גביע המדינה:הבמה של הליגות הנמוכות

היום ישוחקו שארית משחקי סיבוב ו בגביע המדינה וכמו תמיד כולם רוצים למצוא סינדרלה שתמשיך הלאה כמה שיותר רחוק.האם ניתן יהיה לשחזר הישגים של קבוצות מיתולוגיות כגון מכבי חדרה או הפועל קריית אונו?

מאז ומעולם היה גביע המדינה הבמה היחידה של קבוצות הליגות הנמוכות] אם בשנים עברו הסיכוי של קבוצת ליגה א' להעפיל לסיבוב ט' היוקרתי היה קלוש מאד הרי העונה בשל שינוי מבנה הליגות יקבלו לא פחות מ-16 נציגות "שלנו" את הבמה ואת האפשרות הנדירה לעלות לסיבוב ח' ולמשחק עם קבוצת ליגת העל.

נכון שלפני כן הן תצטרכנה לעבור סיבוב עם קבוצות הליגה הלאומית אם כי ברמה שהן מציגות זה לא בשמים עבור קבוצות כמו מכבי כפר קנא, עירוני א.א. פאחם או אפילו מכבי יפו שצפויה לחלוף על פניה של בני יצ'אלאל.

היום שוחחתי עם האנציקלופדיה של הכדורגל הישראלי, משה קשטן, רכז התוצאות המיתולוגי של קול ישראל ושירים ושערים. תתפלאו, עד היום למרות שהוא אינו עוסק בתחום בצורה פעילה ועל אף גילו המופלג האיש עדיין מתעניין ואוסף תוצאות להנאתו האישית.

הערת אגב: שמחתי לתת לו את תוצאות המשחקים, הרי גדלתי על ברכיו והנה אני מעדכן אותו.

תוך כדי שיחה הגענו לתחום שהוא הכי אוהב: סטטיסטיקה ואז שאלתי אותו איזו קבוצה מליגה נמוכה הגיעה הכי רחוק בגביע?

התשובה הייתה כמעט מיידית: בעונת 85/6 העפילה מכבי חדרה, אז קבוצת ליגה א' עד לחצי הגמר תוך שהיא מדיחה 3 קבוצות מהליגה הלאומית אז הליגה הבכירה כולל מכבי נתניה והפועל פ"ת. בחצי הגמר עצרו החדרתים כשהובסו 4:0 ע"י שמשון ת"א (לפני האיחוד עם בית"ר ת"א).

חמש שנים אחריה הייתה זו הפועל קרית אונו אז בליגה א' שהגיע לחצי הגמר שם נוצחה ע"י הפועל פ"ת 4:2. אגב, בעונת 83/84 הגיעה קרית אונו עד לרבע הגמר. מאז לא עברה אף קבוצת ליגה א' את שמינית הגמר שלא לדבר על קבוצות ליגה ב'.

למי שזוכר, שיטת הגביע לפני חלוקת הליגות למקצועניות וחובבניות הייתה בעייתית משהו. עד סיבוב ו' היו משחקות קבוצות הליגות הנמוכות בינן לבין עצמן (כמו היום). בסיבוב ז' הן היו מוגרלות נגד קבוצות הארצית (הליגה השנייה) כשכל קבוצת ליגה ארצית הייתה מקבלת יריבה מליגה נמוכה, כלומר לא היה מצב שקבוצות מהליגות הנמוכות היו משחקות זו מול זה. אלה שהצליחו להפתיע הוגרלו בסיבוב ח' מול קבוצות הליגה הלאומית באותה השיטה. מה שבעצם מצים את ההישג של קרית אונו ומכבי חדרה.

 

בני יצ'אלאל,הקבוצה הצנועה מרחובות תנסה להפתיע היום את יפו.(צילום:לירן דורף)

 

לאחר הגדלת הליגות והוספת ליגת העל הפכו סיכוייהן של קבוצות ליגות א-ג להעפיל לשלבים מתקדמים, לקלושים ביותר. רק 8 קבוצות מליגות ארצית-ג' היו מעפילות ולא תמיד הן היו מקבלות בהגרלה קבוצת ליגת העל או ליגה לאומית. רוב אלה שהיו מעפילות לסיבוב ט' היו מהארצית או מ-א' במקרה הטוב.

היו כמה קבוצות ליגה ב' שהגיעו לסיבוב הזה כמו הפועל משוש שנוצחה ע"י מכבי נתניה בעונת 01/02, 6:3, מכבי בן צבי (הגלגול הקודם של סקציה נס ציונה) שהגיעה שתי עונות לאחר מכן לאותו שלב ונוצחה 4:1 ע"י אחי נצרת ועירוני חדרה לפני שנתיים שנוצחה 4:0 ע"י אותה אחי נצרת.

למרות השיטה לפני שתי עונות הייתה הפועל א.א. פאחם אז בליגה א' הכי קרובה לעשות סנסציה כשכמעט הדיחה את מכבי נתניה אך נכנעה בסיום בתום דו קרב פנדלים דרמטי. בעונה שעברה הגיעה אותה א.א. פאחם מהליגה הארצית לאותו שלב וכפתה משחק דרמטי על בני יהודה שהוכרע שוב, ע"י פנדלים.

