אושרי לוי: "זה לא פשוט להתמודד עם פרשה שקוטעת קריירה ביום אחד"

קריירה אדירה. לוי קריירה אדירה. לוי
השוער שסוגר 30 שנה במגרשים ואחראי לשיא שטרם נשבר בליגת העל מדבר לראשונה על הקריירה הענפה שטרם הסתיימה ונראה כי בדרך לשבירת שיא נוסף וגם המאמן שהכי השפיע עליו

השוער אושרי לוי הוא ללא ספק אחד העופות המוזרים בכדורגל הישראלי. לוי, בן ה-48, מתעקש שלא לתלות את הכפפות ואף זוכה להצעות גם לעונה הבאה. השוער עבר הכל בכדורגל ושיחק במועדונים גדולים כמו מכבי תל אביב, ואף הצליח לרשום לא מעט עליות בליגות הנמוכות.

מעבר לכך, לוי בשונה משאר השוערים בחר בשנים האחרונות לרדת לליגת הנמוכות ויותר חשוב מכך לעבור לתחום החינוך המיוחד. בראיון כנה ואמיץ מדבר לוי לראשונה על הפרשה שקטעה את הקריירה שלו בליגת העל, המאמן שהשפיע עליו וההנאה מהתחום החדש שעל פי דבריו שווה יותר מהצלת פנדל במשחק אליפות.

מה קורה איתך בימים אלה?
"מאז קיומי עוסק בספורט ובשניםה אחרונות בחינוך ואני כחלק מצוות בכיתה לחינוך מיוחד בבית ספר תיכון בגליל המערבי ומנהל בית ספר לכדורגל באזור. שיחקתי בעונה האחרונה כדורסל בליגה א' ואף זכיתי לקלוע שלשת ניצחון בעלייה לליגה הארצית. עד לפני כמה חודשים ניהלתי מקצועית את הפועל כרמיאל בליגה ב' והמועדון שהפך למפלצת חיובית בצפון. דבר הכי חשוב מדריך ספורט בפנימייה לנוער בסיכון-פנימיית נירים".

האם הפרישה עוברת לך בראש?
"זה מתבקש מצד אחד בגיל 48 עם כל הרזומה ומתישהו זה יקרה אבל ההוא למעלה בוחר את הזמנים שלו והשנה כמה סמלי שאתלה את הנעליים ועשיתי כרטיס בכרמיאל בעונה שעברה ושימשתי בצוות ניהולי ולמזלי במהלך העונה הייתה תקרית עם השוערים שלנו ובאחד המשחקים הורחקו שני השוערים ואחד הסיפורים הביזאריים וקיבלו ועדת משמעת והורחקו לשלושה שבועות וזה הצריך אותי לחזור לשער לשני משחקים בעונה הסדירה ומשחק פלייאוף מול כאבול שזה היה השיא והתמזל מזלי ולא ספגנו שער ועשינו ניצחון חשוב מול כאבול שהביא מפנה משמעותי בדרך לניצחונות מרשימים ואז חוזר השוער הראשון אז הפרישה עדיין בספק ובחודש וחצי האחרונים מקבל הצעות רבות וזה מחמיא לי ומדגדג לי אז הפרישה עוד לא ונחכה עוד קצת. החלטה סופית תהיה תוך שבועיים".

30 שנים על המגרש. לוי
מאיפה האנרגיות להישאר במשחק בגיל הזה?
"המשחק הזה והמקצוע הזה והתפקיד הזה בנה אותי ואת השם שלי. השגתי הכל בעשר אצבעות בלי הרבה תמיכה ובלי הרבה כסף בבית ומהסביבה אבל הייתה לי אמונה גדולה בעצמי ורצון גדול להצליח וב"ה עשיתי קריירה אדירה אז האנרגיות מבורא עולם. אני לא פעיל במאה אחוז אבל שומר על עצמי בתזונה וכל עוד לא אתלה נעליים אז אני מתכונן לכל משחק בצורה רצינית כמו בליגת העל וכמו משחק אימון בכרמיאל או משחק פלייאוף. זה עדיין בוער בי".

