על הכתפיים של שאווט ודרעי, השאר יתמזגו עם התפאורה

מצא את הכוח. כפרי אזולאי (עמוס קלס) מצא את הכוח. כפרי אזולאי (עמוס קלס)
טור אישי ומיוחד של כפרי אזולאי, שחקן עירוני טבריה ואחיו של עמי, בלם הפועל עפולה. אזולאי, כבאי במקצועו, איבד השבוע חבר קרוב, דני חייט ז"ל אבל למרות הכל מצא את הכוחות לכתיבה.

התבקשתי לכתוב טור אישי על דרבי העמקים שיערך היום במגרש ביעל שבחבל תענך, בין מוליכת ליגה א' צפון והמועמדת הרצינית ביותר לעליה, הפועל עפולה, לבין אסי גלבוע, הקבוצה בה שיחקתי שש עונות רצופות, שהצהירה אף היא כי על הכוונת שלה השנה נמצאת הליגה לאומית.
האמת, קשה היה לי להתעסק בזה בימים אלו, אחת התקופות הקשות בחיי, בה איבדתי חברים לעבודה בשירותי הכבאות והאחרון שבהם, הכבאי, שבשבילי היה הכבאי הטוב מכולנו, האדם שהיינו מסתכלים עליו במין קנאה והערצה על היותו כבאי מעולה, אב מושלם, בעל מדהים ואדם למופת, דני חייט האלוף, פשוט אדם אלוף, דני איננו עוד איתנו, וכמה שנכתוב ונספר, מי שלא הכיר, לעולם לא יבין על מה אני מדבר, דני, אני כבר מתגעגע אליך מאוד. ת.נ.צ.ב.ה.
ובכל זאת, התנתקתי לרגע קצר מהאובדן והכאב הכל כך גדולים והתפניתי לספורט, לכדורגל, למה שאני אוהב יותר מכל.
דרבי העמקים, אסי גלבוע מול הפועל עפולה, השכנות היריבות שבשנים האחרונות שולחות זו לזו "איחולים וברכות" (הייתי בשני הצדדים, אני יודע) נפגשות לדרבי של צמרת, הכי צמרת שהיה בשנים האחרונות.
הפועל עפולה השנה התחמשה בסוללת שחקנים מהשורה הראשונה בשוק השחקנים, דבר שבא לידי ביטוי בתקציבה הענק ביחס לליגה. אמנם בתחילת העונה הקבוצה ניצחה ולא הרשימה, אך בכל זאת אספה את הנקודות שבדרך, מה שמעיד על אופי חזק מאוד של קבוצה, שחוותה רגעי משבר מעין אלה ובכל זאת ניצבת היום בגאון במרומי הטבלה של ליגה א' צפון, תוך שהיא פותחת פער משמעותי של 4 נקודות כבר במחזור התשיעי. להזכירכם, בשנים האחרונות לא הייתה קבוצה יהודית שעשתה זאת וזו כנראה תחילתה של נקודה היסטורית, שתביא בסיום העונה לכך שבשנה הבאה תהיה עפולה חלק בלתי נפרד מהליגה השנייה בישראל, הליגה הלאומית.
מנגד, עומדת הקבוצה השכנה מהגלבוע, אמנם קטנה יותר, צנועה יותר ורעשנית פחות, אבל קבוצה עם ניסיון וכשרון שחקנים לא פחות מאשר של העפולאים. קבוצתו של דני עטר יכולה לראות את עצמה בהחלט שווה ביחסי הכוחות לקבוצתו של אלקבץ.

מעוז ההגנה של עפולה. עמי אזולאי (צילום: עמוס קלס)
מבחינתי, כקשר עושה משחק שעבר המון בליגה הזו והיה שותף להרבה דרבים בעבר, נקודות המפתח במשחק הזה הן בדיוק במקום בו הייתי בעבר, הקשרים המרכזיים, עושי המשחק של הקבוצות הללו. מצד אחד, יובל שאווט העפולאי, ומנגד, יניב דרעי מהגלבוע. מדובר בשני הקשרים הטובים בליגה כיום ובפור גדול מהאחרים (ואני ביניהם). שניהם מובילי כדור ברמה גבוהה עם שליטה מוחלטת בכדור, ראיית משחק מצוינת, יכולת בישול וכיבוש שערים ברמה של ליגת על. אם תוסיפו לזה את העובדה ששניהם נמצאים בתקופה הטובה ביותר בחייהם, תגיעו גם אתם למסקנה שהכל תלוי בהם ובדרבי הזה, על פיהם יישק דבר!
