אבירים על סוס לבן

"כולם מדברים עלינו ואתם כלום. אף מילה", אמר לי אורן דיין. צודק, באמת התעלמנו מהפועל בת אבירי בת ים. אז הלכתי לראות את הקבוצה שיצאה מהנפטלין וחזרה אל מפת הכדורגל הישראלי. היה שווה ולו רק בגלל פליקס חלפון

 הפועל בת ים הייתה שם דבר בכדורגל הישראלי. בשנות ה-90 שיחקה בליגה הלאומית ובתחילתן של שנות ה-2000 נשרה לארצית ומשם לליגה א'. לפני שמונה שנים היא ירדה לליגה ב' והתפרקה. מחלקת הנוער דווקא המשיכה להתקיים.
מי שנטלה את ההגמוניה העירונית הייתה מכבי שנהנתה מן ההפקר וגם היא העפילה לליגה הלאומית. בעונה שעברה נשרה ממנה לליגה א'. בינתיים נרקמו התוכניות להקים את הפועל בת ים מחדש ולהעניק לה את השם המחייב: הפועל אבירי בת ים.
המיזם קיבל רוח גבית מראש העיר, שלומי לחיאני שאף נרשם כשחקן פעיל בקבוצה (!!).

כבר תקופה ארוכה חשבתי להגיע ולראות את הקבוצה. אז הרמתי טלפון לחברי, אורן דיין שגער בי: "כל העולם מדבר וכותב עלינו ואצלכם אף מילה. יש לנו היום משחק נגד גדנ"ע, תבוא."


                                "כל העולם מדבר עלינו". דיין בפעולה

אזור מגרשי האימונים שליד האצטדיון העירוני שקק חיים. קבוצות הנוער של המחלקה התאמנו במרץ. הבוגרים קיבלו את המגרש הקיצוני ביותר. חיפשתי את פליקס חלפון, האיש והאגדה. בבת ים הוא מנג'ר – שחקן. הוא לא הגיע לפתיחה. מי שהדריך היה המאמן הוותיק, דוד קרמו.

מול הגדנ"עים הנמרצים התייצבה סוללת כוכבים שלא הייתה מביישת לפני עשור קבוצת צמרת בליגה הלאומית: תומר אליהו, שמעון בנדי, גל הרשליקוביץ, דודי ביטרן, אורן דיין ומשה דיין. לצידם שיחק אדיר פרנג'י הצעיר מיודענו מאורתודוכסים יפו.


                                 הצעיר שבחבורה. פרנג'י

בחוץ ראיתי את משה סנדרוביץ', הבלם הוותיק שיאן ההופעות במדי בת ים ואת אייל בן עמי. היו שם עוד שחקנים ותיקים שלצערי לא זיהיתי. מצטער, אני משלים פערים שנוצרו עקב יותר מידי ישיבה מול המחשב.


                         שיאן ההופעות של בת ים. סנדרוביץ'

את היריבה, גדנ"ע יצא לי לראות ביום שישי כך שהם שיחקו תפקיד שולי בתשומת הלב. הבטחתי לפצות אותם במהלך העונה.

משחק גדול לא היה. הבת ימים היו עדיין איטיים והתקשו לעבור את ההגנה של גדנ"ע בראשותו של דודי מרסיאנו (מה הוא עושה בליגה הזו ?). לעומת זאת, החלק ההתקפי של האורחים לוקה מאד בחסר בעיקר בסיומת. המשחק היה שקול בעיקר בגלל הניסיון של אליהו מאחור ושם ביטרן במרכז המגרש. כמעט כל הכדורים עברו דרכם.


                              כל הכדורים עברו דרכו. ביטרן

לבת ימים היו שתי הזדמנויות טובות. אחת של פרנג'י שבעט מחוץ לרחבה אך שוער גדנ"ע היה במקום ועצר והשנייה של אורן דיין שגם הוא בעט מחוץ לרחבה והכדור חלף סנטימטרים מהקורה.