בשנים האחרונות היית אחראי לבנייה מחדש לקבוצה מכרמיאל. אמור להמשיך שם בתפקיד מקצועי?
"נכון בשלוש השנים האחרונות מוניתי למנהל המקצועי של כרמיאל ובגלגול הקודם זה היה כרמיאל/צפת ואז קבוצה שפורקה ואז הגיע בחור צעיר וכריזמטי, עומרי דרור, שהוא הבעלים ותוך עשר דקות הבנו אחד את השני ולאן פנינו מועדות וכמה כבוד והערכה ואז הגעתי כשוער פעיל ומנהל מקצועי ואז עליתי לליגה ב' ואז הייתי רק מנהל מקצועי ואז בשנתיים האחרונות הגענו לפלייאוף אבל לא צלחנו את העלייה ובהחלטה משותפת עם עומרי החלטנו שאני עוזב את המועדון. זאת לא אפיזודה חולפת המועדון הזה אלא מועדון על וכל מילה טובה שאגיד עם עומרי דרור אז זה ימעיט כי מדובר בבחור איכותי שלקח מועדון מרוסק ובנה קבוצת בנות ובית ספר לכדורגל וגם ראש עיריית כרמיאל שהגיע מהספורט וביחד החזרנו עטרה יושנה וזה משהו מבורך והמועדון מתנהל בצורה מקצוענית וטובה והמועדון הזה יגיע רחוק וזה כתוב בראיון הזה ואין לי ספק שעוד נשתף פעולה ביחד".

נחזור אחורה. איך אתה מסכם את הקריירה עד עתה?
"אני לוקח נשימה ולא יודע מאיפה להתחיל. גאה במה שהשגתי ושלם עם כל ההחלטות. כנער עם המון חלומות מחצור הגלילית ו-1.90 שרוצה להצליח ולפרוץ ושעות לא שעות והמון אימונים ושוב ללא תנאים ועם אמא שמגדלת אותי לבד ועושה זאת כלביאה ובהצלחה ענקית מחנכת אותי כראוי. הנפתי גביע המדינה עם מכבי תל אביב והייתי חלק מסגל מדהים וטעמתי עונה חלומית באירופה ועזבתי לנצרת עילית ושם היו לי 4 שנים מדהימות עם עלייה לליגת העל, קפטן בליגת העל, זימון לסגל הרחב של הנבחרת ו-14 תארים בקריירה ושוער העונה עם עונת שיא בליגת העל ובעשור האחרון חזרתי לליגות נמוכות ששם ראיתי הכל ושיחקתי במגזר הערבי בכל מקום וטעמתי מכל הטעמים והכרתי אנשים והכירו אותי. זה אומנם כמו סיכום קריירה אבל עוד לא החלטתי שאני פורש. עד היום אני מחזיק בשיא בליגת העל כשוער האחרון שהבקיע שער וזהו גימיק קטן בקריירה שלי".

עברת סיפור הזוי בעונת 2006. מה היה שם?
"כן זה היה הזוי. בשנים האחרונות אני אומנם מדחיק את זה כי מה כבר לא סופר בכפר סבא אז בליגת העל ב-2006 כאשר אני פותח משחק מצוין מול מכבי חיפה בקריית אליעזר ואז הוא מתגלגל ואז אני מקבל גול שהוא קצת מוזר ומשם חרושת בשמועות שיש לי יד ורגל בהטיית משחק. עברתי המון רכילויות אחרי המשחק עם מהדורות שנפתחו עם זה וכל העיתונים עם התמונות שלי. זאת הייתה תקופה מאתגרת ובורא עולם הציב אותי במכשול לא פשוט ואסכן ואגיד שבסוף התיק נסגר אחרי שנה והוכח שלא הייתי חלק בפרשייה הזאת. לא התעסקתי מעולם בדברים האלה, אני נאמן למקצוע שלי ולחברים שלי. תמיד חוכנתי לקבל באהבה ולרדוף את הצדק עד הסוף וב"ה שמי נוקה ולא הייתי צריך להוכיח כלום לאף אחד אלא חרושת שמועות פגעו בי. כל הסביבה עברה לא פשוט ואיך אמא שלי אומרת-'ה' העמיד אותך למבחן אז חזרתי למשפחה בריא גם נפשית וגם פיזית".