צריך להבין, לא כל שחקן כשרוני יכול לשמש כשחקן עושה משחק ברמה גבוהה כמותם, צריך לזה גם אופי מיוחד ואת זה יש לשניהם. הם השחקנים הראשיים. השאר, יתמזגו עם התפאורה. יובל יחליט מתי יהיה גול לעפולה וכך גם יניב מהצד השני. יום טוב של שאווט ועפולה מנצחת בקלות, יום לא טוב שלו ומנגד דרעי יקח את העניינים לידיים, והגלבוע יפרח. במידה ושניהם יעלמו, לא יקחו אחריות, ולא יבואו לקחת את הכדור ויעשו איתו מה שהם צריכים לעשות, יהיה לנו משחק שקול מאוד עם סיכוי נמוך לשערים.
המערכים של הקבוצות זהים, שניהם משחקים עם שני קשרים אחוריים וקשר עושה משחק לפניהם, לשתיהן שני שחקני כנף וחלוץ מטרה יחיד. שאווט העפולאי מתופקד למעשה כשחקן כנף שמאל אך תפקידו הדומיננטי גורם לו לעזוב את העמדה הזו לאורך זמן רב מהמשחק ולנוע על כל המגרש. מבחינתי, צודק שאווט, שחקן ברמתו לא יכול לשחק בכנף, שם הוא לא יעיל ולא סוחף כמו שהוא משחק חופשי ואיפה שבא לו. יובל לא צריך לבזבז כוחות על לרדוף אחרי שחקנים בקו, הכוח שלו הוא לעשות התקפה, זה מה שהוא יודע הכי טוב וכך צריך להיות. יעשה חכם המאמן של הגלבוע אם יחליט לנצל את המצב הזה ולתקוף בעיקר משם, מה גם שמי שנשאר על הקו בודד הוא מגן שמאלי צעיר, כשרוני מאוד אך גם חסר נסיון, שלו ברוור. נקודה למחשבה לשני המאמנים.
בעמדת המאמנים המצב זהה, שוויון. אני לא רואה יתרון לאף אחד מהם, לשניהם חוסר ניסיון, אלדד שביט העפולאי בנה פעם ראשונה בחייו קבוצה בוגרת, ומצד שני, פליקס נעים מהגלבוע, שאימן קבוצות בוגרים יותר משביט, לא מנוסה מספיק בקרבות צמרת מעין זה.
היתרון הגדול שקיים במשחק הזה הוא הספסל, הספסל של העפולאים הרבה יותר מנוסה, כשרוני ומוכיח את עצמו שבת אחרי שבת בצורה יוצאת דופן. שחקנים כמו יותם מלול, מתן נחמני ונתנאל גולדמן העפולאים, מוכיחים משחק א חרי משחק שהם לא נופלים מאף שחקן שהגיע השנה על העמדות שלהם ומצדיקים כל שקל ודקה שהם מקבלים. לעומת זאת בגלבוע אני לא רואה אף שחקן בספסל שמשתווה אליהם ואפילו לא קרוב אליהם. לגלבוע אין שחקן שיכול לקום מהספסל ולשנות אותו, מה שיש אצל העפולאים בשפע.
שחקני שתי הקבוצות צריכים לעלות במטרה אחת, לנצח. ניצחון עפולאי, והקבוצה ממשיכה ועפה אל הליגה הלאומית ואני לא רואה אותה נעצרת. ניצחון כזה ישלח את אסי גלבוע לעוד עונה, כמו כל עונה בשנים האחרונות, מקום 2-5 (שהייתי שותף לו שש שנים), מכובד אבל לא מספיק. למזלה של הגלבוע השנה יערכו מבחנים לקבוצות שיסיימו במקומות אלו, מה שיאפשר לגלבוע צ'אנס נוסף לעלות לליגה השנייה, קשה אך ניתן. מצד שני, במידה והגלבוע ינצח, מה שמייחלת לו חצי ליגה, הסיפור של המשך העונה כבר יהיה אחר לגמרי, הגלבוע תיצמד חזק למעלה ואילו עפולה עלולה להיקלע למשבר מסוים שיגרום לה לאבד נקודות בהמשך והיתרון שיש לה כיום יצטמצם. מצב זה יגרום לעפולה להזיע עד מאוד בכדי להשיג את מטרתה.
