עצוב אבל עוד כואב: נפילתה של הפועל ירושלים

רוצים ניהול טוב יותר. אוהדי הפועל ירושלים (יוסף אבו מרסה) רוצים ניהול טוב יותר. אוהדי הפועל ירושלים (יוסף אבו מרסה)
הקבוצה האדומה שלטה בבירה בשנות ה-70, והוציאה לא מעט כוכבים לכדורגל הישראלי אבל השנים האחרונות הביאו לפירוק טוטאלי. בלי עבר אין עתיד

26 לפברואר ייזכר כיום השחור ביותר בהיסטוריה של הפועל ירושלים כאשר אחת הקבוצות הותיקות במדינת ישראל התפרקה. בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי אין מנוס מלהביא לסיום דרכו של המועדון כאשר השופט, אלכסנדר רון, ציין בין השאר בהחלטתו כי: "בפני בית המשפט בקשת פירוק הנהנית מתשתית ראייתית מספקת".

בקרב אוהדי הפועל ירושלים בטוחים כי ההתפרקות התחילה שנים קודם לכן ורוב אוהדיה מצביעים על הבעיות שהתחילו סביב ניהול הקבוצה תחת יוסי סאסי.

הפועל ירושלים נוסדה ב-1926 והייתה הקבוצה המובילה של הבירה בשנות ה-60 וה-70, כשהישג השיא שלה היה זכייה בגביע המדינה ב-1973. במשחק הגמר גברה הקבוצה על הכח רמת גן בתוצאה 0:2 כאשר גם שנה קודם לכן שיחקה בגמר הגביע אבל הפסידה להפועל תל אביב. לא מעט סמלים ושחקנים גדולים היה בהפועל ירושלים כמו הקפטן צבי סינגל שהניף את הגביע, אלי בן רימוז', האחים מרילי, יעקב בוזגלו, דוד ניניו, מישל דיין, אהוד כחילה, עידן טל, שי אהרון, סלמן עמר, אופיר עזו, אסי טובי ועוד רבים. בסיום שנות ה-70 איבדה הקבוצה את היוקרה העירונית לטובת ביתר והתנדנדה בין הליגות עד תחילת שנות התשעים.

בראשית שנות ה-90 נרכשה הקבוצה על ידי הקבלן יוסי סאסי, שמינה את עמיתו, ויקטור יונה, ליו"ר. בשנים האחרונות התגלע בין השניים סכסוך כספי הנוגע לבעלות על הקבוצה, ודבר זה פגע בקבוצה קשות. סאסי שנשאר לבדו, הוריד את ההשקעה משנה לשנה עד פירק הקבוצה.

ההישג העיקרי תחת סאסי היה ב-1998 כאשר הקבוצה הגיעה לגמר הגביע כאשר עברה בדרך את הפועל באר שבע והפועל תל אביב אבל אך בגמר הפסידה למכבי חיפה. הישג לא פחות גדול היה שלמשחק הגמר הגיעו כ-8000 אוהדי הפועל ירושלים. בליגה כאמור זה היה עידן קשה כאשר בעונת 1999/00 הקבוצה ירדה מליגת העל ללאומית ושנה לאחר מכן התדרדרה לליגה הארצית שהייתה אז הליגה השלישית.

בעונת 2002/2003 עוד ניסתה הפועל האדומה מירושלים לחזור לליגה הראשונה אבל פספסה את העלייה כאשר לא הצליחה לנצח את הפועל רעננה והמשחק הזה כונה בקרב אוהדי הקבוצה כ'טראומת רעננה'. הקריסה של הקבוצה נמשכה והגיעה לשיא חדש בעונת 2009/2010 כאשר הקבוצה סיימה במקום הלפני אחרון וירדה בעקבות שינוי מבנה הליגות לליגה א'.

עונה לאחר מכן היא עוד חזרה ללאומית אבל בעונת 2016/2017 היא שוב מצאה את מקומה בליגה השלישית. מעבר לקריסה המקצועית גם הבעיות הכלכלית נעו סביב המועדון והגיעו לשיא השפל בעונת 2018/2019 כאשר הקבוצה קיבלה הפסקת פעילות בשל חוב של 70 אלף שקלים בלבד. באותה עונה הגיע גם רגע שפל נוסף כאשר הקבוצה ירדה לליגה ב'. עונה לאחר מכן כבר החליטו ראשי הקבוצה שלא לרשום את הקבוצה הבוגרת בהתאחדות לכדורגל וכאמור לפני חודשיים קבע בית המשפט כי זהו סוף פסוק של המועדון מהבירה.

האירוע המצער הוא בעיקר עבור האוהדים שרבים מהם עזבו עוד לפני מספר שנים להפועל קטמון שהוקמה עבור האוהדים שהתקשו לקבל את הניהול של יוסי סאסי וויקטור יונה. במשך שנים ניסו מספר אנשי עסקים אמידים להביא לכדי איחוד בין הפועל ירושלים לקטמון אך זה לא קרה ולאחרונה ומאז הודעת בית המשפט ישנה מחשבה בקרב חלק מאוהדי הפועל ירושלים בעבר לקנות מחדש את השם ואולי להחזיר את התהילה של אחד המועדונים המיוחדים בכדורגל הישראלי.


 

תגובות

+ הוסף תגובה
1
לא צער- הקלה
(אדום ריאלי: 17:41 10-04-2020)
הפועל ירושלים הישנה מתה מזמן, תחתיה קמה הפועל קטמון ירושלים. היום מנסה יוסי ליפקין להשתלט על הפועל קטמון ולשנות את שמה להפועל ירושלים, זאת מתוך שליחות משיחית או רגשות אשם. במעשהו זה יפרק את הפועל קטמון ואיתה כל זכר להפועל ירושלים
2
טוב שהתפרקה שונא שמאלנים
(קבוצה שמאלנית: 22:57 10-04-2020)
3
הפועל אדומה יש רק אחת
(רוני: 17:51 15-04-2020)
הפועל ירושלים האמיתית התפרקה ועימה התפרקה היסטוריה שלמה ועשירה .קטמון לא הייתה תחליף להפועל האמיתית ולא תהיה מעולם תחליף.רוב אוהדי הפועל ירושלים האמיתית מעולם לא עברו לקטמון אולי מעטים וזה ניכר במשחקיה של קטמון שגם שהיא בצמרת מגיעים בקושי 1500 איש
4
קדימה איחוד
(מחטבי חרסינה בסלון: 13:46 31-05-2020)
הפועל ירושלים בדרך לליגת העל

סקר דאבל פס

העונה הסתיימה בליגות הנמוכות, מה יחכה לנו בעונה הבאה בליגות א'?