אוהב יותר מכל ובוודאי שיודע לעשות יותר טוב מכל דבר אחר, ולייצר לעצמו אפיקים חדישים. בניגוד לקריירת המשחק, שם לספורטאי יש את המעטפת הרצינית ביותר שמספק המועדון, ממחלקת הנוער ועד לבוגרים, אל היום שאחרי מגיע הספורטאי לבד, וזהו חתיכת אתגר.
אז מה עושים ביום שאחרי הפרישה? מי נותן כלים לאנשי כדורגל להתפתח ולהצליח בקריירה הבאה שלהם? האם בכלל קיימות אפשרויות לספורטאים פרט לאימון, לרוב בשכר נמוך, או להמר על פתיחת עסק ולקוות לטוב? המרדף אחרי חלום הכדורגל גורם לאנשי הכדורגל לשכוח שיש גם מציאות לא פשוטה בסוף הקריירה על הדשא. הרבה פעמים זה הופך למשבר נפשי ובעיקר כלכלי. פתאום השכר נמוך,אין תהילה ויש גם משפחה לפרנס, ולמרבה הפליאה, ולמרות התדמית הנוצצת רק אחוז קטן מהשחקנים מסיים קריירה עם בטחון כלכלי.

מי שהרים את הכפפה והקים פרויקט ששותפים אליו כבר עשרות אנשי כדורגל, הוא עמרי אפק, שחקן נבחרת ישראל לשעבר, שמוביל את הספורטאים בדרכם לתואר ראשון בחינוך עם הכשרה בספורט. מה שמניע את אפק זה הרצון הרב להוכיח שיש באנשי הכדורגל הרבה יותר ממה שחושבים, ורק צריך לספק להם בטחון ביכולת שלהם ללמוד, ולצידו מעטפת תומכת שתאפשר להם להוציא תואר ראשון במכללה, דבר שללא ספק עשוי לשפר את סיכוייהם לפתוח דלתות נוספות לקריירה שאחרי המשחק.

חושבים על היום שאחרי
הפרויקט יצא לדרך לפני כשנה, כרעיון של עמרי אפק, שעשה בעצמו תואר במנהל עסקים תוך כדי הקריירה על הדשא, ובגיבוי של הבעלים של הקריה האקדמית אונו, רנן הרטמן. השניים החליטו להוביל מהפיכה בגישה כלפי השחקנים, המאמנים, השחקניות ואפילו שופטים מכל הליגות, ולייצר להם מעטפת שתלווה אותם מתחילת התואר ועד סיומו. "תואר ראשון הוא תנאי בסיסי היום ברוב מקומות העבודה ויש פה הזדמנות לעשות תואר שעוסק בנושאים שאנשי כדורגל אוהבים", אמר אפק והוסיף: "מכיוון שבאתי מחדר ההלבשה של השחקנים, קל לי להבין את החששות שלהם ולעזור להם להתגבר עליהם".

בין הספורטאים שקרובים להשלים את שנת הלימודים הראשונה שלהם בדרך לתואר, ניתן למצוא שחקנים פעילים מכל הליגות, ביניהם קפטן בני יהודה איציק עזוז, ונאור פסר ממכבי פ"ת. אוהד קדוסי ואורי פסו מהליגה הלאומית וגם נציגים לליגה א' כמו עומר כהן מקביליו יפה ומאור חלבי משעריים ועד רבים וטובים. גם שחקני העבר המפוארים כפיני בלילי ושי אהרון יושבים אל ספסל הלימודים ואליהם חוברים מאמנים רבים מן הליגות הנמוכות וממחלקות הנוער של מכבי והפועל ת"א, רמה"ש מודיעין ואפילו מערד. שלא לדבר על שתי שחקניות שמובילות את הנשים בתחום.

קדוסי, שעובר שנה חלומית במדי הסינדרלה מהלאומית, הפועל חדרה, מסכם את שנת הלימודים הראשונה: "אני מודה שבהתחלה חששתי, אבל שמח שעשיתי את הצעד הזה. הפחד הוא מחסום שצריך לעבור,כמו כל אתגר שהיה לנו בקריירה, אח"כ הכול יותר פשוט ומעניין".

תואר ראשון בחינוך
במשך שנים השתרשה התופעה שאנשי כדורגל לא יכולים ללמוד, בורחים מהלימודים, ומחפשים פתרונות קלים לחיים. בפועל, אנחנו שומעים יותר ויותר על אנשי ספורט שחוששים מהיום שאחרי קריירת המשחק, ושואפים לעגן את עצמם במקומות שיבטיחו את עתידם. אפק מסביר: "אנחנו מייצרים תמיכה בסטודנטים לאורך כל הדרך. מהמחיר, דרך הגמישות בפריסת התואר בהתאם לעבודות ואימונים, אנחנו מספקים חונכים שמלווים ומסייעים בכל השלבים השונים של החיים הסטודנטיאליים, מכתיבת עבודה ועד התמודדות עם תקופות מבחנים".

"זו הזדמנות בשבילם לבנות את העתיד שלהם. להתכונן ליום שאחרי הפרישה אחרי שהשקיעו הכל כדי להגשים את החלומות שלהם על המגרש. גם שחקנים יכולים, וגם מאמנים יכולים. אנחנו הולכים אתם יד ביד כל הדרך".

 

תגובות

+ הוסף תגובה

סקר דאבל פס

מי המועמדת העיקרית לרדת לליגה ב' מליגה א' צפון?