ירון הוכנבוים כפי שפחות היכרתם

הוא התחיל בכלל ככדורסלן מצטיין ("עד כיתה ו"), כבר בגיל 15 החליט שיהיה מאמן, שומר שבת ("התחזקתי בתקופה האחרונה") ויודע הכל על היריבה, אסי גלבוע. לגבי עפולה? "המקום הכי לחוץ שעבדתי אך התאהבתי בו. לא פוזל למקום אחר". ירון הוכנבוים באחד על אחד בלעדי ל"דאבל פס".

בפעם הראשונה שהתוודעתי אישית לירון הוכנבוים מעבר לזה שקראתי עליו בתקשורת היה בפייסבוק. השיחה הראשונה התנהלה בזהירות וכמו שאומרים בעגת הכדורגל: בגישושים.
כיאה לשועל ותיק בתחום, הוא לא הסכים להתמסר בקלות. בתור אחד שהיה בפרונט של הכדורגל הישראלי הוא כבר טעם צהובונים.
בגלל שהוא שומר שבת ("סוגר את הטלפון ומתנתק מהכל"), קבענו לשוחח במוצ"ש.
למעשה רוב השיחה הייתה סוג של מונולוג. כאילו הוא חיכה לספר למישהו את קורות חייו. לא יודע אם זה כבר נכתב איפשהו, אך עבורי הכל היה חדש וסליחה על הבורות.

לכדורגל התוודע רק בכיתה ח'. "עד אז הייתי חולה כדורסל".
מעבר חד, לא?
"עד היום אני לא ממש יודע למה. בגיל הזה אתה הולך עם החבר'ה. אבל הייתי שחקן חלש (צוחק). למזלי יצא לי להיות בשנתון הכי טוב שגדל בכדורגל הישראלי עם אייל ברקוביץ', יניב כהן ועוד. שלא תבין לא נכון, הייתי שחקן הרכב במכבי והפועל חיפה ואחרי בנווה יוסף".

מתי הבנת שאתה רוצה להיות מאמן?
"בגיל 15. שיחקתי עם הכיתה שלי באליפות בית הספר ובגמר פיגרנו 3:0. עשיתי כמה שינויי תפקוד וניצחנו. אז ידעתי שהקב"ה מייעד אותי לשם, למרות שלא באתי מבית דתי".

האמונה מאד דומיננטית אצלך.
"כן. תמיד היא הייתה ברקע ושוב, זה בא לי די בטבעיות ולבד. היום אני משתדל לשמור שבת וזה אומר להתנתק טוטאלית מהכל, כולל גם מהכדורגל. יצא לי טוב עם עפולה כי היא קבוצה דתית".

כאמור, הוכנבוים לא הטביע את חותמו בכדורגל הישראלי כשחקן. הוא אמנם שיחק בקבוצות צמרת בליגה ב' (בית"ר חיפה, בית"ר נהריה, כפר קרע) אך תמיד האימון משך אותו יותר. אחרי השירות הצבאי עשה קורס מדריכים ולמד להיות סוכן ביטוח. אז גם החל לאמן במחלקת הנוער של הפועל חיפה. בגיל 24 נכנס לקורס מאמנים בכירים בוינגייט. "הקורס הוגבל מגיל 26 אבל עם קצת קשרים הצלחתי להתברג בתור החניך הכי צעיר". בגיל 26 כבר החזיק את תעודת מאמן בכיר.
"הקבוצה הראשונה שלי בתור מאמן הייתה הפועל נחליאל ששיחקה אז בליגה ב'. עשינו עונה גדולה בסיומה כמעט עלינו לליגה א'. אז לא היה פלייאוף, גמרנו מקום שני".

ההצלחה לא נעלמה מעיניהם של אנשי האחות הגדולה, הפועל חדרה. עונה לאחר מכן נחת שם. בהמשך אימן בהפועל כפר קנא.
את פריצת הדרך שלו מסמן הוכנבוים בשני שלבים. הראשון העלייה עם נצרת עילית מהארצית ללאומית ב-2002 והשני בעלייה עם עכו מהלאומית לליגת העל.