                            צפו בהחמצה של דיין 

בדקה ה-35 נרשם אירוע מפחיד כשגיא צמח מגדנ"ע ופרנג'י התנגשו זה בזה. פרנג'י התפתל ונראה כי מדובר בפציעה קשה, אך לבסוף התאושש. צמח לעומתו, חטף מכה חזקה בקרסול שאותו שבר בעבר ונאלץ לנטוש את המגרש. מיודענו, אשר בן דוד נכנס במקומו של פרנג'י.


                        הפציעה המפחידה של פרנג'י

"רציתי להביא אותו לקביליו אך הדברים לא הסתדרו מבחינת העבודה", אמר לי אביו של פרנג'י. הוא מכיר את בנו ולכן לא התרגש מהפציעה...

בהפסקה הקצרה שטף קוסטיקה את שחקניו. קרמו לעומתו, לא ערך תדריך. "פליקס הוא המאמן האמיתי", אמר לי פרנג'י האבא, "קרמו הוא רק העוזר של העוזר...". אלא שהוחלפו עשו שחרור קצר והלכו הביתה.


                               ללא תדריך בהפסקה. קרמו ובן עמי

במחצית השנייה נכנסו שני הבלמים הוותיקים, אייל בן עמי וסנדרוביץ' אך המגמה לא השתנתה. בת ים החזיקה יותר בכדור ואילו גדנ"ע ניסתה לצאת למתפרצות כשבאחת מהן היא כמעט כבשה כשתומר אבוחסירה הכניס כדור מצוין לבן אשכנזי שהחטיא בשלומיאליות.


                          צפו בהחמצה של אשכנזי 

בדקה ה-60 הגיע פליקס חלפון, האטרקציה האמיתית. הוא הגיע על "אזרחי" ומיד נטל את המושכות של ניהול המשחק. תוך כדי הוא קיבל עדכון שוטף מקרמו מי היה ואיך שיחק.

                                            המאמן האמיתי. חלפון

"מתקשרים אלי חצי עולם, רוצים לשחק נגדנו במשחק אימון. כולה קבוצה בליגה ג", הפטיר וגער בקרמו שביקש לשדך לו את נבחרת עיריית בת ים: "אלה כולם חברים שלך. שש שחקנים שלנו משם, לא רוצה שכונה". הוא גם העביר ביקורת בונה: "הקבוצה לא כובשת, אני כנראה אצטרך לשחק".
איך ?", שאל אותי. "שווה ליגה ב", עניתי. מה צריך בליגה הזו ? שוער טוב, בלם וחלוץ. לבת ים יש את שלושתם. 


                          חלפון מקבל עדכונים

גדנ"ע המשיכה להחטיא בסיטונות ועשר דקות לסיום שילמה את המחיר. משה דיין קיבל כדור עומק מול השוער הגדנ"עי, זה הצליח לבלום אותו ואשר בן דוד שהגיע מאחור גלגל פנימה. שחקני גדנ"ע טענו לנבדל אך ללא הועיל.

ממש לפני השריקה האחרונה נכבש גם השני. בת ים קיבלה כדור חופשי, חלפון צעק לבן עמי לעלות לעזרת ההתקפה וביקש ממשה דיין להגביה לעברו. הגנת גדנ"ע חלמה ובן עמי בכדור קשתי קבע 0:2.


                             בן עמי סוגר עניין 

כולם זרזו את השופט לשרוק לסיום כי "סוגרים את האורות" והמשחק הסתיים.
משחק הגביע של בת ים נגד בית"ר יפו שהיא אמור להיערך בסוף השבוע הבא (1/9) יידחה ככל הנראה ליום שני לבקשת היפואים ("יש להם רק 8 שחקנים רשומים") וייערך בשעה 19:00 באצטדיון.

 

