יש אוהדים, יש קבוצות, אין מגרשים

שלוש קבוצות כדורגל יש בעיר באר שבע. הפועל בליגת העל, מכבי בליגה א' ומ.ס בית"ר, בליגה ב'. בחודשים האחרונים בדקו מספר גורמים את האפשרות להקים קבוצות נוספות בעיר, שיפעלו החל מעונת המשחקים הבאה בליגה ג', אך עיריית באר שבע לא מעוניינת בכך ומנסה לטרפד את המהלך

 היוזמה הרצינית ביותר להקמת קבוצה חדשה, הגיעה מהתארגנות של מספר אוהדי הפועל באר שבע, הנחשבים לדמויות בולטות ביציעי וסרמיל. "אנחנו חבורה של אוהדים, שחולים על כדורגל", מספר יקיר זיגרון, שאמור להיות קשר בקבוצה שתקום, "כבר כמה שנים אנחנו משחקים יחד בשבתות. החלטנו למסד את זה ולפתוח לעצמנו קבוצת כדורגל. בעצם מדובר בהגשמת חלום. מבחינתנו, כול מי שאוהד את הפועל באר שבע, יכול לבוא לקבוצה. מי שלא אוהד לא ישחק בה".

בדרך להגשמת החלום, זיגרון וחבריו יצרו קשר עם אנשי ההתאחדות לכדורגל, שהציגו בפניהם את התנאים להקמת קבוצת כדורגל חדשה. הם פתחו בהליכים להקמת עמותה, רתמו לעניין שני ספונסרים ויעמידו בפני ההתאחדות ערבות בנקאית בסך עשרת אלפים שקל במתחייב בתקנון.

"מי שלא אוהד, לא ישחק". זיגרון (צילום: שי מוגילבסקי)

כדי לקבל אישור רשמי, היה עליהם להצהיר שעומד לרשותם מגרש כדורגל ביתי שמאושר על ידי ההתאחדות לכדורגל. לצורך כך הם פנו לחברת כיוונים, חברת בת של עיריית באר שבע, שאחראית בין היתר על הספורט בעיר.

חיים כהן, המוביל את המיזם, הופתע מהתשובות שקיבל. כהן: "פניתי למנכ"ל כיוונים, ניסים סספורטס ולאחראי על המגרשים, הרצל חן. חשבתי שהמגרש תהיה הבעיה הכי קטנה שלי, אבל מסתבר שטעיתי. הם נתנו לי כול מיני תירוצים שמהם הבנתי דבר אחד, הם לא רוצים שתקום קבוצה נוספת בעיר. בסופו של דבר, אחרי שהבהרתי להם שאני לא רוצה מהם שום דבר שקשור לכסף, חוץ ממגרש, הם ביקשו ממני שאשלח להם מייל עם דרישה מסודרת. במייל ציינתי מי הם כול הגורמים שעוזרים לנו והוכחתי להם שאני לא צריך כסף. שלחתי את המייל לפני חודשיים וחצי. לצערי, מאז לא קיבלתי תשובה. הם גם לא עונים לנו לטלפונים. נותרו לנו עוד מספר ימים להירשם בהתאחדות לכדורגל ואני מקווה שלא נפספס את זה".

מדוע אתם כה להוטים לשחק בליגה של ההתאחדות, הרי לא מדובר במיזם דוגמת הפועל קטמון או קביליו יפו?
"קודם כול באמת מדובר במיזם אחר. לנו אין שום שאיפה להתקדם ולעלות ליגה. גם אם בטעות נסיים במקום הראשון, לא בטוח שנרצה לעלות. בסך הכול מדובר בחבורה של אוהדים שרופים של הפועל באר שבע, שמשחקים יחד בשבתות ורוצים להפוך את זה למשהו ממוסד. אם בליגה למקומות עבודה בבאר שבע יכולנו לשחק במגרש גדול, אולי היינו נרשמים לשם ולא להתאחדות. אנחנו לא דורשים שקל מאף גוף ציבורי ואני מצהיר שגם לא נדרוש. לא נקים קבוצות נוער שיצטרכו מגרשים נוספים. אנחנו רק רוצים לשחק בליגה ג' וחברת כיוונים לא תמנע מאתנו לעשות זאת".

בקשנו תגובה מניסים סספורטס, ששיחק, אימן ונחשב בעצמו לאוהד שרוף של הפועל באר שבע.

ניסים, קבוצה של אוהדי הפועל באר שבע רוצה לפתוח קבוצה בליגה ג'. הם טוענים שרק אתה מונע את זה מהם. יכול להיות?
"אנחנו בעיר מעוניינים שלא קבוצה אחת תיפתח, שיפתחו אלף קבוצות. אבל לא קבוצות מקצועניות".

