יורם אורנשטיין: "כל מי שיש לו קצת שכל מבין שצריך לצמצם את הפעילות הספורטיבית ולהתכונן לעונה הבאה"

יתמוך ככל שניתן. יורם אורנשטיין (עדי מלול) יתמוך ככל שניתן. יורם אורנשטיין (עדי מלול)
עתיד הליגות מבחינה מקצועית, הבעיות הכלכליות ובעיקר חשש שלא מעט קבוצות הליגה יתפרקו בשל נגיף הקורונה. מנכ"ל מרכז הפועל בראיון מיוחד

חשש גדול סביב הכדורגל הישראלי בכלל והליגות הנמוכות בפרט עומד בשל נגיף הקורונה כאשר מעבר להחלטות המקצועיות שההתאחדות לכדורגל תקבל בעוד מספר שבועות, ונראה שבקרב ראשי המועדונים חוששים בעיקר מבעיות כלכליות קשות גם בעונה הבאה.

אחד הגורמים שתמך בקבוצות לאורך השנים ונראה כי ייעשה מאמץ לעזור גם עכשיו הוא מרכז הפועל שמנסה לשקם את הפעילות. מנכ"ל מרכז הפועל, יורם אורנשטיין, נחשב לאחד האנשים החשובים בקרב מועדוני הפועל בכל הענפים וצפוי להיות גם בשנה הקרובה אחד שיהיה אחראי לשיקום הספורט בישראל.

בראיון מיוחד מספר אורנשטיין על עתיד הספורט הישראלי תחת המגפה ובעיקר שולח מסר כי הליגות החובבניות חייבות לסיים את הפעילות וכבר להתכונן לעונה הקרובה. אורנשטיין: "במצבים מהסוג הזה כל אחד מתרכז כרגע בדברים החשובים והדברים החשובים זה הישרדות וכל אחד רוצה לשרוד ופחות חשוב כרגע הספורט והעובדה שיש כמות גדולה של מובטלים מביאה לפגיעה קשה גם בענפי הספורט השונים. ישנה פגיעה קשה בקבוצות כאשר אין הכנסות וישנן עדיין הוצאות שוטפות ואין גופים שיכולים לעזור לקבוצות וכל אחד מנסה לדאוג בתוך ביתו ובתוך החצר שלו ולהביא את התוכנית הרלוונטית ולכן ישנם הסכמים כאלה ואחרים ואנחנו שומעים על מחלוקות סביב השקפות העולם כמו למשל בהפועל באר שבע".

נראה שהנזק הגדול עשוי להיות בקבוצות החובבניות?

"זה נכון. בקבוצות החובבניות נגיד מליגה א' ומטה יש קבוצות קטנות שהמשבר הזה יכול לפגוע משמעותית בתפעול שלהן וישנן קבוצות שזה יכול לחסל אותן. במהלך השנתיים האחרונות חל שינוי בהעברת הכספים שגם ככה היה מעט מהמדינה ומהטוטו וכעת זה יהיה עוד יותר קשה לקבל את הכסף הזה. הייתי מציע למשרד הספורט ומשרד האוצר לדחות את הנהלים החדשים לשנה הבאה והכסף שמצוי במשרדים יועבר לקבוצות ובכלל להעביר את הטמעת הנהלים החדשים לתחילת השנה הקלנדרית של 2021, וזאת בכדי לצמצם נזקים וזאת בכדי להשאיר את אותם מנהלים של קבוצות מליגות ב' וג' שבאים בהתנדבות לספורט. לאחרונה העברנו כמיליון וחצי שקלים לעמותות שלנו בכל הענפים וזה סיוע יפה בכדי לעזור נקודתית במשבר בשלב הראשון. צריך להבין שהמעבר של הכסף הוא לא פשוט בשל הנהלים והרישום שדורש הטוטו ובכלל זאת כל נציגי הצוות השונים שלנו סייעו ולכן דאגנו למשל להפועל ראשון לציון שיקבלו את כספם רק בחודשיים האחרונים".

כשחקן כדורגל בעבר לדעתך צריך לחדש את הליגות?

"כמו שזה נראה שהקורונה מסתובבת במדינת ישראל לדעתי אף אחד לא ייקח סיכון להתחיל בפעילות ספורט עם אוהדים ולבטח להכניס קהל רב. כל מי שיש לו קצת שכל צריך לסגור את הפעילות הספורטיבית ולצמצם את הנזקים ולהתכונן כבר לעונה הבאה".

