המתכון לעליית ליגה

שחקני כפר קאסם (PayPerLens) שחקני כפר קאסם (PayPerLens)
מה משותף להפועל אום אל פאחם, מ.ס כפר קאסם, מ.כ אור יהודה ומכבי עירוני אשדוד? אחרי כמה שנים של ניסיונות הקבוצות הצליחו לשבור את תקרת הזכוכית ולעלות ליגה. בשיחות עם האנשים החזקים במועדונים ניסינו לייצר את המתכון: איך עולים ליגה? ותתפלאו, אף אחד לא דיבר על תקציב

כבר כמה שנים של נסיונות בהפועל אום אל פאחם ומ.ס כפר קאסם במירוץ בלתי פוסק לעבר הליגה הלאומית, ובשלוש השנים האחרונות אור יהודה ומכבי עירוני אשדוד נלחמות מדי שנה על העלייה לליגה א'. ערכנו ראיונות עם האנשים הכי חזקים במועדונים האלה על מנת לנסות להבין את המתכון: איך עולים ליגה? בין היתר שאלנו על המטרות לגבי עונת ההתאקלמות בליגה החדשה.

אבו שלמה, יו"ר הפועל אום אל פאחם: "שיתוף פעולה, חדר הלבשה וגלדיאטורים"
הפועל אום אל פאחם אשר הוקמה מחדש בשנת 2011 ועלתה ליגה לאחר שנים. אחרי 5 שנים בליגה ב' עלתה ליגה והעפילה בעונת 16/17 לליגה א' לאחר ששנה קודם סיימה במקום השני בליגה ב' לאחר מאבק עם הפועל רובי שפירא, מאז עלתה לליגה א' ובמשך שנתיים נלחמה על העלייה לליגה הלאומית. בעונה הראשונה בליגה א' צפון נכשלה במטרה למרות תקציב גדול כשסיימה במקום השני בפער של 5 נקודות בלבד מהמוליכה הפועל איכסאל. את העונה הנוכחית פתחו עם מינוס של 2 נקודות לאחר התפרעויות אוהדים מההדחה בפלייאוף. אבו שלמה סיפר בראיון מה השנה הם עשו אחרת.

הקהל האדום של אום אל פאחם

מה עשיתם שונה השנה משנה קודם לכן?
"אנחנו שנתיים כבר בהנהלה חדשה, שנתיים בקבוצה. התעסקנו בכדורגל לפני 10-11 שנה, יש לנו משפט 'העולם הוא שלנו'. עבדנו לפי התוכניות שלנו, האמנו שההצלחה מתחילה מחדר הלבשה והיה לנו חדר הלבשה מאוד חזקה ומאוד מוצלח. היה לנו 18 גלדיאטורים שלכולם היה אכפתיות, כולם רצו את העלייה והצוות המקצועי בראשות שמעון הדרי. הקהל תמך בנו חזק. כולנו עבדנו בשיתוף פעולה, ההצלחה שייכת לכל אדם ואדם, שייכת לילד לפני המבוגר לכולנו תרמנו לעלייה. אחרי 5-6 שנים מגיע לאום אל פאחם להיות לפחות בליגה הלאומית".

אתם בשלים לליגה הלאומית?
"אנחנו מוכנים, עובדים קשה 24/7 בכדי להיות מוכנים ואני מאחל שהדרך שסללנו תגרום לכך שנעמוד במטרה שלנו. האמת היא שלאור מה שקורה בקשר לאצטדיון העברנו את הביתיות לרמת גן. זה רחוק מאוד. בהתחלה ההחלטה הייתה סכנין אבל המרחק הגיאוגרפי והדמוגרפי היה רחוק יותר מרמת גן, עפולה לא הסכימו שנבוא לשחק אצלם, עילוט סגור, עכו מעל התקציב שלנו כמו המושבה, נתניה וסמי עופר. רצינו ללכת לנשר ולשלם להם לשיפוץ אבל בגלל פרוייקט עירוני הייתה בעיה עם החנייה. בעזרת הקהל ואלוהים, נצליח להיות בפלייאוף העליון לפחות".

טארק סרסור, יו"ר מ.ס כפר קאסם: "הנהלה, ניסיון בליגה ובחירת שחקנים נכונה"
מ.ס כפר קאסם הוקמה בשנת 2002 לאחר איחוד בין מכבי להפועל כפר קאסם. בעונת 12/13 העפילה לליגה א' לאחר שניצחה במשחקי הפלייאוף ועברה את הפועל ערד בבעיטות הכרעה. אחרי שנתיים שהייתה קבוצת אמצע טבלה בליגה א' דרום בעונת 15/16 סיימה במקום הרביעי והגיע לגמר הפלייאוף שם הייתה רחוקה מרחק של שני שערים מעלייה לליגה הלאומית נגד הפועל ירושלים. עונה לאחר מכן סיימה במקום החמישי והייתה רחוקה מרחק של שער בודד מעלייה דרך משחקי הפלייאוף נגד הפועל נצרת עלית. אחרי כישלון נחרץ בעונה החולפת כשסיימה במקום השביעי, השנה הלכו בכפר על כל הקופה וסיימו במקום הראשון. טארק סרסור, יו"ר הקבוצה הסביר מה השתנה.

