המבחן של קביליו יפו. נקודת מבט-רז זהבי

הקהל של מכבי הקהל של מכבי "קביליו" יפו
מכבי קביליו יפו מצמרת ליגה א' דרום עדיין לא הפסידה גם לאחר 13 מחזורים, יש לה תקציב גבוה וסוללת שחקני רכש. רז זהבי מוצא בכל זאת סדקים בפרויקט הספורטיבי המפואר הזה, מזהה לחץ אדיר במערכת, חושש מפילוג בקהל וטוען שעופר פביאן בנה את הקבוצה בצורה לא מאוזנת

ביציאה ממסעדת "גני טמרה" פגשתי את לופא קדוש מאמן הפועל ירושלים. מטרים ספורים מהמסעדה הודחה שעה קלה קודם מכבי קביליו יפו מהמשך משחקי הגביע. הפועל ירושלים שגברה על צפת/כרמיאל בחרה לחגוג את הניצחון באזור טמרה (מקרי???) וקדוש כבר הספיק להתעדכן על היכולת של יריבתו בצמרת ליגה א' דרום.
"יפו התנהגו בתחילת העונה בשחצנות. חשבו שהליגה מסתיימת במחזור החמישי, אבל עונת כדורגל זה 30 משחקים", אמר לי קדוש שעדיין לא שכח את המחזורים הראשונים שבהם עוד פתחה יפו פער של 8 נקודות מירושלים. 180 דקות לסיום הסיבוב הראשון, וירושלים כבר מוליכה את הטבלה כשהפער בינה ובין יפו עומד על 4 נקודות.


 לא התאים מראש . עופר פביאן

תקופה לא פשוטה עוברת על מכבי קביליו יפו. מאז הוקם המפעל הספורטיבי המרתק הזה יפו לא טעמה הפסדים בזמן אמת. בליגה ג' ו-ב' היא נבנתה כקבוצה קטלנית ש"פירקה" כל מה שעמד בדרכה וחגגה עליות עוד לפני חודש מאי.
גם העונה יפו היא מהמועדונים הבודדים שעדיין רושמים 0 בגזרת ההפסדים. ובכל זאת זוהי לא יפו, ילדה זוהי לא יפו...
באגודות, שמתרגלות אך ורק להצלחות, קשה לקבל ולהתמודד עם תקופות פחות טובות. הלחץ הגדול נותן את אותותיו וקיים חשש שהפועל ירושלים תברח. יקומו מיד אלה שיגידו שזה לא אסון גדול לא לעלות ליגה בכל עונה, אבל מאידך אין מי שלא חושב שמקומה של יפו, עם הקהל הנפלא שלה וההשקעה הכספית, הוא בהחלט מעבר לסטנדרטים של ליגה א'. כמובן גם שעם ההישגים וההצלחות גבר התיאבון בקרב האוהדים, ובמיוחד לנוכח ההשקעות התקציביות וסוללת שחקני הרכש שהגיעו העונה לקבוצה.
  חזר לקדמת הבמה עופר ראובן

הסיפור של יפו מזכיר לי את זה של קטמון בנוסחה הקודמת, רק הפעם אין לי ספק שגם אם תיגזר על יפו עונה נוספת בליגה א' איש לא ייתן למפעל הספורטיבי הזה לקרוס ולהתפוגג. והרי במשך עשור חלמו אלפים לשחזר את הקסם של מכבי יפו המיתולוגית ולהקים על חורבותיה קבוצה קהילתית בעלת יומרות ומטרות ספורטיביות.
מה הדמיון לקטמון? רק לפני שתי עונות רצה קטמון בנוסחה המאוחדת ובהשקעה תקציבית אדירה בצמרת ליגה א' דרום. הכישלון הספורטיבי, כמו גם הכישלון בניהול הכלכלי, גרמו לאנשי קטמון, ובצדק, לפרק את האיחוד, להתחיל מחדש ובאופן עצמאי את הפרויקט מליגה ג', להסיק את כל המסקנות הדרושות לרבות שפיות כלכלית ולהיראות הרבה יותר בטוחה ויציבה במתכונת החדשה.
  יותר אגרסיביות במרכז השדה . סולי צמח

