דעה: הליגות הנמוכות, השופטים והאיגוד

רמת השיפוט בליגות הנמוכות מאז ומעולם הייתה בעייתית. עד לפני כ-5 שנים זה היה מילה של השופט לעומת מילה של הקבוצה המתלוננת ונגמר בטאטוא מתחת לשולחנה של הוועדה המקצועית של איגוד השופטים. היום כשהתקשורת נמצאת במגרשים רבים בליגות הנמוכות גם השופטים אינם חסינים יותר מביקורת.

רמת השיפוט בליגות הנמוכות תמיד הייתה בעייתית, תלונות תמיד היו רק שתקשורת לא וברוב המקרים זה היה נגמר בסברה "אלה בכיינים כי הפסידו".

היום זה סיפור שונה לגמרי. הליגות הנמוכות הפכו בשנים האחרונות מתוקשרות הרבה יותר וכך גם הביקורת כלפי השופטים.

אחת התגובות בכתבת סיכום המחזור שהעליתי בתחילת השבוע התייחסה לביקורת שלי נגד סהר ביטון, שופט המשחק בין הצופים האותודוכסים לבקעת הירדן.

אם בוחבוט שהציג סרט אימה במשחק ליגת העל בטדי נקטל ע"י התקשורת אז במה ביטון שונה ממנו?

כל מי ששוחחתי עימו כולל גורמים אובייקטיביים שלא קשורים לאף קבוצה אמר שהשופט הרג את בקעת הירדן, אז מדוע לא לציין זאת? אם שופט היה רע, הביקורת לגיטימית.

 

משה בוחבוט,לא רק שופטי ליגת העל נקטלים כיום.(צילום:לירן דורף)

 

קשה לי מאד לגעת בשורש הבעיה,שופטים בעולם כולו אפילו בליגות הבכירות ביותר אירופה נוטים לשגות.

מה לעשות הם רק בני אדם ובני אדם שוגים לפעמים, זה טבעי, זה מותר.

הבעיה מתחילה כשהשופט מתחיל עם פנקסנות,בסה"כ הוא הכל יכול במגרש וישנם כאלה שמנצלים זאת לרעה, כדי להתנשא מעל הקבוצות.

אני חלילה לא עושה הכללות, מדובר בתופעות נקודתיות בלבד,ישנם שופטי ליגות נמוכות יוצאים מן הכלל,הכרתי כמה כאלה באופן אישי, בינתיים חלקם באו על שכרם והתקדמו לליגות בכירות יותר.

מצד שני ישנם כאלה מתוסכלים, מתוסכלים ממעמדם, מתוסכלים מהשכר שהם מקבלים וזה משפיע על רמת השיפוט שלהם.

שלא יספרו לכם סיפורים. יש בהחלט שופטים המגיעים עם דעות קדומות כלפי קבוצה זו או אחרת ונוהגים בה בהתאם.

ביצת הכדורגל הישראלי קטנה ולא אחת מוצא עצמו שופט משובץ למשחקיה של אותה קבוצה יותר מפעם בעונה ואם בפעם הראשונה הייתה לו תקרית לא נעימה שם באופן טבעי במודע או שלא במודע יחפש סוג של "נקמה".

שופט אסור שיורגש על המגרש, הייתי העונה ב-4 משחקי ליגה א',בכולם ללא יוצא מן הכלל אף אחד לא זכר את שמו של האיש עם המשרוקית, המשחק קלח, השופט לא הפריע, היה תענוג.

הפתרון טמון בהדרכה נכונה ובענישה מתאימה, שופט שיידע כי אם לא ישפוט בתום לב או ירבה לשגות, ישלם את המחיר.

בוחבוט נתפס בקלקלתו לעיני המצלמות ושילם את המחיר. שופטי ליגות נמוכות יוצאים בד"כ בזול אם בכלל הם יוצאים. חשוב שהאיגוד יידע להפיק לקחים ולהשתמש באתר כשלנו כחלק מהביקורת שלו כלפי שופטיו,אם דורשים מן הקבוצות להתנהג במקצוענות גם באיגוד יש לנהוג כך ולא משנה באיזה ליגה מדובר.