תגובות

+ הוסף תגובה
1
גיל ממוצע 67 ניתן לכם 5 חתיכות
(שחקן ביתר יפו: 17:38 23-08-2012)
2
רובי מור מונה למנכל הפועל בתים סחתיין
(מברוק רובי מור : 18:04 23-08-2012)
4
אשר בן דוד המלך שיהיה בהצלחה
(נווה גולן: 23:14 23-08-2012)
מחזיקים לך אצבעות בנווה,אולי פליקס יעשה אותך בן אדם
5
מחניים אששש
(יש קבוצה!!: 08:53 24-08-2012)
מחניים יתנו לכם בראש הביאו את איתי נחום ערן צפדיה נאור סימוני כפיר סטוקול גם לא לנו יש שמות נזין אותכם בתימים!!!
6
ל 5 כנס
(פליקס: 13:22 24-08-2012)
השמות שהזכרת לא שווים שקל,איתי נחום בינוני,צפדיה לא מוסר ןהשאר חלשים תקבלו בראש ששששששש
7
במגרש במעברה הפלטת עצ מלאה
(יאללה בתיים איפה הימים: 18:07 24-08-2012)
לחזור לימים של דרבי נגד הפועל חולון בעשר וחצי בבוקר מגרש מפוצצ מכות לא נשכח איזה מכות חטפו בתיים מאוהדי לזרוס במעברה הפילו אותם מהיציע אסאס לזרוס
8
בית גיל הזהב
(נוה גולן: 07:42 26-08-2012)
ממוצע הגיל בבת ים 73 קבוצת קשישים,חייבים רכב נטלי וצוות החייאה בכל אימון,בכלל שמעתי שאף חברת ביטוח לא מוכנה לבטח אותם .האמת מי יבטח קבוצת קשישים.........
10
גבעת שמואל פח
(אסף: 10:31 29-08-2012)
כל הליגה שונאת אותכם ואת אודי ואם בכלל תשאר שם קבוצה עד המפגש ביננו אנחנו נסתום לכם תפה
11
כתושב בת-ים ותיק שעוקב אחרי הקבוצה 50 שנה- זכור לי המגרש הישן בעיר ליד הים שהיה פתוח ללא חומה- הפועל תמיד היתה הקבוצה המובילה בעיר =שנים שיחקה בליגה ב במחוז דרום א ובעיר היה דרבי מול מכבי וביתר בת-ים. בשנים של ליגה זו משכה אוהדים רבים......
12
אבירי בת-ים- קדימה
(עזרא : 22:37 04-01-2013)
הפועל שנים קבוצת ייצוג בעיר שהגיעה להישג הכי גדול. נגיע הזמן לחזור חזרה לימים עברו.ולא קשור עם מפלגת קדימה.
13
הפועל בת-ים - סיפורי ותיקים
(עזרא : 21:26 09-01-2013)
לתושבים הותיקים והאוהדים זכורים שמות רבים כמו מגדל בהגנה סימון השוער ובן גיגי החלוץ ועוד.לאחר שנים של ליגה ב עלתה ב1969 לליגה א משחק ראשון מול הסקציה של אז ומשם לליגה הארצית- וגם משחקי גביע מול הלאומיות בליגה הבכירה-שחקנים שיחקו על הלב למען הקבוצה-
14
הפועל בת-ים והפרברים
(עזרא : 21:12 10-01-2013)
אי שם בשנות 80-90 המאה שעברה קבוצות מסביב לתל-אביב כמו צפרירים שעריים יהוד יבנה ועוד -עקב אי יכולת קבלת תקציב נסוגו לליגה נמוכה.וחלקם חדלו לפעול כמו בת-ים הפועל- הת-ים וחבל. .
15
בת-ים -איחוד
(עזרא : 19:25 12-01-2013)
בזמן שהפועל מצליחה בליגה ג ומכבי במרכז ליגה א ביתר בת-ים לא קימת- יש לחשוב על איחוד וגיוס כל. לטובת קבוצה אחת בעיר. כמו אשדוד ועוד.....
16
אבירי בת-ים - האביר
(עזרא : 21:26 12-01-2013)
אגודה עם שם אביר שם מיוחד ובעיר בת-ים- לתושבי העבר צריך לזכור כי בקצה העיר על הגבול עם יפו היה בית חרושת לבירה עם השם אביר ואולי נלקח השם גם מהיסטוריה של עיר.
17
בת-ם -והשכנות
(עזרא : 20:42 15-02-2013)
העיר חולון נציגה היתה בליגה הבכירה וזה עוד בשנות ה70. וגם ראשון- יהוד -רחובות- יבנה נס-ציונה והגיע הזמן גם לעיר בת-ים.עם שם עירוני בת-ים.

סקר דאבל פס

מי תעפיל לליגה הלאומית מליגה א' דרום?