כפי שציינתי, העונה השיטה שונתה מעט ו-16 המנצחות של סיבוב ו' ישתתפו בהגרלה פתוחה של סיבוב ז' מה שאומר שיש מצב ששתי קבוצות מהליגות הנמוכות תיפגשנה זו עם זו כשהמנצחת תזכה (אולי) למפגש עם קבוצת ליגת העל.

מאז שאני זוכר את עצמי כאוהד כדורגל, הייתי בעד האנדרדוג ולכן אני דוגל בעוד שינוי קל שלדעתי על ההתאחדות להנהיג במשחקי הגביע. בעידן הזרים יש לקבוצות הבכירות עליונות ברורה ולכן בכדי לבטלה במעט יש לתת לקבוצות הליגות הנמוכות את הזכות לארח באופן אוטומטי את המשחק. בדיוק כמו בגרמניה.

זה ייתן הרבה יותר עניין, הכדורגל של לוזונליג יגיע לכל מקום וקבוצת ליגת העל יחד עם יריבתה תוכל לעשות קופה נאה שלא לדבר על החשיפה המטורפת. תארו לעצמכם מפגש של מכבי יפו עם הפועל ת"א. יוסי אבוקסיס נגד חניכיו. משחק של עשרת אלפים צופים לפחות אם לא יותר ושידור בטלוויזיה. לא בשמיים.

אגב, באותה השיחה ציין קשטן בפני אנקדוטה קטנה: לפני כ-15 שנה העפילה הפועל הוד השרון (אז בליגה ב') עד לסיבוב ו' ללא משחק מאחר וכל היריבות נגדן הוגרלה, פרשו. הפעם מחכה לה כפר יונה מליגה א'.

ומילה טובה לערוץ הספורט שהחליט להעביר באתר שלו בשידור ישיר את המשחק בין מכבי יפו לבני יצ'אלאל או מה שמוגדר בפי רבים: הדרבי העדתי הראשון בין הבולגרים לאתיופים.

אז שיהיה לכולכם בהצלחה ומי יודע? אולי עוד נראה את הפועל שפרעם של זאהי ארמלי מארחת את מכבי חיפה...

 תגובות

+ הוסף תגובה
1
הך ימי מכבי חדרה
(מוטי: 11:32 27-11-2009)
2
אין צורך להרחיק עד גרמניה.בכדורסל זה כך.
(ההתאחדות לכדורגל-חרפה!: 11:35 27-11-2009)
בהגרלת גביע המדינה שנערכה השבוע הוגרלו קבוצות ליגה לאומית עם קבוצות ליגת העל,ובכל מפגש שנקבע בין קבוצה מהלאומית לזו מליגת העל הביתיות הלכה אוטומטית לקבוצה מהלאומית. אז על כמה וכמה זה צריך לקרות עם קבוצות מליגות נמוכות,ויפה שעה אחת קודם!
3
שנת 2003 שמינית גמר נגד האלופה אז מכבי ת"א של קלינגר וטל בנין. 1-0 של גולדברג בדקה 112 של הארכה.הפועל טובא שהתפרקה שיחקה בליגה א צפון
4
הרי אפילו לחצי מקבוצות הלאומית אין מגרשים שעומדים בסטנדרטים של אירוח הקבוצות הגדולות? אפשר להמשיך לחלום...
5
אז ליגה א' מול בית"ר ירושלים הגדולה של אוחנה שאלוי קורנפיין והאחרים המשחק' הסתיים בתוצאה 2:0 לבית"ר מצמד של אוחנה המשחק שוחק בבלומפילד יהוד החמיצו פנדל במצב 0:0 והיו יותר טובים! המשחק היה צריך להיות ביהוד אבל המשטרה לא אישרה, חבל היה יכול להיות 5 אלף
6
אחח איזה ימים נהדרים
(אונואי בטירוף: 13:08 27-11-2009)
איזה ימים בא לי למות... האחים בקר האגדיים יוסי חביב המנוע , ציון בזר , אטי בר אילן , אבי בן עזרא הנפלא ארז אוליצקי המטוס קרב שיקה המשוגע יוווו איזה דור משגע של שחקני כדורגל גדולים איזה חוויה!!!! ימים כאלה הולכים לשוב בקרוב בקרית אונו חברים יקרים!!!!!
7
העליה השיה
(אריה פסקל: 12:12 28-11-2009)
אני מבקש מאוד לדעת מה היתה התוצה של עירני חדרה נגד בני אילת במזגרת משחק גביע המדינה בכדורגל אתמול
8
וזה מופיע בכתבה השנייה על הגביע כל התוצאות והסיכומים
9
הפועל ירוחם
(Po: 11:46 14-02-2014)
הפועל ירוחם היתה אז בליגה ג הגיעה בשנת 90 עד לרבע הגמר והודחה עי״ הפועל באר שבע חבל שאת זה לא הזכרתה זה היה הישג הכי ענק בכול הזמנים לקבוצה מהליגות הנמוכות

סקר דאבל פס

העונה הסתיימה בליגות הנמוכות, מה יחכה לנו בעונה הבאה בליגות א'?