לומר לכם את האמת, פעם ראשונה שאני לא בעד אף קבוצה, אני רק מאחל שאם עירוני טבריה, הקבוצה שלי, לא תעלה השנה ליגה אז שתהיה זו אחת מהשתיים האלה, עפולה או הגלבוע, את שתיהן אני אוהב.
בקשה קטנה לסיום מההנהלות של שתי הקבוצות, אולי כבר חשבתם על זה אבל אזכיר לכם בכל זאת, דני חייט ז"ל היה אחיו הבכור של רון חייט, ששיחק אצל כל אחת מהקבוצות שלכן. דני ז"ל ליווה אותו לכל משחק, יהיה נכון לעמוד דקת דומייה לזכרו של אדם משכמו ומעלה, אדם שנתן כל כך הרבה לכולנו, מהצלת נפשות הקרובים לנו ועד לכיבוי היערות ושמירה על הטבע והרכוש של כולנו.
שבת שלום ובהצלחה.תגובות

+ הוסף תגובה
1
טור מעולה עניניי ומרגש!
(אלי אמסלם: 11:52 24-12-2010)
2
אח שלי אתה תותח על ....
(מוטי אלמשעלי : 12:19 24-12-2010)
3
יישר כח
(שחקן ותיק מדור שנות ה-60: 13:48 24-12-2010)
אחד הטורים המעולים ביותר שקראתי. ענייני לא מתלהם ומאד אובייקטיבי. מעל הכל הבנת המשחק,כמו על המגרש תכונות של מאמן
4
לבכות על החטאת הפנדל היום בדקה ה- 85 !!!
(אוהד עירוני טבריה: 13:59 24-12-2010)
חבל,חבל,חבל, איך נעלה כך?איך? כפרי. חבל שהחמצת חבל.
5
המאמן ארמה היה צריך לתת לשחקן אחר לבעוט
(אוהד עירוני טבריה: 14:13 24-12-2010)
את הפנדל !!! אני לא רוצה לומר שהחמצת "בכוונה" אני מאשים את ארמה בתיקו ולא אותך כפרי,שיש לך נגיעה ל-2 קבוצות מהתענך והראש שלך במקום אחר ולא במשחק!!! ארמה אתה אשם שלא קראת את המפה!
6
תפנה מקום לצעירים מוכשרים.
(כפרי אז?אולי....: 14:27 24-12-2010)
הגיע הזמן שתפרוש כפרי אתה סוס מתת..תתחיל לעבוד על טורים במדורי רכילות.פעם היית שחקן
7
לכפרי היקר
(ליאור: 14:41 24-12-2010)
8
כפרי
(ל.א: 14:47 24-12-2010)
כפרי אוהבים אותך וגאים שיש לנו שחקן כמוך בטבריה למרות הפנדל אתה שחקן תותח שבת שלום כפרה
9
עבור 6
(אוהד טבריה ממרכז: 17:01 24-12-2010)
ההית רוצה להגיע לרמה של כפרי אתה אפס מאפסססס
10
הזיקנה מביישת
(שי: 17:39 24-12-2010)
11
טבריה לא מתפקדת העונה
(ניסן מטבריה: 19:10 24-12-2010)
12
למאיר ארמה כנס בבקשה
(רמי אוחיון : 20:14 24-12-2010)
מאיר שלום לך שבוע שעבר נסעתי למשחק בכרמיאל והיתאכזבתי כרגיל יש שחקנים שהקהל אוהב ורוצה שהם ישחקו כמו ארגנטינאי ואתה כרגיל לא סופר את הקהל אבי עמר בעט פנדל מצוין בשבוע שעבר למה לא לתת ה
13
טבריה
(אילן המכונה בנדה : 21:57 24-12-2010)
כפיר איזה טעות עשה מאיר תן לך לבעוט את הפנדל כפיר בעטתה את הבעטה לא מי הלב
14
אבי עמר פחדן
(מקורב: 01:39 25-12-2010)
אבי לא רצה ליבעות את הפנדל אז תפםיקו לקשקש אנחנו לא יכולים לרוץ לעליה קול עוד חצי מהנהלת הקבוצה מצהירה שלו רוצים לעלות ליגה ברגיק כפץ מישמחה בגול של כרמיאל בדוק
15
אחלה שחקן ואחלה בן-אדם. ללא ספק מעלה את רמת האנטלגנציה של הכדורגלנים הישראלים.