ההתאחדות עוברת שינוי מאד חיובי בכל הקשור ליחסה לליגות הנמוכות, התקשורת החלה גם בתהליך. השלב הבא הוא איגוד השופטים. ישנם שם כמה כאלה שאני מכיר באופן אישי ולכן עוד לא אבדה תקוותינו.

 תגובות

+ הוסף תגובה
1
יופי של כתבה
(קובי: 08:55 19-11-2009)
כתבה מצויינת וראוייה.האיגוד חייב להתייחס ברצינות לליגות הנמוכות.קבוצה מתכוננת כל השבוע למשחק ובא שופט כמו מר ביטון וקובע את התוצאה מראש.
2
אתה יכול להסתכל בכתבה של אמיר דבי ....
(אוהד כפר שלם: 08:59 19-11-2009)
הוא סיקר את המשחק של שיכון ותיקים נגד בני יפו ביום שישי האחרון,השופט פסק פנדל שלא היה ולא נברא לזכות בני יפו וזאת לאחר שנתן חוק יתרון להתקפה כלומר הפנדל נשרק רק לאחר 7 שניות ובנוסף הרחיק שחקן של השיכון כי עמד ליד הספסל!!השופטים באים בליגות האלה לנקום
3
שופטים באדום
(משה: 10:21 19-11-2009)
עכשו שופטים יפחדו במשחקים של בקעת הירדן וישפטו לטובתם .
4
במשחקי קטמון עד היום בליגה ג' דרום, ברוב המשחקים השיםוט היה טוב, ולא ניתן לומר שלשיפוט היתה השפעה על מהלך המשחק והתוצאה. החריג לכך היה במשחק נגד עירוני מודיעין, שבו השופט נפתלי אייל, ושני הקוונים שלוהפגינו יכולת גרועה ביותר: התעלמו ממשחק ברוטאלי של
5
אוהד
(אוהד: 10:57 19-11-2009)
למגיב מספר -3 ,אתה מפספס את העיקר פה,זה קבוצה זו או אחרת,זה הליגות באופן כללי,הדוגמא של הבקעה באה בגלל שזה היה המקרה האחרון שהיה (שבוע שעבר). נאמרו בכתבה הזאת המון דברים נכונים,השאלה איך מעבירים את זה לאיגוד,האם צריכה להיות התאגדות של הקבוצות,אולי
6
אוהד - השמך
(אוהד - המשך: 10:58 19-11-2009)
אולי אתר כמו דאבל פס יכול לקדם את העניין,הרי תקשורת תמיד כלי חזק לשינוי דברים,בסופו של דבר המטרה פה היא של כל הקבוצות (ככה אני מקווה) שיהיה שיפוט הוגן!!
7
אוהד
(אוהד: 11:14 19-11-2009)
דבר נוסף שהוא חלק גדול מהנושא,הקוונים,עושה רושם שהם באים לצפות במשחק ואין להם שום דעה,מפחדים להרים את הדגל או שהם סתם רדומים וכאשר הם כן עושים אתזה,השופט אפילו לא מתייחס אליהם,קוונים מפחדים בגלל שהם אלו שעומדים קרוב לקהל והתפקוד שלהם נפגע,בד"כ ילדים
8
אוהד -קוונים
(אוהד: 11:14 19-11-2009)
ילדים בני 19-20 שאחרי שסופגים כמה קללות מהקהל הופכים לבובה שרצה על הקו בלי להרים את הדגל,למה משלמים להם ?
9
במשחק האחרון נתן תשע דקות תוספת זמן שהיריבה הבקיעה הוא שרק לסיום שנה שעברה פסק על פנדל שלא היה בדקה 95 הוא רב עם המאמן של רהט ומאז הוא מתנכל לנו
10
ראינו - המשך
(קטמוני: 11:26 19-11-2009)
התעלמו ממשחק ברוטאלי של כמה משחקני מודיעין בנוסף לטעויות שיםוט חמורות.