המסקנה, במקרה זה של יפו, צריכה להיות זהירות ועוד פעם זהירות מגרירת חובות על חוזים יקרים ולא מוצדקים העונה, גם לעונה הבאה בליגה א' נטולת המענקים.
ביפו רוצים לעלות ליגה בכל מחיר. הצרה עלולה להיות המחיר אם הקבוצה לא תעלה. עופר פביאן בנה העונה את יפו בצורה לא נכונה ולא נבונה, שמגבילה מאוד את הקבוצה במיוחד במצבי לחץ ומשבר במהלך המשחקים. מתי אברהם, מוחמד חטארי, נתי בן אבו ודודו ביטון, כולם שחקנים מוכשרים, אבל גם כולם שחקנים הנקראים בז'רגון הכדורגל מספרי 9. תוסיפו את עידן דוד שיכול לבוא לידי ביטוי במיוחד מתחת לחלוצים, ואפילו את בני שארקט שהיכולת שלו בכנף מוגבלת, ותקבלו פקק אדיר של שחקנים בעלי סגולות וטכניקה ברחבה.
אבל מי בכלל צריך בליגה א' כל כך הרבה שחקנים בעלי יכולת על אותה עמדה. כשקבוצות סוגרות את המשחק, ליפו יש בעיה במעבר בין ה-4-4-2 הצפוף ל-4-3-3 עם שחקנים על הקו. מדוע? כי בעמדות של שחקנים על הקו היא מוגבלת מאוד.
יתרה מזו, בעקבות עבודתו בעבר במכבי פתח תקווה שימר פביאן במשך השנים בצורה קנאית את ה-4-4-2 באימונים ובמשחקים. כך קרה שבשבועיים האחרונים, כשהוא נתקע מול יבנה ומרמורק שסגרו בפריסה נכונה ויצאו למתפרצות, הקבוצה שלו נתקעה ונראתה אבודה.
יפו לא תעשה טעות אם תיחלץ מ"הפקק", תשחרר שני שחקני 9 (העניין שלהם בפיתוח אמנות הבלופים, אבל הם 9 ולא אחרת!) ותביא לפחות קיצוני אחד ראוי טכני ומהיר על הקו. בתוספת חן מלכה המוכשר, חזרתו מהרחקה של סוהיל פריג' ויותר דקות משחק וגיבוי לאורן יחזקאל, ניתן לעשות את ההבדל בין קבוצה שבלונית וחסרת מעוף לקבוצה דורסנית בהתאם לתקציבה ואיכות שחקניה.


   מתנהגים כלפיו בכפיות טובה. רון עמיקם(מימין)

יפו גם חייבת למצוא את הליהוק והציוות הנכון לקראת ההמשך. כך לדוגמה, גיא שוסט המוגבל התקפית ונתי בן אבו בצד ימין זה לעג לרש! בצד שמאל מאור מרציאנו הוא אחד מהמגנים המוכשרים והטובים. להציב לצידו את דודו ביטון זה לבעוט בדלי (ביטון רק בתוך הרחבה). אחד היחידים, שגם בתקופה זו של משברון מנסה לקחת אחריות, הוא יניב סבג. אבל להטיל עליו את עומס בניית המשחק זו טעות. סולי צמח חייב לחזור לעצמו וליכולת אותה הוא מסוגל להציג, ובמיוחד לשדרג את האגרסיביות שלו (יפו חייבת להיות יותר אגרסיבית) שכל כך נדרשת בקבוצה בעלת יומרות בצמרת. החיסרון הצפוי של רן פוליקר הפצוע עלול להיות קריטי. פוליקר הוא חוט מחבר בחדר ההלבשה ועל המגרש, ובשלבים מכריעים יותר אמורה הייתה הפיזיות שלו, במיוחד במצבים נייחים, להיות משמעותית.
בכדורגל אין אלתורים, יש עמדות. ליפו יש סגל חזק מאוד של שחקנים מצוינים, אך התפקוד של חלק מהשחקנים בעייתי. אלתור כבר אמרנו?