16
כפרי כול הכבוד כנס
(אחד שמבין: 11:49 25-12-2010)
כפרי שמרתי עליך בעונת 2002 להערכתי כששיחקתה בכפר קנא עוד אז הייתה שחקן מצויין כול הכבוד אחי
17
רחמנות על כפרי
(עפולאי גאה מאוד: 15:09 25-12-2010)
איך 2 הקבוצות מצליחות בלעדיו והוא עושה הכל כדי שזה לא יקרה,במקום לעזור לקבוצה שלו ולהוכיח דרך הדשא שמקומו למעלה...דקה 88 מחטיא פנדל...בטח לפני הפנדל חשב על עפולה או גלבוע....חבל
18
ואמרים אין דבר בקמפיין הבא .אני לא מבין דבר אחד יש קהל שלא מבייש קבוצה ברמה שליגת העל יש בטבריה שחקנים ברמה שלדעתי יכולים בשקט לשחק בליגה הלאומית . יש מאמן שלא נופל מאף מאמן מליגה הלאומית ויותר . לדעתי צריך ניתוח דחוף . ולהגיע מהר מאוד למסקנה ...
19
אוי אוי יגאל סם כואב כמה שאתה צודק.
(היידה טבריה: 16:36 25-12-2010)
20
ומה עם ה"פליימייקר" של טבריה?
(עדי מטבריה: 17:14 25-12-2010)
יש לו חלק גדול במצב העגום של הקבוצה
21
סיפור של פנדל טברייני כנסו
(יגאל סם: 17:36 25-12-2010)
בדקה 85 השופט שרק לפנדל לטובת טבריה .רוב הקהל ידע מי הבועט .אבי עמר . אך לפתע כפרי לקח את הכדור והיניח אותו על הנקודה הלבנה . השופט שורק . כפרי בועט לפינה השמאלית השוער עוצר בקלות מין דרדלה. וכול הקהל מקלל את מי ... צדקתם את מאיר ארמה .עכשיו תישמעו
22
אז הנה הסיפור האמיתי . נשרק פנדל אבי לוקח יוזמה של חבר אמיתי וניגש לכפרי . ואמר לו כפרי קח את הפנדל ונצח את המשחק . לאור התקופה הקשה שכפרי עובר .איבד חבר קרוב בשרפה של יער הכרמל . אז אני מבקש מכל האוהדים להיתנצל בפניי מאיר ארמה ומהר
23
ל-21 יגאל,לגבי הפנדל.
(אוהד טבריה מהמרכז: 19:12 25-12-2010)
אני לא ראיתי את המשחק אבל לפי מה שהבנתי,שוער צור שלום הורחק לפני הפנדל ,ולכן שחקן הגנה עמד בשער במקום השוער,אני עם כל המשקל שלי הייתי מכניע שחקן שלא שוער.ולכן ההתמרמרות של כולנו שלאור התוצאות הפספוס באמת גדול להדבק לחבורת הצמרת,כמה חבל לאכול את הלב!!
24
25
הליגה מתחילה עכשיו
(יגאל סם: 09:40 26-12-2010)
אם הייתם יודעים לנתח את הליגה אז הייתם מבינים שהליגה התחילה עכיו אין כברקבוצות חלשות כולם יכולים לנצח לכן אנחנו צריכים להיסתכל קדימה ולא ליבכות על המשחקים שעברו תנו לקבוצה שקט ולמאיר ארמה .

סקר דאבל פס

העונה הסתיימה בליגות הנמוכות, מה יחכה לנו בעונה הבאה בליגות א'?