11
שופטים בושה וחרפה!
(נווה גולני !: 11:56 19-11-2009)
השופטים במיוחד של ליגה ג הם שערוריה אחת גדולה באים לשפוט שופטים צעירים שאין להם מושג בשיפוט ועושים מלא טעויות ואף אחד לא נותן על כך את הדעת והם ממשיכים לטעות פעם אחר פעם , ובמיוחד הם מתנכלים להפועל נווה גולן באופן שיטתי וזה בושה וחרפה המקרה האחרון ..
12
שופטים בושה וחרפה! המשך
(נווה גולני !: 12:01 19-11-2009)
בשישי האחרון נגד רו"ח ת"א שהשופט לא שלט במשחק מהדקה הראשונה ואישר שער בנבדל ברור של רו"ח ת"א אחרי שהקוון הרים דגל לנבל והשופט לא היתייחס אילו ואישר שער לא חוקי וגם היתעלם מפנדל לזכות נווה גולן וכרטיס אדום לשחקן רו"ח ת"א שהכשיל שחקן נווה גולן ברכבה
13
שופטים בושה וחרפה! המשך
(נווה גולני !: 12:02 19-11-2009)
בקיצור שיפוט שערוריה יש בליגה ג' !!!
14
סהר ביטון
(ליאור: 12:13 19-11-2009)
כתבה מצויינת.השופט סהר ביטון הוא דוגמא לשופט מכור ולא קשור לטעויות שיפוט,טעויות נעשות בתום לב וזה רחוק שנות אור מהשיפוט של יפו מול הבקעה.נקווה שזו הפעם האחרונה ששמו מוזכר בעיתון,הרחקה לצמיתות זה עונש ראוי לשופט המושחת מר ביטון.
15
שוב,אפשר לבקר אך רק במקרה ואתה נוכח שם!
(מבקר של המבקר: 13:12 19-11-2009)
נכון שרמת השיפוט נמוכה,על אף שיש לא מעט משחקים שמועברים בצורה שקטה. העיקרון הוא שמותר לך לבקר במסגרת כזו-של טור דעה,ולא כחלק מסיקור משחק שלא נכחת בו!. גם אם מישהו אמין ואובייקטיבי מסר לך את המידע,מחובתך לשמור את דעותיך לטור דעה שכזה או בפורום אחר.
16
בסה"כ טעויות קורות ובאיזו זכות אתה מדבר כך על שופט שהוא גם בנאדם לפני הכל ואין שום זכות לדבר עליו בצורה כזאת. תראה את התגובות כאן ותבין שאתה גורם לתגובות שרשרת לא ראויות שמהן ייפגע השופט הזה במשחקים הבאים ע"י אותם אנשים שקראו את הדברים שלך.
17
התאחדות
(שחקן: 13:30 19-11-2009)
אם עושים כתבה אז לפחות שמישהו יתייחס בהתאחדות אני שחקן של הוד השרון בליגה ג .הקבוצה ירדה השנה ליגה במישחק הראשון של העונה נגד תל מונד היה שופט שגר בתל מונד ובדוק חבר של השחקנים אני מוכן ללכת למכונת אמת אם אני משקר המישחק היה מכור מהדקה הראשונה .
18
תודה על התגובות
(גיא: 13:39 19-11-2009)
בקרו אותי על שהעברתי ביקורת על השופט. הרי בשביל זה אני פה. את בוחבוט לא שחטו בעיתונים? כתבתי בפירוש- טעויות תמיד יקרו. שופט הוא אישיות ציבורית ולכן זכותינו לבקרו. לגבי זה שלא הייתי במשחק: לא רלוונטי- יש מספיק כאלה שהיו ואמרו את דברם. אני דובר בשמם
19
התאחדות
(שחקן המשך: 13:39 19-11-2009)