 


  לא שחקן כנף .דודו ביטון.

יפו לא הייתה צריכה למנות את עופר פביאן למאמן מלכתחילה, והצחיקו אותי כל הפרופסורים שנימקו את המינוי בכך שיש לו "תעודת פרו". נו באמת! פביאן אמנם יסודי וחרוץ, אבל לא מתאים לאנרגיות ולדרישות של יפו, בהיותו שמרני מדי ומקובע מידי. אולי זה טוב למרמורק? אולי?
בהנהלה סיפרו לי שעופר ראובן, עוזרו של פביאן, ניסה לשכנע להימנע מהחתמתם של מספר שחקנים. ניסה ולא הצליח. לדעתי, ראובן שבמשך שנתיים עשה עבודה מצוינת כמאמן (ביחד עם שי מאור שלאחר הטראומה בשקמה רמת חן זו תהיה טעות להחזירו) היה חייב להמשיך בדרך, בשיטה, בצורה ובהתנהלות גם העונה, וטעו אלה שחשבו שליגה א' גדולה עליו. כולה ליגה א'! עכשיו ראובן צריך להתמודד עם סגל לא מאוזן ועם לחץ הולך וגובר.

שמעתי את איציק זוהר ממליץ השבוע על החזרתו של אחיו אביבי לקדמת הבמה. רעיון טוב, אבל לצדו של ראובן שראוי להוביל.
יפו היא קודם כל קבוצה של האוהדים ובתקפה הזו יעברו גם האוהדים מבחני אופי חשובים. מצער ומוזר מאוד לשמוע ביציעים קריאות ודברים בגנותו של העיתונאי רון עמיקם, ממייסדי ומובילי המותג היפואי בתקשורת ובדימוי הציבורי ככלל, מי שהיה חבר הנהלה בקבוצה וכיום אחד ממקורביה.

נגעלתי לשמוע בשבועות האחרונים את כל הלוביסטים מטעם, שרק לא מזמן רצו בקרבתו של עמיקם, מנסים להוביל אותי במסע שכנועים למסקנה שעמיקם הוא לכאורה זה שהמליץ על פביאן ועל צירופם של שחקני רכש מסוימים שכבר מוגדרים ככישלון, וכי למרות היותו מקורב לקבוצה הוא לא זונח את אופיו העיתונאי. חברה, תירגעו ובהקשר הזה אל תתקשרו! לראות את עמיקם מול מרמורק, מרוחק מנותק ועם קפוצ'ון על הראש, זה סימבוליות שלילית ביותר שמצביעה על האווירה ומרמזת על העתיד.


 עוזר מאמן אידיאלי. אביבי זוהר

הקהל של יפו הוא בסיס קיומה בכל המובנים ואחדותו חשובה ביותר. לראות 200 יפואים עוזבים עבודה בשעות בוקר, מגיעים עד טמרה ולא מפסיקים לשיר ולעודד למרות תצוגת הנפל של הקבוצה, זה מרגש ומחמם את הלב. בנתיבות, מול הלהיט החם של משחקי הגביע, מאמן חסר פשרות כמו סתיו אלימלך וקבוצה מפתיעה בעלת מוטיבציה ומספר נקודות זהה לזה של יפו, זה גם יהיה מבחן האופי האמיתי של עופר ראובן, חניכיו ואוהדי הקבוצה.
כשלא הולך, צצות לפתע הבעיות, הצרות והמחלוקות. אבל בזמן אמת הכל תלוי קודם כל בראש של השחקנים. את התחושה שיש מספר שחקנים שרק באו "לעשות סיבוב" ו"לגזור קופון" על יפו, אפשר לשנות ב-90 דקות טובות. ההנהלה והצוות המקצועי צריכים להעניק לשחקנים את כל הכלים המנטליים הדרושים לפני היציאה לעיר של הבבא סאלי. אולי תמונות של הרצל קביליו בחדר ההלבשה ושיחות מוטיבציה מצידם של מוצי ליאון או משה אוננה. משהו מעבר לטקטיקה, מעבר לכסף, מעבר למקצועיות, משהו עם סממני לב ונשמה.