יחליט על עתידו בקרוב
כמה זה פגע בקריירה שלך ברמה האישית?
"שאלת מיליון הדולר. ברור שזה פגע וקריירת ליגת העל שלי נתקעה ביום אחד מלהיות שחקן נערץ ומוערך והייתי בין השוערים המובילים בתקופה שהיו שוערים אדירים והיה לי מקום בתוך 12 שוערים בליגת העל אז זה מבורך ושוערים כמו דבידוביץ, כהן, אווואט, שטראובר ואסי רחמים וקורנפיין ולהסתכל לרשימה הזאת בלבן של העיניים ותמיד היה לי רצון להוכיח שגם לי יש מקום שם. נכון שזה פגע בי אבל באופי שלי תמיד הסתכלתי קדימה ולא אחורה והמשכתי והמעבר אחרי כמה חודשים שאחרי הפרשה והדבר החשוב לשקם את שמי ולחזור למגרשים. יכולתי לבחור במקצוע אחר אבל ידעתי שאני רוצה להישאר בכדורגל בחיים שלי והדבר שאני הכי אוהב לעשות וכל דבר אחר ולעולם לא נדע מה היה קורה אם זה לא היה קורה כי הייתי שוער בכיר בליגת העל וביום אחד זה נקטע. למדתי שיעור בחיים".

עברת לא מעט קבוצות בקריירה. איפה הכי נהנית?
"שיחקתי בהמון מועדונים ואיפה נהניתי ואולי זה יישמע קלישאתי אבל נהניתי בכל מקום ואני איש של אנשים ולכן אני לקחתי הכל מכולם. תמיד הייתי נשאר עם אפסנאי ולעזור לציוד ותמיד לצאת אחרון ותמיד לכבד את כולם. כאשר אתה מגיע לירכא וגוליס אז הייתי מגיע לאותם 500 אנשים ביציע וזאת ליגת העל שלהם והם רוצים את הניצחונות בקבוצה שלהם ויש לי חברים בכל מקום וזה היה לי מאוד חשוב. תמיד היה לי חשוב להגיד מילה טובה לכולם ולהתייחס ביחד מועדף לצעירים ותמיד זכרתי שהייתי כזה שהייתי במבחנים ולכן היה לי חשוב לעזור לכולם. ילדיי אוהדי מכבי תל אביב ומכניסים אותי למשחקים ולשידורים ואני רואה באהבה וקל להתחבר למקום כזה גדול. מכבי תל אביב תמיד בלב בטח בעונת הגביע ב2002. שיחקתי לצד שחקנים כמו אבי נימני, טל בן חיים, גדי ברומר, טל בנין והרשימה ארוכה. גם הפועל ירושלים, כפר סבא, בית"ר ירושלים, בני סכנין ובטח הפועל נצרת עילית בארבע שנים. הייתי עם אלי אוחנה בבית"ר כשחקן ואז סגרנו מעגל בכפר סבא ואז עונות אדירות בליגות נמוכות".

מי המאמן שהכי השפיע עלייך?
"האמת היו כמה שעברתי קריירה של 30 שנים. אין ספק שניר קלינגר שבאתי לבית"ר באר שבע וקיבל אותי בנדוניה אחרי שמוטי איווניר הביא אותי וקלינגר לימד אותי מה זה מקצוענות ומה זה להישאר אחרון ולהישאר צנוע ואהבה גדולה ולפני שפגשתי את קלינגר חשבתי אחרת על כדורגל ולא סתם שהוא שלח אותי למכבי תל אביב והוא התעקש שאני אשאר כאשר הם היו בליגת האלופות. דרור קשטן שלקח אותי למבחנים בבית"ר ירושלים ושם אותי בסגל עם שמות אדירים וזרים כמו פישונט, טרטיאק ושאלוי. באתי לבית"ר מעראבה של ליגה ב' ואני יושב בכיסא אז ורועד וצובט את עצמי וגם לקשטן יש מקום חם בקריירה שלי שגרם לי לפרוץ. גם איש יקר כמו יעיש סוויסה ז"ל שנתן לי המון בגילאי נוער וגם דני סוויסה מחצור הגלילית שלמעשה שם אותי מעמדת הבלם לעמדת השוער".