יש שופטים שבאים כבר אם התוצאה בכיס כמו נגד תל מונד כול המכתבים להתאחדות סתם ברגע שאין משקיף במישחק השופט מכריע מה יהיה זאת דוגמא אחת בטח יש עוד אבל למי תתלונן השופט הזה הרס אותנו לכול העונה גם פנדל שהומצא וגם 2 אדומים שהמציא ועוד שקרים בדוח השיפוט .
20
אוהד
(אוהד: 14:04 19-11-2009)
לכל הצדיקים,הטור הזה לא על שופט יחיד ומסויים,זה על השופטים בליגות הנמוכות בכלל,מעניין מי אלו כל הקופצים להגנת השופט..
21
גדנע עולים ליגה
(אלההההההההה גדנע: 15:00 19-11-2009)
הגדנע עולה עולהההההה
22
לא מסכים איתך גיא
(אלי: 17:53 19-11-2009)
רלוונטי ועוד איך.זה שיש מספיק אנשים שאמרו לך שהשופט שגה בצורה חמורה לא נותן לך את ההצדקה לבקר אותו או כל שופט אחר בצורה הזאת. תאמר לי אתה בדיוק באיזה עיתון או מסך טלוויזיה ראית מישהו מבקר אירוע שהוא לא ראה במו עיניו,בין אם נכח במקום או בין לא
23
השבוע רק ראינו מקרה דומה בו הנבחרת הצעירה התלוננה על שיפוט גרוע במשחק מול מונטנגרו. אז מה,ראית באיזשהו מקום כתב שאמר שהם צודקים?מתוקף עבודתם ומהגיון פשוט,לא נכחת ולכן גם לא תבקר.תציין שהיו אירועים חריגים אך את דעתך שמור למקום המתאים לכך.זו דעתי.
24
דעה... גיא, לתשומת ליבך
(מעריץ של דאבל פס: 19:16 19-11-2009)
גיא שלום. יש בעיה אחת קטנה, ישנם כתבות שבהם בין מה שנכתב לבין מה שקרה במגרשיש פער גדול, זה נובע מסיבה אחת, לא ייתכן שאתר כמו בית"ר כפ"ס או כתבים שהם אוהדי קבוצות מסויימות יסגרו חשבון עם שופט וזאת בגלל שקבוצתם הפסידה ולמרות שהשופט היה מצוין. לטיפולך
25
כשמעבירים ביקורת בכתבה שאמורה להיות נייטרלית אין שום זכות להתעמר בשופט. אם מדובר באתר של קבוצה כלשהי או אדם בעל אינטרס שמחזיק עט או מקלדת ביד,מותר לו לעשות זאת מכיוון שהוא מראש אינו אובייקטיבי.במקרה שלך לא היית אמור לעשות זאת ככתב נייטראלי כביכול
26
אתם לא מבינים כלום !!!
(נווה גולני !: 00:57 20-11-2009)
הכתב צודק במיליון אחוז אתם לא יודעים כמה טעויות השופטים טועים במשחק (בליגה ג') , מביאים שופטים צעירים שאין להם מושג בשיפוט ועושים מלא טעויות בלי שום דעת פשוט שורקים מה שהם רוצים ולא מה שהם רואים וזה ביזיון אחד גדול !!!
27
אתם לא מבינים כלום !!! המשך
(נווה גולני !: 01:04 20-11-2009)
כמו שאמרתי מביאים לשפוט שופטים צעירים שאין להם מושג בשיפוט ,הם רואים שאין משקיף במשחקים (בליגה ג') ועושים מה שהם רוצים במשחק טועים מיליון פעם ואף אחד לא נותן על כך את דעת אולי הגיע הזמן שישלחו משקיפים לכול המשחקים בליגה ג' ואז השופטים אולי יטעו פחות!
28
לא יפה גיא!!
(ניטרלי!: 01:12 20-11-2009)