ובכל זאת אז מה ייעשו עם היורדות ועם מועמדות לעלייה?

"יש כמה תחלופות שעלו לאחרונה על שולחן ההתאחדות לכדורגל. אחד האפשרויות להגדיל את הליגה ולהקפיא את היורדות העונה ואת משחקי הפלייאוף העליון לערוך לקראת העונה הבאה משמע לדחות את פתיחת הליגה מספטמבר לאוקטובר. אני מאמין שזה יידון בדיון הבא של הנהלת ההתאחדות. בליגה הלאומית בכדורסל כבר קיבלו החלטה לסגור את הליגה מתוך הבנה שבליגות החובבניות מדובר בספקטרום ואחזקת מתקנים שזה עולה כסף, ובכלל חלקם מתנהלים על ידי הרשויות והעסק מורכב ולכן אני מקווה שמשרד הספורט ואנשיו יידעו למצוא את הפיתרון לאגודות השונות".

דווקא האגודות הקטנות בליגות הנמוכות ייפגעו יותר עם הגדלת הליגות כי חלוקת הכספים תהיה רחבה יותר?

"שיטת המימון במדינת ישראל היא שכל אחד מקבל את החלק שלו וזה לא מתחלק לליגה א' או ליגה ב'. הפרמטרים שונים לגבי הקבוצות וגודל הענף. בכלל אף אחד לא יודע מה יהיה במדינה בעוד חודש ומה יהיו ההקצבות. ב-2019 קיבלנו הקצבות של כ-12 מיליון שקלים וכ-80 אחוז חולקו למועדונים השונים ושאר הכסף חולק לספורט עממי וצרכים מיוחדים. אין לזה אח ורע בשום מקום אחר בעולם".

ולסיום מה אתה יכול לאחל לקבוצות הפועל השונות?

"ראשית צריך להבין שככל תקציב אגודת ספורט גדול יותר אז ההשקעה של המרכז הוא קטן יותר ולכן הסיוע שלנו אמור להיות משמעותי יותר בליגות החובבניות. לא מעט פעמים העסקים בכלל ומועדוני הספורט נופלים על תזרים ולאו דווקא על התקציב. אנחנו עושים הכל בכדי להעביר את התזרים בצורה מהירה וממוקדת, מה שלא קורה בשלטון המקומי.
בכל מקרה אני רוצה לאחל לקבוצות הספורט שיידעו לשרוד את המשבר, ולקבוצות הפועל אני יכול להבטיח שמרכז הפועל יהיה קשוב בכל ההיבטים, וכל מי שצריך עזרה יקבל אותה מהרכזים וגם מהמנכ"ל הפועל. תמיד נענינו לכל שאלה וננסה לעזור ככל שניתן על פי הנהלים". 

תגובות

+ הוסף תגובה
1
איש משכמו ומעלה
(אבי: 10:47 28-03-2020)
עוזר ותומך לקבוצות הקטנות
2
פתרון מצוין לסגירת העונה
(יחיאל: 20:23 28-03-2020)
להקפיא יורדות ולהגדיל תליגה עם העולות מהמקום ה 1. כל הכבוד שניתן פתרון הוגן גם לקבוצות שממוקמות נכון לרגע זה במקומות הפלייאוף. יעשו בףשכל בהתאחדות אם יאמצו זאת, אי אפשר לרצות את כל הקבוצות בארץ.
3
הפועל לוד
(אופיר : 22:50 28-03-2020)
איש יקר עזר תמיד שהיו צריכים אותו הוא ומיכאל וייסמן.
4
כפר שלם אביחי יחיא
(כפר שלםצודק: 01:53 29-03-2020)
צודק אין מה לעשות לבטל את הליגה העונה להתכוננן לעונה הבאה נכון השקענו הרבה כסף אין מה לעשות
5
אחי ביר אלמכסור
(גדיר : 18:59 29-03-2020)
איש יקר ותמיד עזר ו וימשיך לעזור
6
צודק מדבר לעניין
(יוסי: 19:14 29-03-2020)

סקר דאבל פס

מי הקבוצה שהפתיעה עם פתיחת העונה יותר מכולם?