חגיגות בכפר קאסם (PayPerLens)

מה עשיתם שונה השנה משנים קודמות?
"אנחנו קודם כל למדנו ניהול במועדון, היתה בעיה עם שיטת הניהול. שנית, באמצעים שלנו עם השנים שפחות הלך, צברנו ניסיון. בחרנו שחקנים נכונים, מאמנים נכונים, זה הכל קשור אחד בשני. אי אפשר להצביע על גורם יחיד לעלייה. הניסיון שלנו בשנים בליגה הזאת תרם לנו ללמוד איך לבנות את הקבוצה ולנהל אותה. זה בגדול העניין".

אתם בשלים לליגה לאומית?
"עצם העובדה שעלינו זה אומר שהתבשלנו מספיק בליגה א' והגיע הזמן שנשחק במגרש שאנחנו שייכים אליו. מגיע לקהל שלנו ליגה לאומית, קהל עוצמתי, עוטף ותומך. מבחינת קהל אנחנו שם ומבחינת ניהול במועדון אנחנו גם שמה. אחד המאמנים שהגיע אמר שההנהלה פה בליגה לאומית ועכשיו הגיע הזמן שהמועדון יהיה שמה ואני כל כך שמח שזה קרה. אנחנו רוצים לתקוע יתד חזק בליגה לאומית. רוצים לבנות קבוצה חזקה שתייצג את הכפר בכבוד. לא נהיה עוד סתם קבוצה בליגה הלאומית. המטרה העיקרית שלנו הם להיות קבוצה חזקה בליגה הלאומית ולא מעבר".

גיא פרץ, יו"ר מ.כ אור יהודה: "תהליך שהיינו חייבים לעבור"
מ.כ אור יהודה הוקמה בשנת 2005 ועונה לאחר ההקמה עלתה לליגה ב'. בשנים האחרונות הקבוצה הראתה מדי שנה את הכוונות שלה לגבי העלייה לליגה א'. בעונת 15/16 הקבוצה השתנתה תדמיתית והגיעה למקום הרביעי שמוביל לפלייאוף ושם הודחה לאחר סיבוב אחד. בשנתיים לאחר מכן הגיעה למפגשים נגד קבוצות ליגה א' במשחקי העלייה דרך הפלייאוף אך פעמיים הפסידה והשנה עלתה ליגה במשחק עלייה יוקרתי נגד שמשון תל אביב לאחר מאבק ממושך בין השתיים על עליית ליגה. יו"ר הקבוצה, גיא פרץ סיפר על התהליך שהקבוצה עברה.

שחקני אור יהודה (אורי רחביה)
מה עשיתם שונה השנה משנים קודמות?
"אני חושב שיותר נכון להגדיר את זה: תהליך שהיה שווה לעבור. תהליך של בניית קבוצה, הופך לקבוצת צמרת ומקפיד להישאר בטופ, קצת יותר ויותר שחקנים רוצים לבוא אליך. מה שכן ישתנה זה כשמגיעים פעמיים לגמר הפלייאוף גם השחקנים בעצם מתחילים להאמין שיש סיכוי לעלות ליגה באור יהודה ואז באותו תקציב פחות או יותר גם שחקנים מוכנים לוותר על התקציב שלהם וגם יודעים שיש סיכוי למענק עלייה וזה מקדם למטרה. ככה כשזו הדרך, זה לא תהליך של רוב הקבוצות שעלו השנה כי זאת קבוצה שעברה דרך לצמרת. הגעתי לפני 6 שנים לאור יהודה כמאמן ואז עברתי לניהול, עזבתי את הקטע המקצועי ועברתי לעמותה המנהלת. השיפור הגיע, הגענו לפלייאוף, הגענו לגמר פלייאוף ושוב גמר פלייאוף והשנה עלינו ליגה. תהליך דומה עבר גם על עירוני אשדוד, אום אל פאחם ואפשר להגיד גם על טירה בליגה א' צפון. הדבר היחידי ששובר את התהליך הזה, זה המון המון כסף".

אתם בשלים לליגה א'?
"אנחנו הבאנו שחקנים מהצמרת של ליגה א' ונמשיך להתחזק בשחקנים מהטופ או שנוריד מליגה לאומית. אנחנו נכון לכרגע בנינו קבוצה שאמורה להיות בצמרת. יש לנו עוד כמה חיזוקים שנצטרך לעשות בכדי שנוכל לדבר על ליגה לאומית. אור יהודה תגיע לליגה לאומית, שנה, שנתיים, שלוש או ארבע בסוף נגיע לליגה לאומית".