התאכזבתי מאד מהתגובה שלך שלא רלוונטי שלא היית במגרש ואתה הדובר של אלה שכן היו,זה רק מוכיח שאתה מסנגר על מאמנים שכושלים ואפשר אפילו להגיד שכל מה שהמאמנים שחברים שלך אומרים אתה רושם וחבל שזה לא שווה עם כולם,תבין,אתה לא יחצ"ן של מאמנים ולא קיים כזה דבר
29
אוהד
(אוהד: 09:09 20-11-2009)
תגידו לי אתם רציניים,אתם מפספסים לגמרי את העניין פה,תמחקו לרגע את שמו של ביטון,זה מופנה לכל האיגוד ולא רק לשופט ,אתם לא רואים ליגות נמוכות ומה הולך בשיפוט שם ? או אולי אתם בצד הנוח של הגדר..מה קורה לכם,תתעוררו!
30
אדון גיא....
(שופט בליגות הנמוכות: 13:43 20-11-2009)
קודם כל אתה נשמע בחור פיקח...אבל יש לך חוצפה להגיד שופט הרג את המשחק כאילו אתה החזקת בחיים שלך 8 משרוקיות עמדת ושפטת משחק..מבין גדול ואני לא אומר שאנחנו לא טועים טועים והרבה..אבל לא כל כתב לטוב ורע יכול לקחת את המיקלדת ולרשום מה הוא רוצה ולרשום דברים
31
המשך לגיא....
(שופט בליגות הנמוכות...: 13:45 20-11-2009)
לא יכול להיות שאח של שחקנים עושה כתבה על משחק של אחים שלו בדאבל פס והשופט היה מצויין אבל זה ברור שזה לא נראה להם אז מלכלים כי מה זה מיקלדת שרושמים..אז אדון גיא לך תראה משחק תעזוב רק את השיפוט..יש דברים גם יפים שרשמת..אבל תחשוב גם על צד השופט.
32
בואו נירגע
(אבי: 19:04 20-11-2009)
כמו שלא מצפים מילד בכיתה א' לפתור מבחן של תיכון. כך אסור לצפות משופט בליגה ג' לשפוט ברמה של שופט מליגה בכירה יותר. אז קחו צעד אחורה ותבינו שאלו שופטים צעירים בתחילת דרכם ואם תתחילו לקטול אותם פה אז תהיה בריחה של שופטים צעירים. להיות שופט זה עניין
33
המשך לבואו נירגע
(אבי: 19:05 20-11-2009)
להיות שופט זה עניין של ניסיון ומה לעשות שליגה ג' היא הליגה הנמוכה ביותר ושם רוכשים אני הנסיון הנדרש כדי להתקדם. מבין אני שאת הקבוצות זה לא מעניין אך זאת המציאות. שבת שלום!
34
זאת התשובה למה השופטים טועים הרבה
(אלעד גברילוב: 19:49 20-11-2009)
כל אחד שחושב שהוא מבין מזה נבדל ניהיה שופט או קוון אני בתור אחד שהולך למשחקי חדרה רוצה להגיד לכם שהשופטים ברובם פח ביחד עם הקוונים והסיבה היא כזאת יש לי חבר שהוא שופט ילדים בליגות שלהם והוא בכלל אין לו מושג בכדורגל ובישבילו זה עוד כמה שקלים לכיס
35
השיפוט במשחק של אור יהודה נגד מכבי יפו
(שמעון כהן-רמת השרון: 09:22 21-11-2009)
מי שלא ראה את השופט במשחק של אתמול,לא ראה שיפוט כה חד צדדי מימיו. השופט כנראה איש של אור יהודה שהתחזה לשופט וקצרה היריעה מלספור את טעויות השיפוט שלו נגד מכבי יפו.

סקר דאבל פס

העונה הסתיימה בליגות הנמוכות, מה יחכה לנו בעונה הבאה בליגות א'?