אין הרבה מאמנים שעשו את המסלול הזה.
"מסכים. יש הרבה מאמנים וכולם רוצים להצליח. יש כאלה ששופר עליהם מזלם ועושים עלייה עם הקבוצה שלהם, נשארים, אבל לא מספיק טובים או יותר נכון, מוערכים כדי לעבור לקבוצות אחרות באותה הליגה. בנוסף קבוצות רבות מעדיפות לקחת שחקני עבר שלא חרקו שיניים וטיפסו צעד צעד".

גם לך היו משברים בדרך
"את הדרך שלי עשיתי ללא עזרה מאף אחד. לא דרך קשרי משפחה או קשרים אחרים. הייתה תקופה שרציתי רק ליגת העל. הייתי מועמד להפועל חיפה אך הם העדיפו את טל בנין. זה היה סוג של שבר. הבנתי שלא הכל במקצוע תלוי ביכולות שלך".

ואז הגעת לעפולה. ברירת מחדל ?
"ממש לא. היו לי הרבה הצעות מהלאומית באותה תקופה אבל בעפולה פגשתי אנשים טובים שרצו אותי וידעתי ששם יש תנאים יותר טובים ממחצית מקבוצות הלאומית".


                        "בעפולה פגשתי אנשים טובים". הוכנבוים והספסל (צילום: עודד חסין)

מה מצאת כשהגעת לקבוצה?
"קודם כל אתגר גדול. כל מה ששמעתי מאנשים על המועדון היה ב-99 אחוז נכון. המתקן, התנאים אבל מצד שני זה המקום הכי לחוץ שעבדתי בו".

כשהגעת הצהרת שאתה רוצה לשמור על הסגל. בפועל החלפת את רובו.
"באתי לעפולה כשהעונה שעברה מעשית הייתה גמורה. האמנתי כי אני ווינר אבל לצערי שחקנים אכזבו אותי. ניסיתי לדרבן אותם על מנת שיוכיחו את עצמם אבל אחרי חודש וחצי הגעתי למסקנה שטעיתי. קבוצה צריכה מנהיג ואחד שיודע להרים כדורים חופשיים. בעונה שעברה לא היה אף אחד שענה על הקריטריונים האלה".

מה היו אמות המידה שלך בבניית הקבוצה?
"מעבר לשני השחקנים שציינתי, היה חשוב לי שאלה שיגיעו יהיו חזקים גם מנטאלית. עפולה זה מקום לא קל ולכן מי שלא חזק, לא שורד. בניגוד למה שחושבים שלא כמו אסי גלבוע שהלכה על בטוח והחתימה שמות נוצצים שעולים הרבה כסף, אנחנו לקחנו סיכונים. מכל הסגל שלנו יש ארבעה ששווים ליגה לאומית, כל היתר שחקני ליגה א לכל דבר ועניין".

כאן אגב, הגיע פירוט כמעט מלא של שכר השחקנים בגלבוע. השאלה שלי מאיפה המידע נענתה בשתיקה שלוותה בחיוך שהגיע מחיפה ועד לראשל"צ...

שיתוף שחקני בית, נקודה כואבת בעפולה. מעט מאד שחקנים משם הגיעו לבוגרים.
"אני עובד בשיתוף פעולה מלא עם הצוות במחלקה. כל מוצ"ש אני מקבל עדכון על התוצאות. בעונה שעברה היו ניצנים ראשונים בדמותם של תום חפץ וגל סוויסה ששולבו בבוגרים. בעונה שעברה היה חומר פחות טוב שלא השתלב העונה. אני חושב שעליית ליגה תמנף גם את מחלקת הנוער עיין ערך קריית שמונה וסכנין".

כאחד שהיה בליגות המקצוניות, ליגה א היא סוג של בית קברות ?
"לא מסכים עם הקביעה הזו. הרבה שחקנים טיפסו בעונה שעברה ללאומית כמו שלומי בן עשור ועוד. צריך רק מאמן שאוהב לחפור בליגות הנמוכות. אייל לחמן הוא אחד כזה. לגבי מאמנים, אני מסכים שקשה מאד להתקדם אלא אם עלית ליגה עם קבוצה. כפי שציינתי קודם, שחקני עבר עם יחסי ציבור טובים עוקפים את התור".