טל אספורמס, יו"ר מכבי עירוני אשדוד: "שחקנים טובים ומאמן מנוסה בליגה"
קבוצת האוהדים הוקמה מחדש בעונה 15/16 ועלתה לליגה ב'. בשנתיים בליגה ב' הקבוצה כיוונה לעלייה לליגה א' בפעם הראשונה זה נגמר לאחר הדחה לאור יהודה בגמר המחוזות ובפעם השנייה זה נגמר בהדחה בשלבי הפלייאוף נגד קריית מלאכי. העונה הקבוצה עלתה בדקה ה-90 לאחר מאבק ממושך עם מכבי קריית מלאכי ומכבי עירוני שדרות. יו"ר הקבוצה, טל אספורמס הסביר על כך.

שחקני אשדוד (מוטי קדוש)

מה עשיתם שונה השנה משנים קודמות?
"אני חושב שחומר השחקנים היה טוב יותר והיה לנו מאמן יותר מנוסה בליגות האלה. שחקנים כמו תומר בן חיים, עידן חג'ג', עומרי כהן ועוד הם שחקנים שבאו מליגה א' ושידרגו אותנו, שי מאור הוא מאמן בשונה מהשנתיים האחרונות שהיו מאמנים עם ניסיון קטן וביחד זה הביא את העלייה"

אתם בשלים לליגה א'?
"זה הימים יגידו. אני לא באמת יודע להגיד את זה, אני לא מכיר מספיק בשביל להגיד את זה. צברנו מספיק ניסיון בליגה ב', עברנו קרבות קשים בכדי לעלות. ונראה מה יהיה בליגה א' אומרים שהיא ליגה יותר קלה (בגיחוך) אז בואו ונראה מה יהיה. להערכתי יש לנו מה למכור. רוב השחקנים שיש לנו בעצם שחקני ליגה א' לא שחקני ליגה ב', אם נעבור על הסגל שסיים את העונה יש לפחות תשעה שחקני ליגה א', אנחנו רוצים להיות בצמרת הגבוהה ובמידה ונשיג משקיעים בזמן הקרוב סביר להניח שנלך על כל הקופה".

תקציבים וצעירים?
שני דברים שאף אחד מהיושבי ראש לא הזכירו הם התקציבים הענקיים וטיפוח הצעירים. מבחינת התקציבים, על מנת להגיע למצב שיש חדר הלבשה בריא, שחקנים טובים ומנוסים ותהליכים כאלה ואחרים קבוצה חייבת כספים. יש הרבה קבוצות במיוחד בליגות החובבניות שלא עומדות במוסר התשלומים וההתחייבויות לשחקנים ודברים כאלה פוגעים בקבוצה ובחדר ההלבשה. דבר שני, שחקנים טובים ומאמן מנוסה עולים כסף. דבר נוסף שחרה לי בכל השיחות עם יושבי הראש זה חוסר ההתייחסות לצעירים ולטיפוח תשתית נוער לעתיד דרך קבוצות הנוער ושחקני בית, יכול להיות שברמות האלה בשביל להצליח צריך לוותר על שחקני בית ואולי להביא שכירי חרב הם שווים הרבה אבל הם מעלים ליגה.

 

תגובות

+ הוסף תגובה
1
כתבה מיותרת
(חיה: 15:20 24-06-2019)
כולם יודעים איך עולים ליגה והמבין יבין. אתם מנתחים פה מקצועית וזה ממש מצחיק בהתחשב שיש שחקנים במגרש שעושים כל מיני דברים והמבין מבין. כולם יכולים לספר סיפורים אבל זאת האמת
2
אוהד אור יהודה משנת 1970
(אלי אהרון: 13:43 24-06-2019)
מאמין שתוך כמה שנים נהיה בליגה לאומית בהצלחה
3
תגובה לאספורמס
(טולי: 19:14 24-06-2019)
מזל שיש אוהדים שמשלמים אחרת כבר מזמן לא היית פה . השנה בניגוד לשנים קודמות היה לך תקציב מנופח לליגה אם לא הייתם עולים זה פשע וסגירת המועדון . תפסיק לזרות חול בעיני הציבור
4
אבל לא תמיד התקציב הכי גבוה מבטיח עליה כבר בפעם הראשונה...כולם התמידו שנים עים תקציב ענק ביחס לליגה שלהם יותר מעונה אחת.
5
אספורמס הביתה!
(עירוני: 08:46 25-06-2019)
תן למשפחת אבו לגייס משקיעים אתה אובססיבי לקבוצה תן לנו להתקדם ! קבוצת אוהדים לא תגיע לעולם לליגת העל ללא משקיעים!
6
ליקנות משחקים ולתמרץ קבוצות להפריע ליריבות לצמרת חד משמעית כסף כסף וכסף

סקר דאבל פס

מי המועמדת העיקרית לרדת לליגה ב' מליגה א' צפון?