קבוצה בליגה ג', בהגדרה שלה, היא לא קבוצה מקצוענית
"אם הם רוצים לשחק כדורגל שירשמו בליגה למקומות עבודה, או שיבואו אלינו וניתן להם מגרש שהם יוכלו לשחק בו אחד עם השני. אבל למה אנחנו כעיר, צריכים לממן קבוצה של אנשים שרוצים לשחק בליגה? אם מישהו רוצה לשחק כדורגל, יש לו שתי אפשרויות. לעשות זאת באופן עממי ואנחנו נכוון אותו איך לעשות את זה. אם הוא רוצה באופן מקצועי, הוא מוזמן ללכת לבית"ר באר שבע או מכבי באר שבע. יש לנו המון קבוצות כדורגל בעיר שכולם צריכים מגרשים. כבר עכשיו יש בעיר מצוקה של מגרשים ואין לי יכולת לתת למתקנים לאגודות נוספות. אנחנו במצוקה נוראית. היום החוקים של ההתאחדות הם מאוד ברורים: אתה רוצה לפתוח קבוצת בוגרים, תפתח גם קבוצת נוער, שגם להם אצטרך לתת מתקן".
(בבירור עם אבי לוי, ראש אגף הליגות הנמוכות בהתאחדות לכדורגל, הובהר שלא חייבים לפתוח קבוצת נוער, אך אם רוצים סיוע כספי מהטוטו, חייבים)".

"שירשמו בליגה למקומות עבודה". סספורטס (צילום: יש מוגילבסקי)

אז אולי במקום לבנות עוד כיכר או עוד מיצג מים, תיבנו עוד מגרשי כדורגל?
"בשנים האחרונות נבנו בבאר שבע מספר חסר תקדים של מתקני ספורט, מגרשים ומתנ"סים. חוץ מזה הגשנו, בקשה לבניית מגרש כדורגל נוסף בשכונת נווה נוי. המצב טוב יותר מבעבר, אבל שוב, קבוצות נוספות יכניסו את כול האגודות למצוקה נוספת. חוץ מזה, אחרי שנתיים נצטרך לפי חוק לתמוך כספית בקבוצה. זה עוד כסף שירד משאר הקבוצות. במקום לחלק את העוגה לשלושה חלקים, נצטרך לחלק אותה לארבעה. חשוב לציין שלא אני המחליט הבלעדי בעניינים האלה, הכול בתיאום עם ראשיי העירייה שמודעים למצב".

מדוע בראשון לציון לדוגמא, יש מקום לקבוצות רבות כמו מ.ס שיכון המזרח ונחלת יהודה ופה אין?
"אולי בראשון לציון יש הרבה קבוצות כדורגל, אבל מי שרוצה לשחק קריקט יכול ללכת לתל אביב. אנחנו עיר מטרופולין ולכן אנחנו רוצים שיהיו פה כמה שיותר ענפי ספורט שונים. עוד קבוצת כדורגל לא תיתן לנו כלום".

קבוצות כמו הפועל ערד ומ.ס צעירי אלהואשלה משחקות במגרשים בבאר שבע וקבוצה של באר שבעים לא יכולה?
"קודם כול, שלא יחשבו שיש לי בעיה אישית איתם. גם ניר חזוט ביקש ממני עזרה בהקמה של קבוצה בליגה ג'. נתתי לו את אותה תשובה בדיוק. למה הם כן וניר לא? אין לזה סוף. בנוגע לערד, קיבלנו מכתב דחוף מעיריית ערד, על כך שהמגרש שלהם לא מאושר לקיום משחקים. החלטנו לעזור להם, באופן זמני, בדיוק כמו שהם עזרו לנו כשקבוצות מבאר שבע התאמנו בערד בזמן התקפות הטילים על העיר. בנוגע לקבוצות אחרות שמשתמשות במגרשים העירוניים, מדובר בדבר חמור מאוד. בתקופה האחרונה נודע לנו על כך שמכבי ובית"ר באר שבע נותנות את המגרשים שלהם לקבוצות אחרות. שלחנו להם מכתבי התרעה. הקבוצות צריכות לדעת שמבחינתנו אם אין להם אישור שלנו, הן לא מבוטחות. אנחנו מהעיירות הבודדות שלא גובות דמי שימוש על שימוש במתקנים, אבל אם קבוצות מערים אחרות השתמשו במתקנים, נחייב בכסף את האגודות שנתנו להם רשות לעשות זאת".


 

תגובות

+ הוסף תגובה
2
עדיף על פשע לא?
(גיל ליבדרו: 04:12 11-07-2013)
אוי פוליטיקה פוליטיקאים פוליטיקה ניסים אתה יודע כמה שאני אוהב אותך אבל מאד מאכזב היה לקרוא את זה אתה שבאת מהכדורגל שהיית בו כל חייך היית צריך ''להפוך'' שולחן ולא ממש לא לקבל את גזרת ראש העיר המקסים הזה...

סקר דאבל פס

מי תעפיל לליגה הלאומית מליגה א' דרום?