מה אתה חושב על רמת השוערים בישראל?
"אם יש משהו שלא אהבתי לעשות וזה אם הייתי מוזמן לאולפנים וכל שוער שהיה עושה ותמיד כולם משחיזים סכינים ואני יכול להודות שלא העברתי ביקורת על אף שוער ותמיד כיבדתי את הקולגות שלי ותמיד ידעתי לפרגן לעולם לא דיברתי על מישהו בצורה יפה וזה שמר גם אישית וגם תקשורתית. נכון שלא רואים כרגע דור שגדל כמו היה בעבר וברמה הישראלית רואים שני שוערים כמו דניאל פרץ שהוא מפלצת ורואים שיש שם ידע של שורה אובארוב שהוא וואו אחד גדול. המאמן שהשפיע עליי בצורה הכי גדולה ושינה אותי ואם הייתי פוגש אותו בגיל 18 אז אולי הייתי מגיע הרבה יותר. שוער זה תפקיד לא פשוט וכולם יכולים לטעות חוץ מהשוער".

יש רצון לחזור ולעבוד כמאמן שוערים בליגת העל?
"האמת שלא. זה רחוק ממני ואני חושב שאני המאמן הקלאסי שיכול לעזור כשוער עבר עם 400 משחקים בליגת העל וניסיון אדיר וכל הדברים החיוביים ופרשה מאוד גדולה שהתמודדתי איתה אבל טוב לי בחלקת האלוקים שלי וטוב לי איפה שאני".

לסיום אתה עוזר לילדים בסיכון. ספר על הפרויקט הזה.
"אני עובד עם נוער בסיכון. מדריך ספורט בנירים כבר עשר שנים וזה נוער במצבי קיצון כחלופה למעצר וזאת ההזדמנות האחרונה של אותם נערים וכאיש מאמין ומניח תפילין ומודה שאני חלק מפרוייקט כזה. רק אתמול היה טקס סיום ואני לא מאמין שזה קורה ואין דבר שמשתווה לזה. באים נערים עם ניסיון לרצח, אלכוהול וסמים ולא מעט טיפול דרך השטח, דרך הספורט ובסוף אותו נער מגיע לגדולות ומוציא בגרות מלאה ומתגייס לשירות משמעותי לצהל. והיום אם אתה שואל מה שווה יותר הצלת פנדל במשחק אליפות או להציל נער אז אני לוקח את הנער מדרך קשה לדרך טובה. אז אני מודה לבת זוגתי אוסנת שמכילה אותי בהכל וגם שאר משפחתי שעוזרים ותומכים בי".


 

תגובות

+ הוסף תגובה
1
לאניימה גם יש שערים בליגת העל
(טברייני: 11:54 16-07-2022)
2
יישר כוח
(הוגה דעות: 13:57 16-07-2022)
נהניתי לקרוא את הכתבה ומעבר לנוסטלגיה -חזק ואמץ בפועלך החינוכי.כל הכבוד
3
לא נשכח ולא נסלח
( העמק הירוק : 15:44 16-07-2022)
עד היום אני חושב על המשחק הזה הובלנו 3-0 על מכבי חיפה בקרית אליעזר ואז משום מקום כדורים התחילו לטוס ולהיכנס לרשת של אושרי לוי כאילו היו לו חורים בידיים כאילו שילמו לו הרבה דולרים גם המשטרה חקרה האיש בזה הרס אותנו יש לו חלק גדול בזה שנעלמנו .
4
כללי
(איתן: 16:27 16-07-2022)
אפס מאופס
5
איש יקר
(קפטן מעלות : 23:01 16-07-2022)
אושרי היקר מגיע לך מחכה לך לעוד עונה במעלות וואלק אתה אח
6
נצרת עילית
(שגיא מזרחי: 00:37 17-07-2022)
אושרי לוי איש טוב ופשוט שמדבר בגובה העיניים זכיתי לשחק איתו בנצרת עילית מקצוען אמיתי שנותן הכל על המגרש כן ירבו אנשים כאלה בספורט שלנו ובכלל בחברה.
7
יישר כח!!!
(אלעד: 07:43 17-07-2022)
יישר כח!!!

סקר דאבל פס

מי תהיה הקבוצה החמה ביותר בעונת המלפפונים?