הבדלים בולטים בין החובבניות למקצועניות?
"קודם ביחס של כל אחד לשני. אם זה בין המאמנים לבין עצמם או השחקנים או בין שניהם. לצערי אין כבוד, לעומת הליגות המקצועניות שם יש הרבה כבוד הדדי. דבר שני זה המגרשים והכוונה לא רק למשטחי הדשא אלא גם לתנאים מסביב. פעם קיבלנו חדר הלבשה בגודל של חדר ילדים. לך תכניס לשם 20 איש, מיטת טיפולים ולוח. אחרי זה באים בטענות לשחקנים שלא שיחקו כביכול. אגב, זה עוד חלק בשיקולים שלי לבחירת שחקנים. כל הזמן מנגנים שליגה א במגמת שיפור. יש עוד דרך ארוכה".

קבוצות שירוצו למעלה?
"כרגע קשה להצביע בוודאות. בסיום הסיבוב, נראה. אז גם הסגלים יגובשו סופית. מכבי דלייה, הרצליה, מגדל העמק וגלבוע נראות כרגע הכי טוב. באשר לאחרונה אני בטוח שההחתמה של בני בן זקן לא תהיה האחרונה...".

ירון הוכנבוים. לאן ?
"באתי לעפולה כדי לעשות היסטוריה. אני כבר עשרה חודשים במקום ואפשר להגיד שהתאהבתי בו. יש פוטנציאל אדיר, ראש עיר תומך ומעורב ברמות שאי אפשר לתאר וכמובן, אוהדים. אני יכול רק לאחל לעצמי כמה שיותר שנים שם. אני לא פוזל למקום אחר".

 

תגובות

+ הוסף תגובה
1
אחלה מאמן ואחלה בן אדם
(מוטי גולדבאום: 14:28 26-11-2012)
ירון בהצלחה בשם כל אוהדי הפועל עכו .
2
סתם פלצן שמחפש כותרות
(טברייני: 17:53 26-11-2012)
3
אחלה מאמן ובנאדם מקצוען אמיתי
4
שמע ירון
(בית שאני: 22:07 26-11-2012)
בדיחה טובה שיש לכם אוהדים תבוא לבית שאן תראה מה זה אוהדים אנחנו שנה שעברה הבאנו 500 איש למשחק חוץ נגד מגדל אתם השנה הבאתם חמישים אוהדים למשחק חוץ ואתה קורה לזה קהל...
5
מאמן מערבב ומלקק לכולם
(שחקן ששיחק אצלו: 00:49 27-11-2012)
מאמן מערבב ומלקק לכול ההנהלות ולראשי ערים רב סידרתי עם כולם ברוך סהר אוהבים אותך..
6
כל הכבוד
(שם: 04:29 27-11-2012)
תמשיך ככה!!!!
7
מדברים בסוף העונה
(מריו: 07:18 27-11-2012)
8
למספר 5 ברוך סהר- ור'י לא מאמן ליצן הוא
(שניר -מהגלבוע: 15:17 27-11-2012)
ברוך עובד במחלקת השיקום,מביא שחקנים גמורים,שבשה,סספורטס,בן זקן ומזניח את שחקני הבית,9 שחקנים מחוץ לאסי,אבל כל כלב יבוא יומו, רמי רוצה ראש מועצה, בכיף ראש מועצת הלול -הביצים
9
רן רשתי
(רן רשתי: 15:11 28-11-2012)
האופי הגועלי שלך עוצר אותך , קיבלת שכל קצת תורה , תהפוך אותך להיות קצת בנאדם יותר טוב . בקטע המקצועי אתה מאמן טוב , אבל כנראה שזה לא מספיק . באופן אישי אני מאוד מקוה שלא תצליח , אבל אם תצליח אני לא יהיה עצוב
10
אוסישקין
(איציק: 20:43 28-11-2012)
יום שישי בטבריה שחכתה מיסטר ירון טבריה תוריד אתכם לקרקע אל תשכח
11
עפולה חיים בסרט וירון הבמאי
(קרעת אותי מצחוק: 06:58 29-11-2012)
12
רק שתדעו כולם
(סמי עבאדי: 10:48 29-11-2012)
אין מספר טלפון של עיתונאי שהוכנבוים לא מכיר אלוף הארץ בליקוקים. כל חרא צף בסוף.

סקר דאבל פס

מי תעפיל לליגה הלאומית מליגה א' דרום?