 תגובות

+ הוסף תגובה
1
התבלבלתם בשם של כותב הכתבה
(יואב קובי: 18:12 06-01-2011)
צריך להיות: צחי טיאר. זה כאילו הוא כתב את הכתבה.
2
רן...כתבה יפיפיה ואמיתית!!
(יוסי(יפו): 19:25 06-01-2011)
ניתוח מעניין של המצב הקיים,האוהדים השקולים ידעו מראש שהעליה הפעם לא ודאית,למרות זאת מאחר והליגה בדרום א' יחסית חלשה,יש מצב של ארגון הכוחות מחדש,מיותר לציין שהמשחק בנתיבות תהיה אבן הדרך להמשך!!
3
רז זהבי היקר. בשנות השבעים והשמונים מכבי יפו והפועל ירושלים היוו חלק בלתי נפרד בליגת העל. יפו התמוטטה והתפרקה וכולנו התגעגענו לימי מוצי ליאון,אוננה,ארואטי וחבריהם ולכן היה מוצדקת ההקמה מחדש. לא כך בירושלים שמנוהלת למופת והמיזם קטמון טעות היסטורית.
4
בויטר חיים סבי מרציאנו עמיאל אגאסי צמח סבג שרקט בן אבו חטארי עידן דוד
5
בויטר,שוסט רציאנו עמיאל אגאסי צמח סבג דוד מלכה ביטון חטארי
6
רז זהבי
(ירושלמי: 21:14 06-01-2011)
כתבה נכונה ומרתקת,אבל.....גם מבלבלת.נראה שעכשיו הלחץ והדמורליזציה ,יגברו.אנחנו האחרונים שנתלונן.באמת מכל הלב מאחלים שיפו יעלו דרך משחקי הפליי אוף.
7
עופר ראובן
(יפואי: 23:26 06-01-2011)
בדיחה זה מאמן כדורגל דייי בושה אנחנו עושים צחוק מעצמנו
8
אביבי
(יפואיקו: 23:27 06-01-2011)
אביבי יהיה עוזר של עופר חחחחחחחח כל החיים ראובן היה צל שלו מי זה ראובן
9
רז זהבי
(התקליטן "קביליו יפו": 23:35 06-01-2011)
יופי של כתבה,כמה השקעה,כמה מלל,תענוג!. עכשיו לך תרכוש 2 עיגולים,פתאטי.
11
לזהבי
(יוז'י: 07:04 07-01-2011)
רון עמיקם מוצג פה כמסכן אממה מיסר זהבי אתה לא מודע לכמות הסכסוכים שהוא הצית בקבוצה וסתם מעניין אתה והוא חברים?
12
כתבה יפה מאד וניתוח מעניין
(יפו מדבר: 07:54 07-01-2011)
הימים היפים עוד יחזרו
13
רז זהבי נמאסת
(יפואי ניטטרלי: 08:23 07-01-2011)
14
נא להפסיק את הכתבות של רז
(קורא נלהב של דאבל פס: 08:26 07-01-2011)
אדון זהבי מזלל באינטלגנציה של בעלי וקוראי האתר וחושב שהוא נמצא בתוכנית של הערבים שם הוא יכול לעשות סיכסוכים ומניפולציות
15
מעניין ומרתק וגם יודע לסכסך
16
האמת כואבת
(מוני: 17:35 07-01-2011)
אין נשמה בקבוצה
17
מי הביא את יפו לליגה א?
(יפואי: 14:22 09-01-2011)
ראובן מאמן גדול שתי עליות בשנתיים מי עשה את זה ביפו חוץ מעופר ראובן

סקר דאבל פס

העונה הסתיימה בליגות הנמוכות, מה יחכה לנו בעונה הבאה בליגות א'?